szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium és az APEH nemrég hiánypótló, a lízingügyletek áfa-vonatkozásait tisztázó állásfoglalást adott ki. A dokumentum, miközben számos új jogszabály értelmezéséhez ad támpontot, nem tér ki egyes fontos adózási kérdésekre.

Ilyenek például a lízingügyletek megszűnése, illetve a lízingszerződések átruházása kapcsán felmerülő adózási teendők is - e kérdésekben a Deloitte és a Lízingszövetség közös kezdeményezésének megfelelően várhatóan új állásfoglalás fog születni. Veszprémi István, a Deloitte adótanácsadási üzletágának partnere szerint az említett állásfoglalás röviden áttekinti a lízingügyletekre - mint atipikus szerződésekre - vonatkozó hatályos magyar szabályozást és a kialakult gyakorlatot, miközben rendkívül előremutató módon a pénzügyi lízing mellett az operatív lízing kérdéseivel is foglalkozik. Az adóhatóság vizsgálatának kiindulópontja az volt, hogy mivel a lízing nevesítetten nem szerepel az áfa-törvényben, az ügyletek megítélése minden esetben attól függ, hogy mit valósítanak meg tartalmukban - tette hozzá Veszprémi.

A pénzügyi lízingügyletek kezelése 

A Deloitte szakértője kiemelte, áfalevonási jog nélküli adómentességet élvez a pénzügyi lízing azon részszolgáltatása, amely tartalmában a hitel- és pénzkölcsön jogviszonyhoz hasonló. Legalábbis abban az esetben, ha a hitelügylet egyértelműen elkülöníthető az alapügylettől. Ehhez azonban több feltételnek kell egyszerre teljesülnie: a feleknek az alap- és hitelügylet ellenértékéről az ügylet megkötésekor külön-külön meg kell állapodniuk, a hitelügyletekről történt megállapodásokban rögzíteniük kell a kamatlábat, és elkülönülten kell elszámolniuk a két ügylet, vagyis az alap- és hitelügylet ellenértékét is. 

A zárt végű pénzügyi lízingügyletek kapcsán fontos megjegyezni, hogy a teljesítés időpontjának az új áfa-törvényben is a birtokbaadás időpontja minősül, vagyis a lízingbeadó forgalmi adó fizetési kötelezettsége a korábbi szabályozáshoz hasonlóan továbbra is a birtokba adáskor áll be, a teljes tőkerész vonatkozásában. Erről természetesen számlát kell kiállítani, azonban a későbbiekben fizetendő lízingdíjakat általános forgalmi adó már nem terheli – mondta el a szakértő. 

A teljes cikket az Adózónán olvashatják!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Uniós pályázatok: kizárják a lízing használatát

A kormány, a minisztériumok, illetve az irányító hatóságok elmúlt években tapasztalt "diszkriminatív intézkedései" miatt a kis- és középvállalkozások finanszírozásában az eszközlízing aránya Magyarországon jóval elmaradt az unió 35 százalékos átlagától - állítja a Magyar Lízingszövetség.

MTI Autó

Megfeneklett a lízingcsalókkal szembeni védekezés

A Magyar Lízingszövetség – a Bankszövetséggel egyetértve - átfogó, a finanszírozási szerződéseken túlmutató, összehangolt intézkedéseket javasol az autólízing üzletkörben - közölte a szakmai képviselet csütörtökön az MTI-vel.

Vállalkozás

Bérlés vagy lízing: melyik éri meg a cégnek?

A kis- és közepes, szolgáltatási szektorban aktív vállalkozások közül sokan spórolnak és nem irodaházakban végzik tevékenységüket, hanem nagyobb lakásokat használnak irodaként. A bérleti díjjal azonos nagyságrendű összeget fizethetnek részletként, ha lízingelnek. Melyiket célszerű választaniuk?

hvg.hu Vállalkozás

A lízing, a diszkrimináció és az EU-s pályázatok

A hazai támogatási rendszer egyelőre nem ad lehetőséget a kis- és középvállalkozások számára legalkalmasabb finanszírozási eszköz, a lízing alkalmazására az EU-pályázatokon. A Lízingszövetség a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumhoz (NFGM) fordult annak érdekében, hogy a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban részt vevő projektek esetében a hazai támogatási rendszer is fogadja el a kis- és középvállalkozások számára lényeges finanszírozási formát.