Varga Szabolcs
Varga Szabolcs
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A másfél héttel ezelőtti brutális gyilkosság után több trafiktulajdonos kiadta az ukázt: az alkalmazottak be ne merjék zárni az üzlet ajtaját. A trafiktulajdonos, akinek a kaposvári nemzeti dohányboltjában szerdán halálra késeltek egy 20 éves eladót - a törvénymódosítást megelőzve – már leszedte a trafiksötétítő fóliát.

A fővárosban egy, a Bajcsy-Zsilinszky útra nyíló trafik ajtaját tárva-nyitva találjuk, az utcáról belátni a termékkínálatra. A pultostól megtudjuk, hogy a másfél héttel ezelőtti kaposvári gyilkosság óta nem zárják az ajtót, sem itt, sem a tulajdonos másik két trafikjában. „A gyilkosságot követően a főnök mindenkinek odaszólt, hogy tartsák nyitva az ajtókat. Ha valaki be akarja zárni, szóljunk rá, hogy hagyja nyitva, ha nem hajlandó, nyomjuk a pánikgombot” – mondja a trafikos, aki azt is hozzáteszi, hogy nyitott ajtóval nem fél, de ellenkező esetben nem mondhatná el ugyanezt.

Megkérdeztük azt is, hogy milyen biztonsági intézkedések óvják egy esetleges rablás esetén, ugyanis ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. szerint a Magyarországon üzemelő egyéb értékesítőhelyekkel összevetve biztonságvédelmi eszközökkel jobban felszereltek a dohányboltok. Az üzletben ugyan van kamera és pánikgomb, de a neve elhallgatását kérő trafikoslány szerint ez alap akármelyik élelmiszerboltban, ráadásul véleménye szerint nem sokra megy vele: „Megnyomom a pánikgombot, a támadó megijed és leszúr a francba” – osztja meg a biztonságtechnikai eszközök hatékonyságáról véleményét.

Gölöncsér Attila, a kaposvári trafik tulajdonosa azt mondta: nem várja meg a törvénymódosítást, nem hagyja, hogy a munkatársai életveszélyes körülmények között dolgozzanak. Két dohányboltjának portálján már nincs fólia, a harmadikat - ahol a gyilkosság történt - többet nem fogja kinyitni. Elmondta azt is, hogy két kolléganője is felmondott a történtek után. Ezt követően múlt szerda óta több lefóliázott kaposvári dohányboltban a tulajdonosok felhatalmazásával nyitott ajtók mellett dolgoznak az eladók.

Polovits György trafikja Budapesten a Bank utcában található, ott az előírt üzletmenetnek megfelelő zárt, fóliázott ajtókat találunk, pedig a bolt elhelyezkedésének köszönhetően szinte csak az italhűtőre látni rá. Szinte. „Mikor megnyitottunk, örültünk is, hogy megússzuk a fóliázást, de sajnos nem tudtuk annyira a helyiség egyik oldalára zsúfolni a dohánytermékeket, hogy egy kis rálátás ne legyen rájuk az utcáról” – mondja Polovits, aki párjával és húgával váltva áll a pultban. Az üzletben kamera „vigyáz” a dolgozók biztonságára, de ahogy a tulaj mondja „nyugodt nem vagyok egy percig sem”. Ez az oka, hogy ugyan a törvényi előírások szerint nyitva lehetnének akár éjszaka is, hiszen családtagokkal dolgoznak, de nem merték bevállalni az éjszakai műszakot. Most türelmesen várják a törvénymódosítást, hogy leszedhessék a fóliát az ajtókról. Egyelőre csak iránymutatás van a kormányzati politikusoktól arra, hogy a fóliázás nem kötelező, csak a dohánytermékeket kell eltakarni. (Ebben persze jókora mellébeszélés is van, ebben a cikkünkben írtunk róla.)

Nemcsak a támadástól, a fólia leszedésétől is tartanak

Mi sem jellemzi jobban a trafikok körüli káoszt, mint hogy egy pécsi belvárosi trafikban a hvg.hu tudósítójától érdeklődtek az eladók arról, hogy leszedhetik-e a bejárati ajtót takaró fóliát, miután erről sem őket, sem a tulajdonosokat nem tájékoztatta senki. Egy néhány száz méterrel odébb, a nem túl jó hírű keleti városrész peremén található dohányboltban az eladó már tisztában volt azzal, hogy a fólia nem kötelező, de a dohánytermékeket ugye el kell valahogy takarni. Az eladó egyébként saját bőrén is tapasztalta a fóliával járó veszélyt: pár nappal a kaposvári gyilkosság előtt fenyegette meg egy agresszív vevő, és a helyzet eldurvulását csak egy másik vevő érkezése akadályozta meg.

„Dehogy szedjük le a fóliát, ha reluxát tennénk fel, akkor még sötétebb lenne.” – ezt már egy szegedi, lakótelepi trafikban mondták. A trafikos asszony úgy vélekedik, hogy akik eltávolították azt, önkényesen tették, most a politikusok össze-vissza beszélnek, aztán egy kis idő elteltével még az is előfordulhat, hogy majd jól megbírságolják a fóliakaparókat. „Szerencsések vagyunk, itt a szomszédban van egy kocsma, szemben egy éjjel-nappal nyitva tartó büfé, így nagy a mozgás. Egyszer fordult elő, hogy bejött egy férfi bukósisakban, de csak tájékozódott, látta a nagy mozgást, odébb állt. Akkor egy darabig ki volt téve egy felirat, hogy vegye le a bukósisakot, aki bejön, de már azt is levettük.” Az elmúlt hónapokban több szegedi trafikban is történt rablás, legutóbb még januárban, de a hajnali akciót átvészelő trafikban sem kívánják egyelőre leszedni a fóliát. Ők is úgy látják, hogy a törvény egyelőre nem változott, érdemes megvárni, amíg azt módosítják.

Egyelőre azon a lakótelepi trafikon is fent van a fólia, ahova tavaly ősszel kétszer is betörtek, itt kamerák rögzítették a bűncselekményt, a rabláson kívül más nem történt. Az autóbusz pályaudvarral szemben lévő dohányárudában bebiztosították magukat, áttetsző falak választják el az árust és a polcokat a vevőktől, akik egy kis nyíláson keresztül juthatnak a vásárolt termékhez. Itt szintén kivárnak a fólia leszedésével.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!