Bajban lehet a Deutsche Bank a 20 milliárd dolláros orosz pénzmosási ügy miatt

A londoni Guardian megszerezte azt a szigorúan titkos belső jelentést, melyben a Deutsche Bank két belső ellenőre feltárta az utóbbi idők egyik legnagyobb pénzmosási botrányát.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Bajban lehet a Deutsche Bank a 20 milliárd dolláros orosz pénzmosási ügy miatt

Amikor a londoni Guardian és a német Süddeutsche Zeitung oknyomozó újságírói interjút kértek egy orosz pénzmosási ügyben a Deutsche Banktól 2017-ben, akkor ott azt hitték: tévedésből érdeklődnek náluk. Aztán nagyon gyorsan kiderült, hogy mégsem. A sajtó „Nagy Globális Mosógép”-nek nevezte el a leleményes akciót, melynek ötletgazdái Moszkvában ültek. A Guardian szerint nem másutt, mint az FSZB vagyis a Szövetségi Biztonsági Szolgálat irodáiban. A Deutsche Bank két belső ellenőre riasztó eredményre jutott.

20-80 milliárd dollárról lehet szó

Hogyan működött a globális pénzmosás gépezete? Fiktív orosz cégek Nagy-Britanniában vagy más nyugati országban jelentős összegű hiteleket nyújtottak egymásnak, majd szépen csődbe mentek. Aztán a pénzt átutalták Moldovába vagy Lettországba. Moldovában megvásárolt bírók életre keltették a csődbe jutott cégek hiteleit és adósságait. A pénz egy Lettországban és egy Moldovában működő bankból jutott el azután a Deutsche Bankhoz. Németország egykor legtekintélyesebb bankja millió problémával küszködött a nagy pénzügyi válság óta (2008). A szabálytalan ügyletek miatt csak az USA-ban 14,5 milliárd dolláros büntetést fizettek ki 2011 és 2018 között. Örültek tehát minden pénznek. Az pedig érkezett is tempósan az egykori Szovjetunió területéről.

A moszkvai ötletgazdák a sikeren felbuzdulva másutt is alkalmazni kezdték a jól bevált pénzmosási módszereket: Észtországban a Danske Bank vált célponttá. Ott a pénzmosás összege meghaladta a 200 milliárd dollárt. Dánia legnagyobb bankja meg is vált vezetőitől, akik nem vették észre a botrányos ügyeket.

Ez a botrány aligha hiányzott a Deutsche Banknak, mely egyesülni kíván a Commerzbankkal, hogy újra a német piac zászlóshajója legyen. Ha most a hatóságok Németországban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban vizsgálni kezdik a nagy globális pénzmosás ügyét, akkor abból nem sok jó sülhet ki a Deutsche Bank számára.

A baj nem jár egyedül: Washingtonban a képviselőház demokrata többsége elérte, hogy hivatalosan kérjék ki Donald Trump pénzügyeinek anyagát a Deutsche Banktól. Április 15-e óta hivatalos az érdeklődés: miért adott oly sok hitelt a Deutsche Bank Donald Trumpnak, aki akkoriban fizetési gondokkal küzdött az Egyesült Államokban? Az amerikai bankok már nem szívesen kölcsönöztek az USA mai elnökének, de a Deutsche Bank igen. Amikor Trump nem tudott kifizetni egy 45 millió dolláros adósságot, akkor a Deutsche Bank New York-i részlege 300 millió dolláros hitellel ajándékozta meg. Vajon miért? – tudakolják az ellenzéki honatyák Washingtonban. Egyértelműen arra céloznak, hogy az oroszok biztatták erre a Deutsche Bankot, miután az FSZB felvásárolta Donald Trump adósságát, illetve annak egy részét. A Deutsche Bank ugyanis két évtizeden át 2 milliárd dolláros hitellel járult hozzá Donald Trump vállalkozásainak finanszírozásához. Ennyi pénzt egy ilyen nagy és tapasztalt pénzintézet, mint a Deutsche Bank nem kockáztat hiába. Trump nyugodtan üldögél a Fehér Házban, miután a Mueller-jelentés nem talált semmi komolyat ellene az orosz kapcsolatait firtató vizsgálat során. De miközben Trump az újrázásra készül, addig a Deutsche Bank benne van a pácban: hiába finanszírozta az USA mai elnökét, mert ettől még a globális pénzmosást vizsgáló amerikai ügyészség nyugodtan újabb milliárdos bírságot sózhat rá.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek