szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn a korrupcióellenes világnap alkalmából az Európai Bizottság közzétette annak az Eurobarométer-felmérésnek az eredményét, amely azt vizsgálta, hogyan viszonyulnak a vállalkozások a korrupcióhoz az EU-ban.

Az eredmények azt mutatják, hogy bár a cégeknek még mindig jelentős hányada (EU: 63 százalék, Magyarország: 80 százalék) tartja a korrupciót széles körben elterjedt problémának, arányuk uniós szinten kismértékben (-4 százalék), Magyarország esetében pedig számottevően (-11 százalék) csökkent 2017-hez képest.

A válaszadók szkeptikusak a korrupció elleni fellépést illetően: 51 százalékuk (Magyarországon az 56 százalékuk) valószínűtlennek tartja, hogy a korrupt személyeket és vállalkozásokat feljelentik a rendőrségnél vagy az ügyészségnél, illetve hogy az illetékes hatóságok lefülelik őket.

A felmérés szerint Magyarországon a legelterjedtebb korrupciós forma, hogy részrehajlás történik ismerősök vagy családtagok irányába az üzleti életben, ezt 43 százalék gondolja így. Érdekesség, hogy a válaszadóknak csak a 24 százaléka gondolja úgy, hogy politikai pártok finanszírozásáért vagy a politikai döntéshozatalba való beleszólásért történne korrupció. Az EU-s átlag az utóbbi esetben 34 százalék.

A Bizottság az érintett felekkel közösen folytatni fogja a korrupció felszámolása érdekében végzett munkát.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!