szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A letelepedési kötvény nem csak nálunk lehet nagy üzlet. Trumpék a pénzgyűjtő akcióról beszámoló újságírókkal sem bánnak szépen.

Ne jöjjenek be bevándorlók, kivéve, ha gazdagok – az elv nem csak a magyar letelepedési kötvényeké, az Egyesült Államokban is divatba jöhet. Kína luxushoteljeiben jelent meg a hirdetés: Fektessen be 500 ezer dollárt, és vándoroljon ki az Egyesült Államokba! A reklámszlogent nem más találta ki, mint az a Kushner Companies, Donald Trump vejének cége. A vállalat vezetői Kínában hívtak össze befektetőket, és azt kérik tőlük: minimum félmillió dollárt tegyenek be különféle ingatlanprojektekbe, ezért cserébe pedig amerikai állampolgárságot kaphatnak.

Az EB-5 programot, amely a gazdag külföldieknek befektetésért cserébe amerikai vízumot kínál, majd akár állampolgárságot is, nem Trumpék találták ki, de a mostani elnök családja látványosan nagy üzletet csinálna belőle. A kritikusok egyrészt ugyanazt hozzák fel, mint a magyar letelepedési kötvények ellenzői: a kormány szavakban a bevándorlókat támadja, de ha hoznak pénzt, akkor máris jó bevándorlónak tekintik őket. A másik probléma természetesen a családi összefonódás: Trump veje, Jared Kushner volt nemrég az állampolgárságot kínáló cég tulajdonosa, és még azután is a vállalatnál maradt más pozícióban, hogy Trump elnöki tanácsadójának nevezték ki. Sanghajban az ő testvére, Nicole Kushner próbált kínai befektetőket csábítani, arra a kérdésre pedig, hogy nem összeférhetetlen-e az üzlet a tanácsadói poszttal, nem volt hajlandó válaszolni.

Trumpék egyébként drágábban kínálják az amerikai vízumot, mint amennyiért magyar letelepedési kötvényt lehetett venni: az 500 ezer dollár átszámítva nagyjából 50 millió forinttal több, mint amennyiért magyar tartózkodási engedélyt kínált a kormány, és vele természetesen szabad mozgást a schengeni övezetben. Nálunk nem a családi összefonódással volt baj még ezen kívül, hanem azzal, hogy kiderült: még az előtt megalapították a kötvényprogram részt vevő cégeket, hogy elfogadták volna Rogán Antal javaslatát, amely lehetővé tette ezt az üzletet.

A sanghaji rendezvényre, amelyet a cég nyilvánosan is hirdetett, az újságírókat nem engedték be - írta a Reuters. Arra hivatkoztak, hogy az esemény nem nyilvános – ami egyébként nem volt igaz, de legalább nem lökdösték le az újságírókat a lépcsőn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!