szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A tegnapi két gyógyszeripari gyorsjelentés után a mai három is jobb lett...

A tegnapi két gyógyszeripari gyorsjelentés után a mai három is jobb lett annál, amit az elemzők vártak. A második negyedévben a GSK – árbevétel alapján – megelőzte az eddigi világelső Pfizert, de a Wyeth akvizíciónak köszönhetően minden bizonnyal marad a sorrend a globális gyógyszerpiacon.

Sertésinfluenza és a gyenge font

Az egy esztendővel korábbinál nyolcadával magasabb második negyedéves nyereségről számolt be a világ – 2008-as forgalmi adatok alapján - második legnagyobb gyógyszeripar vállalatának számító brit GlaxoSmithKline (GSK). A társaság 1,44 milliárd fontos (2,36 milliárd dolláros) adózott eredményt realizált az április és június közötti időszakban szemben az egy évvel korábbi 1,29 milliárddal. A bizonyos egyszeri tételek nélküli profit részvényenként 31 penny volt, a Bloomberg elemzői 30 pennyt vártak.

Megugrott a társaság árbevétele is köszönhetően az árfolyamok kedvező alakulásának. A font gyengülése a dollárhoz képest túlkompenzálta az egyes termékek – mint például a Lamictal epilepszia, illetve az Imitrex migrén elleni szerek - generikus változatainak piacra dobása miatti bevételkiesést, s így a forgalom 15 százalékkal 6,75 milliárd fontra (12,5 milliárd dollárra) ugrott.

Megdobta az árbevételt a sertésinfluenza-járvány veszélye is. Andrew Witty vezérigazgató már májusban jelezte, hogy jelentős állami megrendelésekre számít mind a kór kezelésére alkalmas Relenza, mind a vírus megelőzésére használt oltóanyag esetében, s várakozásai nem is voltak hiábavalóak: az egy negyedévvel korábbi 3 milliót követően ezúttal 60 milliót hozott a két készítmény.

Nagyobb nyereséget vár a Pfizer

Bár a Glaxohoz hasonlóan a világ – tavalyi adatok alapján – vezető gyógyszergyártója is az elemzői várakozásokat meghaladó nyereségről számolt be, az amerikai Pfizer árbevétele azonban esett az erős dollár miatt. A társaság forgalma 9,4 százalékkal maradt el az egy esztendővel korábbitól a második negyedévben, s így mindössze 11 milliárd dollárra rúgott, ez pedig kevesebb, mint a GSK-é.

Más kérdés, hogy ettől függetlenül egyelőre nagy valószínűség szerint nem lesz trónfosztás a globális gyógyszerpiacon, a Pfizer ugyanis januárban jelentette be, hogy megveszi szintén amerikai konkurensét, a Wyeth-et. A társaság akkor arról számolt be, hogy az ügylet értéke eléri a 68 milliárd dollárt, amivel ez mindenidők harmadik legnagyobb gyógyszeripari akvizíciója. A Pfizer a vételárat készpénzben is részvényekben egyenlíti ki: a megállapodás szerint minden Wyeth papírért 33 dollárt és 0,985 Pfizer részvényt adnak. A világ vezető gyógyszergyártója az ügylet finanszírozásához 22,5 milliárd dolláros bankhitelt vett fel.

A Pfizer nyeresége egyébként 2,26 milliárd dollárra rúgott a második negyedévben, ez 19 százalékos visszaesést jelent. Az egyszeri tételek nélküli profit papíronként 48 cent volt, 1 centtel több, az elemzők által jósoltnál. A jó hírek azonban ezzel nem értek véget, Jeffrey Kindler vezérigazgató ugyanis közölte: a Pfizer idei nyeresége feltehetőleg magasabb lesz, mint azt korábban prognosztizálták. Az év elején jelzett – részvényenkénti 1,85-1,95 dolláros nyereség helyett most 1,9-2 dolláros többletet várnak.

A vezérigazgató azt is megerősítette, hogy a vállalat folytatja két éve megkezdett költségcsökkentő programját. A Pfizer 2007 óta 14 ezer alkalmazottjától vált meg, s a tervek szerint a Wyeth akvizíció lezárása után további 19 ezer embert küldenek el, amitől éves szinten 2 milliárd dolláros megtakarítást várnak 2011-től.

Eli Lilly: nem esett le a befektetők vércukorszintje

Bármily meglepő a várakozásoknál jobb eredményről számolt be a szintén a világ egyik legnagyobb gyógyszer-gyártójának számító Eli Lilly is. Az inzulingyártás területén globális vezetőnek számító társaság második negyedéves adózott eredménye 1,16 milliárd dollár volt, 21 százalékkal magasabb a 2008 hasonló időszakában mértnél. Az egyszeri tételek nélküli profit részvényenként 1,12 dollárra rúg, ez 10 százalékkal több, a Bloomberg elemzői konszenzusánál.

Emelkedett a társaság árbevétele is: az április és június közötti három hónapban realizált 5,29 milliárd dolláros forgalom 140 millióval haladja meg az előző év hasonló időszakában mértet.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!