szerző:
T. R.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vasárnap délután mutatta be Fekete-Győr András pártja választási programját, a hvg.hu-n már most elolvashatja, mihez kezdene a Momentum az országgal. Határőrség, áfa- és adócsökkentés, segély, nyugdíjemelés. Bemutatjuk a program sarokköveit.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

A párt, amelyik a rendszerváltás befejezését tűzte zászlajára vasárnap kettőtől mutatja be választási programját hivatalosan. A rendezvény elején beszédet mond Fekete-Győr András, a Momentum elnöke, majd szakpolitikusok mutatják be a programot. Aztán felszólal többek között Bod Péter Ákos, volt jegybankelnök, Jeszenszky Géza, volt külügyminiszter és nagykövet, Kincses Gyula, volt egészségügyi államtitkár és Raskó György agrárközgazdász, volt közigazgatási államtitkár.

A 12 fejezetből álló vaskos dokumentum átolvasása után ebben a cikkben a legfontosabb területeket mutatjuk be részletesebben, egészségügyet, oktatás, adó- és bérpolitikát, európai politikát, a menekültválságra adott válaszokat, illetve kiemeljük azokat az újszerű elemeket, amiket a Momentum beemelt programjába.

2014-ben Orbán Viktor azt mondta, a Fidesz-program egyetlen szó: folytatjuk. Ezzel szemben a Momentum egy nagyjából 350 oldalas programot állított össze, ami abból a szempontból érthető, hogy fiatal politikai formációként a szakértői, potens imázst is erősíteni kell valahogy. Ha a párton múlna, új adótípust évente csak egyszer, egy csomagban lehetne bevezetni, mert “legnagyobb növekedési akadályt a kiszámíthatatlan környezet, a lassú adminisztráció és a haverokra szabott diszkriminatív adók és szabályok jelentik.” Megszüntetnék a papíralapú számlázást, az offshore hátterű cégeket pedig kiszorítanák a közbeszerzésekből.

Bod Péter Ákos is kíváncsi a programra
Reviczky Zsolt

A programban a párt kijelenti, hogy cél az euró bevezetése, ugyanis “ha az eurózóna intézményrendszere a jelenlegi irányban fejlődik tovább, Magyarország profitálhat az euró bevezetéséből.” Egy másik külgazdasági pontban kifejtik, hogy a Magyar Nemzeti Kereskedőházakat bezárnák, mert azok szerintük éves szinten hatmilliárdos veszteséget termelnek, és a Nemzeti Befektetési Ügynökségre és az Eximbankra bíznák a magyar vállalatok külföldi piacokon való segítésének feladatát. Arra az Eximbankra, ahol többek között kapott már hitelt Mészáros Lőrinc és Andy Vajna is, előbbi például egy keményítőüzemre és a Hunguest Hotel megvásárlására – 35,53 milliárd forintot –, utóbbi a TV2 megszerzésére.

Ingyen év az egyetemeken

Az oktatás központosítása helyett a Momentum nagyobb szabadságot adna az iskoláknak, hogy helyi tanterveket dolgozzanak ki, ahol a gyerekek igényei kerülnek a középpontba. Csökkentenének a pedagógusok leterheltségén is, a kötelező heti óraszámokat húszra csökkentenék és pedagógiai asszisztenseket alkalmaznának. Természetesen béremelést is ígér a program a tanároknak, inflációkövetés bevezetésével biztosítanák azok értékállóságát. Szabaddá tennék a tankönyvpiacot és növelnék az intézményi autonómiát is. Újra létrehoznák az önálló oktatási minisztériumot.

Ezen kívül ingyenessé tennék az első egyetemi tanévet, valamint jövedelemfüggő diákhitel-visszafizetést vezetnének be, tovább eltörölnék a hallgatói szerződés rendszerét.

Kusza fejezet

A 12 fejezet között a működő ország olyan, mintha egy étteremben kirendelnénk egymás mellé a gyümölcslevest, a tökfőzeléket, a mákos tésztát, a hideg sültet és egy kis madártejet is, itt olvashatunk arról, hogy:

  • bevezetnék a törvényjavaslatok nyílt internetes vitáját,
  • egységesítenék az ország összes közlekedési szolgáltatását, amely így egyetlen kártyával lenne használható,
  • csúcsidőn kívül csökkentenék a közösségi közlekedés árait,
  • önkormányzati rendőrséget hoznának létre és
  • Határ- és Idegenrendészeti Központot állítanának fel.

A Momentum szerint “a Fidesz-KDNP által bevezetett jogi határzár egy politikai lózung. Nemhogy a problémát nem oldja meg, de még a tüneteket sem kezeli. A kerítés egy eszköz, amely nem kell, hogy szükségszerűen ellehetetlenítse az emberi jogok érvényesülését.” Ugyanakkor a kerítést nem bontanák le addig, amíg szükség van rá, de nem büntetnék a kerítés rongálását.

Pénz, segély, nyugdíjA lehetőséggel teli ország című fejezet valójában a gazdaságról szól, a Momentum adójóváírással növelné a legalacsonyabb keresetűek bérét, csökkentené az áfát, hogy alacsonyabbak legyen az árak, a lakástámogatási rendszert a lakbért fizetőkre is kiterjesztenék, valamint megdupláznák a a munkanélküli segély időszakát.

A Momentum csapata a programhirdetés előtt
Reviczky Zsolt

 

A Momentum a nyugdíjasokról sem feledkezik meg, a nyugdíjminimumot a mostani 28 500 forintról 35 ezerre emelnék, illetve lehetővé tennék, hogy mindenki maga döntse el, mikor megy nyugdíjba. A nyugdíjakkal foglalkozó részben elismerik, hogy ezen a téren tett jó lépések a Fidesz, ami legalábbis furcsa egy parlamenti kívüli ellenzéki párttól.

Nincs program egészségügy nélkül

A Momentum eltörölné a hálapénzt, ezzel egy időben pedig jelentősen megemelné az orvosok és az ápolók keresetét, a program 60 százalékos béremelést ír az egészségügyi dolgozók körében. Csökkentené az orvosok adminisztratív terheit, hogy azok elsősorban a gyógyításra tudjanak koncentrálni, valamint szabadnapokat adnának azért, hogy a lehető legtöbb ember el tudjon menni a megelőző jellegű szűrővizsgálatokra.

A párt megerősítené a háziorvosi rendszert: “az egészségügy alapszintjének fejlesztése mindenki számára elérhetővé teszi a minőségi kezeléseket és képes tehermentesíteni a kórházakat, segít kialakítani a jól differenciált, költséghatékonyan működő ellátási szinteket. A cél egyszerre javítani a magyarok életminőségét és csökkenteni a feleslegesen kórházban töltött időt.”

És a többiek

A párt ezen túl a szél- és naperőművek létesítését támogatná, felmondanák a Paks 2 szerződését, mert nem lehet Magyarország energiabiztonsága Oroszország kezében és növelné az elektromos autók számát. Megdupláznák a maximum adható GYED-et és akár a fizetés száz százalékát is megkaphatnák így a szülők. Huszonöt százalékkal emelnék a családi pótlékot és munkává minősítenék a fogyatékossággal élő gyermek ápolását, a díját a másfélszeresére emelnék.

Közvetlenül választhatóvá tennék a köztársasági elnöki pozíciót, bűncselekménnyé nyilvánítanák, ha egy képviselő eltitkolja a vagyonát, eltörölnék a sürgős és kivételes eljárásrendben történő törvényhozást, eltörölnék a civiltörvényt és elszámoltatnák a legfőbb ügyészt, ha már a népszavazási kezdeményezésüket elkaszálták, ami Polt Péter visszahívhatóságáról szólt volna. Továbbá a kivándorolt magyaroknak is biztosítanák a levélben szavazás lehetőségét, amivel most csak a határon túli magyarok élhetnek, ugyanakkor a külhoni magyarok számára külön választókörzeteket hoznának létre, így a listás szavazat mellett egyéni szavazathoz juttatnák a határon túli magyarokat.

A program utolsó fejezete szól Európáról, ahogy arról volt már szó, bevezetnék az eurót, ezen kívül csatlakoztatnák az országot az Európai Ügyészséghez, európai FBI-t javasolnak az EU önvédelme érdekében, kiállnak a közös európai hadsereg mellett és támogatják a közös európai határvédelmet is. Közvetlen módon választanák az Európai Bizottság elnökét is, a jelenleg ismert Visegrádi Négyeket pedig megreformálnák. Elbocsátanák a politikai alapon kinevezett diplomatákat és azonnali és teljes nemzetbiztonsági átvilágítást hajtanának végre a külügyi apparátusban. Végül: kiirtanák az orosz befolyást és propagandát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!