szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Befejeződött a bérmegállapodás kikényszerítésére szervezett huszonnégy órás általános sztrájk az ISD Dunaferr Zrt. hideg-és meleghengerművében, valamint a Lőrinci Hengerműben. A pénteken 14 óráig tartó munkabeszüntetés jelentős árbevétel-kiesést okozott - mondta a sztrájkot szervező Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke. Ha a 24 órás sztrájk nem vezet eredményre, április 25-26-27-re 72 órás sztrájkot hirdetnek.

A három üzemrészben mintegy 320 szervezett munkavállaló sztrájkolt, de az ő munkabeszüntetésük miatt az érintett üzemekben több helyen leállásra kényszerültek. A Lőrinci Hengerműben például a 15 sztrájkoló miatt állt le a csütörtök délutáni műszak.

A múlt heti, kétórás figyelmeztető sztrájkot követően azért hirdetett 24 órás munkabeszüntetést a Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség és a hozzá csatlakozott Dunaferr Ifjúsági Szövetség, hogy elérjék, az idén is legyen aláírt bérmegállapodás a cégcsoportnál.

Azt akarják elérni, hogy a jelzett infláció mértékének megfelelően 4,2 százalékkal emelkedjen a munkavállalók alapbére és a szociális juttatások mértéke, továbbá kerüljön sor a 13. havi, úgynevezett szabadságos bér és a 14. havi juttatás, a karácsonyi bér kifizetésére.

A január óta tartó bértárgyalások legutóbbi, húsvét előtti fordulóján már közeledett a cégvezetés és az érdekvédők álláspontja. A munkáltató ugyanis azt javasolta, hogy január elsejei hatállyal 4,2 százalékkal emelkedjen a munkavállalók alapbére és a szociális juttatások mértéke, továbbá, hogy az év második felében teljes egészében kerüljön kifizetésre a 13. havi szabadságos bér teljes összege.

A 14. havi bér azonban a menedzsment álláspontja szerint "további megállapodás tárgyát képezi". A cégvezetés szerint annak, valamint a 13. havi bérnek a jövőben, a munkavállalók anyagi ösztönzését szolgáló rendszer részévé kell válnia, s erről már most meg kell kezdeni a tárgyalásokat.

A 24 órás munkabeszüntetéssel kapcsolatban Várkonyi Zsolt, az ISD Dunaferr Zrt. főosztályvezetője csütörtökön azt mondta az MTI-nek, hogy a cégcsoport menedzsmentje "nem ért egyet a nyomásgyakorlás ezen ultimátumszerű eszközének alkalmazásával, mivel ez nem segíti elő azt, hogy a tárgyalások normális légkörben folytatódjanak".

Hangsúlyozta, hogy a munkáltató továbbra is tárgyalni kíván a munkavállalókkal, de a cégvezetés álláspontja szerint "a nyugodt és eredményes üzletmenet fenntartásának és a megegyezésnek alapvető feltétele a munkabéke megőrzése".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!