szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kicsit drágábban, de idén is lesz elég „foie gras” a francia ünnepi asztalokon.

Az aggodalom nem volt indokolatlan, hiszen 2016-ban és 2017-ben is megtizedelte a francia kacsa és libafarmokat a madárinfluenza. A nagy délnyugat-franciaországi telepeken állatok millióit kellett elpusztítani. A tenyésztőket tömörítő szakmai szövetség elnök asszonya, Marie-Pierre Pé szerint idén 11 ezer tonnával kevesebb libamájat termeltek meg, mint az utolsó, járvány nélküli „békeévben”, 2015-ben. Ez 44 százalékos csökkenés. De a franciák ezt a kivételes csemegét gyakorlatilag csak az év végi ünnepek alatt fogyasztják, így biztosítható a kínálat, persze némi áremelkedéssel. Marie-Pierre Pé szerint egy négytagú családnak idén mindössze két euróval kell többet költenie az ünnepi csemegére, mint tavaly.

Egyébként amit mi, magyarok libamájnak hívunk, az a francia szóhasználatban „foie gras”, vagyis zsírmáj, tehát mesterségesen hizlalt, vagyis tömött liba vagy kacsa mája. És a francia fogyasztás óriási hányadát a kacsamáj teszi ki. Hogy melyik a jobb, arról véget nem érő viták folytathatók. Mindesetre az AFP szakírója is úgy tartja, hogy a libamáj íze rafináltabb, hosszabban megmarad a szájban. De Franciaországban a libaállományt különösen megtizedelte a madárinfluenza, ezért ez egyre inkább ritka csemegének számít – írja az AFP.

Franciaország idén kb. 3000 tonna liba- és kacsamájat importált Kelet-Európából. Ezt a régiót is sújtotta egyébként a madárinfluenza. A hazai és az import termékekkel együtt garantált a francia ünnepi ellátás biztonsága a termelők szerint. Persze azért hozzáteszik, hogy senki ne halassza az utolsó napra a bevásárlást, mert akkor esetleg már szűkebb lesz a választék.

 A felmérések szerint az áremelkedés ellenére a franciák kilencven százaléka vesz liba- vagy kacsamájat az ünnepekre. Franciaország és a szomszédos Belgium üzletei más és sokkal változatosabb feldolgozásban ajánlják a „foie gras”-t, mint nálunk. Például: a májat konyakos szószban főzik, fűszerezik és csak nagyon levés zsírt adnak hozzá. Persze minden ízlés dolga: lehet, hogy a franciáknak sem hiányozna a konyakos aroma, ha egyszer megkóstolhatnának egy magyaros, libazsírban sült libamájat, amit másnap reggel veszünk elő a hűtőből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gy.Zs. Élet+Stílus

Tökéletes libamáj hagyományosan – recept

Csak remélni tudjuk, van akkora szerencsénk, hogy valódi libamáj kerül a karácsonyi asztalra. Amióta nagy nemzeti gasztro gurunk lerántotta a leplet a libamáj hamisításról, semmi sem biztos. Próbáljuk meg nem elrontani az ünnepi májunkat, akár gágogott, akár hápogott előző életében.

MTI Itthon

Most lett csak hungarikum a tokaji aszú és a hízott libamáj

A csabai kolbásszal, a hízott libából előállított termékekkel, a tokaji aszúval és a Béres-cseppel bővítette a hungarikumok gyűjteményét a Hungarikum Bizottság keddi, székesfehérvári ülésén – jelentette be a bizottság elnöke.