szerző:
TA
Tetszett a cikk?

Van, aki úgy bulizik, hogy póréhagymával ütögeti az emberek fejét, mások korbáccsal csapnak a női lábak közé. Tizenhat ország részvételével öt nap múlva startol a 14. futball Európa-bajnokság. Megnéztük, az egymással versengő nemzeteknek milyen furcsa, egyedi szokásaik vannak. Az első nyolcas etap után most a portugálok, az írek, a csehek, a franciák, az ukránok, az oroszok, a hollandok és a horvátok mutatkoznak be.

1. Portugália, sípoló kalapács

Portugália (Európa-bajnoki ezüstérmes 2004-ben) többek között a Szent János Fesztivállal (Festa de Sao Juao) emelkedik ki a focinemzetek közül. Júniusban, a nyári napforduló időszakában tartják, egész éjszaka táncolnak, örömtüzet gyújtanak, esznek-isznak, és itt jön a dolog furcsasága: közben egymás fejét ütögetik sípoló kalapáccsal, vagy póréhagymával.

A szórakozáson túl a portugál étkezési szokásokhoz is van fogódzó: ha a házigaza tudomására szeretnénk hozni, hogy a vacsora ízletes volt, csókoljuk meg a mutatóujjunk oldalát, majd szorítsuk meg a fülcimpánkat a mutató- és hüvelykujjunkkal.

Ami az ünnepeket illeti, a portugálok karácsonykor vegyítik az Európában szokásos hagyományokat. Náluk van Télapó és Karácsonyapó is, a cipőiket pedig a tűzhely mellé teszik. A húsvéti körmenet végén a pap mandulával dobálja meg a szertartás résztvevőit, ami a termékenységet és a gyarapodást szimbolizálja.

2. Írország, nyúlláb

Az írek igen babonásak, így többek között szokás náluk nyúllábat vinni ajándékba, mert úgy hiszik, szerencsét hoz. Az a hagyomány is él még, hogy az ország politikai jövőjét az újév előtt fújó szél alapján jósolják meg. A nyugati szél Írország gazdagságát és jólétét jelenti a következő évre, a keleti a brit befolyás erősödését.

HVG Archív

Érdekesség, hogy Írország az egyetlen ország, ahol a szélmalmok az óramutató járásával megegyező irányban forognak, de a pubok igen nagy száma is jellemzi az országot.  Dingle 1500 fős lakosára ötven kocsma jut.

Az angolszász országokban, így Írország egész területén is megtartják a Palacsinta Napot még a böjt beállta előtt. Ilyenkor palacsintasütő, palacsintaevő, palacsintadobáló és palacsintatekerő versenyeket rendeznek, és az ezeken a területeken felállított világrekordokat próbálják megdönteni.

3. Csehország, sör, nemi élet

Tény, hogy a sörivásnak komoly kultúrája van Csehországban, de azt sem árt tudni, hogy évekre nagy bajba kerülhetünk, ha nem követjük a cseh sörivási kódexet. A régi hagyományokon túl (a törzsvendégek magukkal viszik saját söröskorsójukat a sörözőbe, és abból fogyasztják kedvenc italukat) új trendek is feltűnnek a láthatáron, így például egyes wellness hotelekben forró, habos sörfürdővel várják a pihenőket.

Ami pedig a sörivás szabályait illeti, ha már előttünk a sör, és társasággal érkeztünk, akkor mindenkit koccintással kell köszönteni, a másik szemébe nézve. Fontos, hogy koccintás közben ne löttyintsük ki a sört, és ne keresztezzük a kezünket senkiével, különben hét év szerencsétlenség vár ránk a hálószobában. Szintén cseh szokás, hogy mielőtt kortyolnánk a sörből, mindig érintsük az asztalhoz a korsót.

AP / Petr David Josek

Hogy ne csak a sörről essen szó: a csehek enyhén perverz szokása a korbácsolás húsvét hétfőjén, amikor a fiúk elmennek a lányokhoz, hogy szimbolikusan a vesszőből font húsvéti korbáccsal ütögessék őket. A bátrabbak főként a lányok lába közé szeretnek csapkodni, persze csak szimbolikusan.

4. Franciaország, disznóorr, békacomb

A kétszeres Európa-bajnok franciáknál nem kerülhetjük el, hogy elidőzzünk kicsit pikáns ételeiknél. Békacombból például évente 3-4 ezer tonnát esznek, mivel azonban náluk védett állatról van szó, főleg Indonéziából importálják. Emellett ők fogyasztják a legtöbb – évi 40 ezer tonna – csigát is. Ha viszont valaki maga akar csigát gyűjteni, jó tudni, hogy elkészítésük előtt két hétig éheztetni kell őket.

Ha pedig inkább disznóhúst ennénk, egy párizsi étteremben, a Pompidou Központ közelében a disznó összes testrészét megkóstolhatjuk a disznóorrtól kezdve a fejhúson keresztül a disznólábig.

5. Ukrajna, az Eb-s újszülött

Ha azt látjuk, hogy valaki egy étteremben az asztal alá teszi a kiürült üveget, rögtön gyanút foghatunk, hogy az illető ukrán vagy orosz. A babona szerint ugyanis az üres üveg az asztalon szerencsétlenséget hoz.

Egy másik érdekesség a Malanka Fesztivál, amely a Spiegel szerint Európa egyik legbizarrabb fesztiválja. Ezt elsősorban nem azzal magyarázzák, hogy boszorkánynak és koboldnak öltöznek be a résztvevők, hanem hogy újabban náci tisztként jelennek meg, úttorlaszokat alakítanak ki, és így ellenőrzik az autósok papírjait.

6. Oroszország, vodka, kenyér

Egy átlag orosz ember hetente egy üveg vodkát fogyaszt el. Ez a nemzeti italuk, így a kevert alkoholok egyenesen ünneprontásnak számítanak a vendégeskedés során. A vodkaivásnak sok rituáléja van, ilyen például egy kenyér szimatolása ivás előtt, illetve az, hogy a felnyitott üveget meg kell inni. Egy másik orosz ivási szokás az aperitiffogyasztás azért, hogy elkerüljük a másnaposságot.

7. Hollandia, fagyos tenger

Kissé hátborzongatóan hangzik a hollandok (Európa-bajnok 1988-ban) újévi szokása, amikor is egy szál fürdőruhában, narancsszínű sapkában belevetik magukat az Északi-tengerbe. A tradíció a 60-as évekig nyúlik vissza, mára pedig évente 10 ezren vágnak bele január elsején.

Amíg egy gyerek születésekor a magyaroknál a tejfakasztó parti a divat, addig a maguk módján a hollandok is kirúgnak a hámból. Elszívnak például egy drága szivart, vagy ánizsgolyócskás pirítóst esznek. Ez nagyon holland, nagyon hagyományos és nagyon kötelező rituálé minden családban. A gyerek nemét a golyók színe jelzi, vagy világoskékek vagy rózsaszínek, ami kicsit bizarr látványt nyújt a vajas kenyéren.

8. Horvátország és a gyilkos krumpli

Nehezen, de néhány morzsát a horvátoknál (kétszer voltak negyeddöntősök) is sikerült összegyűjtenünk. Például itt-ott még él az a közhiedelem, hogy ha valaki nyers krumplit eszik, belehal. Érdekes, hogy náluk egyáltalán nincsenek tematikus szabadidőparkok, viszont nagyon divatos a pink menyasszonyi ruha.

Cikkünk első részét itt olvashatják el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!