Hajmeresztő ügyvédi műhibák az adásvételtől a hagyatéki tárgyalásig

Évről évre nagyjából egymilliárd forint kártérítést követelnek az ügyvédi műhibákért a csalódott ügyfelek. Egy külön egyesület is létezik, amely az esetek 90 százalékában vállalja az ügyvéd helyett a felelősséget.

  • MTI MTI
Hajmeresztő ügyvédi műhibák az adásvételtől a hagyatéki tárgyalásig

Ügyvédi műhiba miatt az ügyfelek évente több mint egymilliárd forint kártérítést követelnek a jogi képviselőktől és biztosítóiktól – írta pénteki számában a Napi Gazdaság.

A lap szerint ezekben a hetekben elemzik a biztosítótársaságok, hogy az elmúlt évben milyen kártérítési igényt nyújtottak be az ügyfelek ügyvédi műhibára hivatkozva.

A Napi Gazdaság a Magyar Ügyvédi Kamarától szerzett értesülésre hivatkozva azt írta: az ország 12 ezer ügyvédje jelenleg több biztosítónál is megkötheti szakmai felelősségbiztosítási szerződéseit. Az esetek kilencven százalékában a Magyar Ügyvédek Kölcsönös Biztosító Egyesülete (Mübse) vállalja a felelősséget, mégpedig általában 8 és 24 millió forint közötti összegig. 

Gábor László, a Mübse ügyvezető igazgatója a lapnak elmondta, hogy 2012-ben csaknem egymilliárd forint volt a náluk bejelentett kárigény, 2013-ban az ügyfelek 950 milliót követeltek, tavaly szintén hasonlóan alakult az összeg. A biztosító nagyjából a követelés átlagosan 45 százalékát ismeri el. 

A lap szerint még mindig előfordul, hogy a jogász olyan adásvételi szerződést készít, amelyben az eladó nem tulajdonosa a megjelölt ingatlannak, vagy a telek elidegenítési tilalom alatt áll. A műhibák másik nagy csoportja általában a hagyatéki tárgyaláson válik nyilvánvalóvá. Itt derül ki, hogy a végrendeletnek valamilyen alaki vagy formai hibája van: az ügyvédi ellenjegyzés mellett például nem szerepel a két tanú aláírása vagy az okirat első oldalát nem számozták meg – írták.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek