szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Christo, a bolgár származású amerikai performer, szobrász, képzőművész, a „csomagolóművész” házaspár férfi tagja hetvenöt éve, 1935. június 13-án született.

A Christo és Jeanne-Claude művészpáros világhírű épületek becsomagolásával lettek világhíresek, műveik monumentalitására jellemző, hogy az előkészületi munkák sokszor évtizedekig eltartottak.

Bulgáriában, Gabrovóban született Christo Dzsavacsev néven. Apja tudós volt, anyja a szófiai Képzőművészeti Főiskola titkárnője. A szófiai Képzőművészeti Főiskolán 1952 és 1956 között tanult, majd a prágai Képzőművészeti Akadémiára került. 1957-ben "megszökött" a kommunista országból, egy megvesztegetett vasutas gyógyszerszállító vonaton juttatta Ausztriába. Bécs után Genf, majd Párizs következett.

 

Christo és Jean-Claude 2008-ban egy denveri kiállításon. A csomagolás folytatódik
AP

A francia fővárosban portréfestéssel próbálta fenntartani magát. Híres párjával, későbbi művésztársával (akivel különös módon ugyanazon a napon születtek), 1958-ban találkozott. Ezután már csak Jeanne-Claude-dal dolgozott. Első közös munkájukat Kölnben állították fel. majd a Vasfüggöny című alkotás következett. A hatóságok beleegyezése nélkül, tiltakozásul a berlini fal ellen egy párizsi utcát olajoshordókkal zártak el.

Bár Christónak ezzel párhuzamosan egy kiállítása is futott Párizsban, mégis ezzel az "útzárral" irányította magára először a nemzetközi figyelmet. Következő alkotása Sydneyhez köti, ahol a tengerpartot csomagolta be 130 munkás, 9300 négyzetméter szintetikus anyag segítségével 17 ezer munkaóra alatt. Következő alkotásainak számai ennél már csak impozánsabbak. 1972-ben Colorado államban 381 méter széles narancssárga függönyt feszített ki, melynek a Valley Curtain nevet adta. 1976-ban Kalifornia állam északi részén 40 kilométer hosszú, 5,5 méter magas fehér kerítést készített, amely a tengerig tartott. 59 magánbirtokost kellett meggyőzniük, engedélyeket beszerezniük, úgyhogy a projekt lebonyolításához 9 ügyvédet fogadtak fel. A felhasznált anyag mennyisége 200,000 négyzetméter volt. Florida néhány szigetének polipropilénnel történő becsomagolásához 603,850 négyzetméter rózsaszín anyagot vettek igénybe.

Az "Esernyő-projektben" Kaliforniában 1760 sárga, Japánban 1340 esernyőt állítottak fel egyidejűleg. 1995-ben valósult meg a Reichstag becsomagolása, melynek engedélyezési procedúrája két évtizedet vett igénybe. A megfagyott vízesést szimbolizáló burkolatra 5 millió ember volt kíváncsi.

Christo 1995-ben Praemium Imperiale-díjat kapott. 2005-ben valósult meg a Kapuk a New York-i Central Parkban.

2009. november 19-én meghalt Jeanne-Claude. Mivel megígérték egymásnak hogy művészetük továbbra is fennmarad, folytatja a közösen elkezdett két tervet. Az egyik az Over The River (A folyón át) elnevezésű, amely az Arkansas folyó Colorado állami szakaszát érinti, valamint a The Mastaba című installáció, amely az Egyesült Arab Emírségekben létesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Hétszáz órát ült

Befejezte egyedülálló performanszát New Yorkban Marina Abramovic szerb művész, aki összesen hétszáz órát töltött azzal, hogy a Modern Művészetek Múzeumában (MoMA) ülve bámult az emberekre.

MTI Itthon

Fideszes performansz az Országgyűlésben

"Felelős kormányt Budapesten" feliratú transzparenst emelt fel a Fidesz több képviselője, amikor a parlament hétfői ülésén az első kormánytag, Veres János pénzügyminiszter szólásra emelkedett.

hvg.hu Kult

Öngyilkos akciók közönség előtt

A harminc éve elhunyt Hajas Tibort a performanszművészet legradikálisabb magyarországi képviselőjének tartják. A budapesti Vintage Galériában május 7-ig látható fotókiállítás kapcsán érdemes felidézni, miként sokkolta egykor a privát életben is lázadó Hajas az underground szcénát.