szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyolcvanhét éves korában elhunyt Kemény Henrik, a legendás bábos. Legismertebb bábja Vitéz László volt, de ő mozgatta Süsüt és Hakapeszi Makit is. A Népligetben álló színháza októberben porig égett.

Elhunyt a Kossuth-díjas Kemény Henrik, Vitéz László és Süsü, a sárkány bábfigurájának életre keltője - közölte a Vojtina bábszínház a Haon.hu-val.

Apja egy ideig New Yorkban a Metro-Goldwyn-Mayer stúdiónak dolgozott, majd 1912-ben hazatért és családi színházat alapított. Az 1930-as években hivatalosan Paprika Jancsi lett a fő figurájuk neve. A fiatal Kemény Henrik 1931-ben kapta első szerepét egy családi bábelőadáson, az iskolában pótvizsgázó Vitéz Lászlót kellett alakítania.

wikipedia.org

Amikor a népligeti vurstlit 1953-ban felszámolták, írja a Wikipedia szócikke, Kemény Henriket is "államosították" (bábjait egy ideig Bálint Endre festőművész műtermében "bújtatta"): ettől kezdve az Állami Bábszínházban lépett fel. 1992-ben, az Állami Bábszínház kettéválásakor a Kolibri Színházhoz csatlakozott.

Az általa elbábozott figurákat az egész ország ismerte, Vitéz Lászlón kívül köztük volt Hakapeszi Maki, Süsü, a sárkány, Furfangos Frigyes, Gyufa Gyuri és Sakk Matyi is.

2002-ben kiváló művész címet kapott. 2005-ben Kossuth-díjjal tüntették ki a hazai vásári bábjáték legtisztább hagyományainak őrzése és terjesztése érdekében végzett tevékenységéért, hét évtizedes, országszerte ismert és elismert legendás művészetéért. 2008-ban Prima-díjat kapott. Idén június 19-én Debrecenben Kemény Henrik tiszteletére Mutatványos Napot rendeztek. A 87 éves Mester is fellépett egy rövid produkcióval, a négerek táncával, ami jellegzetesen a Korngut Kemény-hagyomány része és nem is csinálta más, csak ő. A Vojtina Bábszínház rendezte az eseményt.

Kemény Henrik búcsúztatásáról később intézkednek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!