szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Negyvenről 72-re emelkedett a magyarországi cégek száma a kelet-közép-európai...

Negyvenről 72-re emelkedett a magyarországi cégek száma a kelet-közép-európai régió ötszáz legnagyobb árbevételű vállalatát rangsoroló toplistán – derül ki a Coface Hungary és a Manager Magazin felméréséből. A magyar mellett a bolgár, horvát, lett, litván és ukrán cégek száma nőtt a listán, míg a cseh, lengyel, román, szerb és szlovák vállalatok közül kevesebb került be a régiós élmezőnybe, mint tavaly.

A lap egyébként a Coface Hungary közreműködésével harmadik alkalommal teszi közzé a az 500 legnagyobb kelet-közép-európai cég listáját, amely az új Európa 13 államából közli a legnagyobb cégek rangsorát. A lista összeállítása során Kulcsfontosságúak az eladásokból származó bevételek, de a nyereség és a foglalkoztatottak számának alakulása is.

A lengyelek delegálták a legtöbb céget
Coface

A válság hatása még nem érződött…

A válság előtti állapotot mutatja, hogy tavaly jelentősen, mintegy 9 százalékkal bővült az 500 legnagyobb kelet-közép-európai cég összesített árbevétele. Míg 2007-ben a legdinamikusabb növekedést a lengyel, a lett és a szlovák cégek mutatták, tavaly a lett, a litván, a horvát és magyar vállalatok árbevétele fejlődött ugrásszerűen.

A Top 500-as listán a válság nyomán elindult az átrendeződés. Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója szerint az elemzés jól mutatja, hogy vannak kiemelkedő cégek a hazai vállalatok körében is. Márpedig legnagyobb árbevételű kelet-közép-európai vállalat közül már 72 hazai, ezzel Magyarország a negyedikről a harmadik helyre lépett előre a Top 500-as listán lévő cégek számát tekintve.

Magyar élvonal – Top tíz magyar vállalat

 A top 500-as lista 72 magyar cégéből tizenhárom található az első százban, tíz az első ötven között, míg a Top10-be két magyar cég került be, a Mol és az Audi. Őket az E.On  Földgázkereskedelmi Zrt. követi, amely a magyar harmadik helyet szerezte meg, összesítésben pedig a huszonkettedik a régióban.  Az első tíz magyar vállalat között villamos- energetikai (MVM), elektronikai (Samsung), kereskedelmi cég is található (Tesco Global Áruházak).

Coface

Tovább már nem bővül a kör?

A Coface elemzésében kifejtette: közel 20 éve  figyelik a hazai vállalkozásokat, sajnos nincsenek sokan, akik huzamosabb ideig is képesek szinten tartani üzletmenetüket, sőt még fejlődni is tudnak. Ezek a cégek azok, akik évek óta képviselik hazánkat a nemzetközi piacokon és megfelelő tőkeerővel és komoly piaci pozíciókkal rendelkeznek Sikereik oka szemlátomást az innováció, a cégvezetés szaktudása, a felkészültség, a piac alapos ismerete. Tekintettel arra, hogy a top 500-as listán képviselt hazai vállatok egy eléggé stabil körnek  tekinthető sajnos nem várható hogy a kör bővülne, hiszen a hazai vállalatok többsége más dimenzióban működik és a pénzügyi stabilitásuk meglehetősen bizonytalan.

A hazai ipar mára a nyugat-európai, illetve nemzetközi cégek leányvállalataivá alakult. Ez nem tisztán összeszerelő tevékenységet jelent, van, ahol jelentős hozzáadott érték is megjelenik. Ám ezeknek a társaságoknak a magyar beszállítói köre még mindig alacsony. Azt adottságnak vehetjük, hogy ez az ipar ezekben a kezekben van, és így fog működni, és nagyjából így integrálódott az európai, illetve elsősorban a német gazdaságba, hiszen a magyar export 30 százaléka oda megy. 

Felszámolási rekord jöhet

A korábban jósoltnál nagyobb mértékű világgazdasági visszaesésre számít a Coface a 2007 és 2009 közötti időszakban és Magyarországon nem reménykedhetünk gyors talpra állásban. Dercze Zoltán szerint a legújabb minősítéseket hasznosak, bár ezek minősítések csak pillanatnyi állapotot mutatnak, a gazdasági szereplők helyzete azonban folyamatosan változik.

A kockázatok felmérése nemcsak belföldi értékesítésnél ajánlott, hanem különösen fontos a nemzetközi piacokra való kilépéskor ugyanis ezek a vállatok nem rendelkeznek azzal a piaci ismerettel, amely birtokában megszerezhetik a releváns információkat. A más piacokon való megjelenéshez nemcsak a partnervállalatokról kell pontos információval rendelkezni, hanem az országkockázatról is hiszen, makrogazdasági problémák növekedésével a vállalati kockázatok is megnövekedhetnek.

Elengedhetetlen, hogy a cégek tisztában legyenek az adott célpiacok fizetési szokásaival, valamint az egyes kereskedelmi partnerek pénzügyi helyzetével. Ha a hazai helyzetet vizsgáljuk a cégek fizetési hajlandósága egyértelműen romlott, a hazai fizetésképtelenségi adatok azt mutatják, hogy az idén rekord várható a felszámolási eljárások számát tekintve, már az első félévben 20 százalék feletti növekedés volt tapasztalható.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!