Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A hollandiai bejegyzésű Stichting CEU Fundation Holland 1,2 milliárd forintra emelte a CEU Oktatási-Szolgáltató Nonprofit Kft. törzstőkéjét.
A feltőkésített magyar kft 97,6 százalékban a rotterdami alapítvány tulajdona, az amerikai The Central European University 2,4 százalékot birtokol. Mint a HVG múlt heti száma megírta, nemcsak az 1,1 milliárdos törzstőke-emelés gazdagította a Soros György egyeteméhez kapcsolódó kft-t, hanem további 3,8 milliárd forint is, ami a tőketartalékba került. A 2009-ben alapított kft – amelynek az üzleti éve mindig augusztus 1-jén kezdődik – a 2015–2016-os időszakot 794 millió forintos árbevétel mellett 377 milliós veszteséggel zárta. A bevétel többsége az egyetemnek és az Open Society Institute-nak számlázott bérleti díjból származott. Az ingatlanügyeket kezelő, campusépítő nonprofit kft korábban 17 millió eurós hitelt kapott a holland CEU alapítványtól, és a CIB Banknál is van – jövőre lejáró – tartozása.
Magát az egyetemet, a Budapesti Közép-Európai Egyetem Alapítvány hozta létre. Az oktatási intézmény összes bevétele 17 milliárd forint volt tavaly, ebből 13 milliárdnyi volt az alapítói támogatás, közel 2 milliárd forint pedig a pályázati pénz. A kiadásokból a bérköltségek és bérjárulékok (beleértve az ösztöndíjakat is) több mint 12 milliárd forintot tettek ki a közel 700 munkavállalós egyetemen, ahol 184 teljes munkaidős oktató volt. A hallgatók száma közel 1500 volt, ők 117 országból érkeztek, a magyarok aránya 23 százalék volt 2016-ban.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.