szerző:
Tossenberger Adél
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ön bizonytalan? Nem szavazna? Akkor a punk kormányra voksolt. A Kozmosz zenekar Bizonytalan/Nem szavazna Pártszövetség néven lépne be a közéletbe. Ma 50-60 százalékos kormányt alakíthatnának.

Punkok, zenészek, ezért dalban mondják el, mit gondolnak. Az Okosak Földje című lemezük hat dallal válaszol a nemzeti konzultációra, ami – remélik – segít "építeni a nemzeti falansztert". Vagy éppen lebontani. Nem ez az első akciójuk. A Kozmosz N.E.R. című számával először Schmitt Pál beiktatását értékelte.

A Schmitt Pál köszöntésére írt daluk után sokan megkeresték őket, hogy foglalkozzanak a médiatörvénnyel vagy az alaptörvénnyel, ők mégis az ösztönösségben hisznek. A kérésre írt dalok szerintük nem működnek, és egyébként sem aposztrofálják magukat ellenzéki, vagy „mindenáron küldetéstudatos” zenekarként. Nem akarják másokra erőszakolni a véleményüket, de örülnek, ha valaki feszültség-levezetésképpen tombol a dalaikra, vagy esetleg még el is gondolkodik rajtuk.

Ha mégis meg kéne fogalmazniuk egy üzenetet, azt mondanák, a rezignált meghunyászkodás helyett emeljük fel a hangunkat, különben ott marad „egy marék fanatizált ember a szavazófülkékben”, ez pedig „a zavartalan őrültködés malmára hajtja a vizet”. Azt mondják, ha így is ennyire különös dolgok történnek, nem szeretnék elképzelni, mi lenne, ha már senki se nézne oda.

A bandában a fennálló helyzetre való megoldásként az is felmerült, hogy a fesztiválszezon alatt saját pártot alapítanak Bizonytalan/Nem szavazna Pártszövetség néven. Számításaik szerint így 50 százalék felett nyitnának a pártok népszerűségét mérő közvélemény-kutatásokban, és megzavarnák az összes politikai erőt. Ezt pedig Pál Zsombor dalszerző-énekes szerint nyugodtan lehet figyelmeztetésként értékelni.

Programjuk nem hatol túl mélyre, céljuk az adóoptimalizálás, a focira szánt állami pénzek átcsoportosítása a jégkorongra (50 százalékban székesfehérvári a csapat), és a 20-27 közötti női választók közvetlen megszólítása. A terv kivitelezéséhez érdeklődő oligarchák jelentkezését várják, akiket siker esetén a Ferencváros-Badacsony autópálya koncessziós jogával fizetnek ki.

Az Okosak Földjére lépve

A friss lemez címadó dala, Az Okosak Földje, amely végigszalad a magyar történelem szerintük legkirívóbb fonákságain, a Himnuszt és a Szózatot is sűrűn megidézi, végül a jelen visszásságaiba köt bele.

A csapat: Pál Zsombor, Veres Attila, Beke Dániel, Huszlicska Dávid

Megkérdeztük a szöveg szerzőjét, nem tartanak-e attól, hogy Dopeman Bazmeg című számához hasonlóan (a rapper trágár szavakkal megfűszerezve nyúlt hozzá a Himnuszhoz) az ő daluk is kicsapja a biztosítékot, Pál Zsombor viszont egyértelmű nemmel válaszolt.

A szöveg igen kritikus, mégis úgy gondolja, hogy a himnusz-használatnak önmagában nem szabadna sértenie senkinek az érzékenységét. S bár az esztétikai érzékének ellentmond az időközben alternatív államfőnek választott rapper feldolgozása, úgy látja, annak is bele kell férnie a szabad véleménynyilvánítás kereteibe.

Amikor Dopeman is csak pislogott

Legutóbb Dopeman Bazmeg című száma csapta ki a biztosítékost sokaknál, a rapper ugyanis trágár szavakkal megfűszerezve szőtte bele a szerzeményébe a Himnusz egyes sorait. A kritikus hangok szerint a dal „tartalmában sérti Magyarország nemzeti jelképét”. A nyomozást végül megszüntették, az indoklás szerint nem valósult meg a bűncselekmény, mert a Himnuszra vonatkozóan közvetlenül nem hangzott el sértő vagy lealacsonyító kifejezés.

Dopeman értetlenül állt a történtek előtt, ahogy a hvg.hu-nak fogalmazott: csak pislog, hogy ilyen megtörténhet, szerinte ugyanis vitathatatlan volt a dal sikere, a célja pedig az volt, hogy elinduljon egy társadalmi vita.

Galaktikus balfaszkodás önhitt mázzal

Bár A Kedves Vezető című, Orbán Viktort megidéző dalukból nem hagyhatták ki a salleres utalást, kifigurázták a nemzeti konzultációt és Schmitt Pált is, azt mondják, nem céljuk rugózni az „Orbán-kormány összes hülyeségén”.

„Mi vagyunk a hősök, és mi vagyunk a holtak, a nácik és a komcsik is magyarok voltak, mi voltunk Koppány és Kun Béla, mi vagyunk magunk a probléma. Mi vagyunk Orbán és mi vagyunk Gyurcsány, mi vagyunk a rendőr, az orvos, a furcsán bekötött nemzet, ez a szédült nép, mi vagyunk a tábor és az ellenség.”

A címadó dalban is elhangzik, hogy hibásak vagyunk mi is, és a mindenkori hatalom is. Ahogy Pál fogalmazott: „a galaktikus balfaszkodás”, ami miatt egyre több ember fordul el a közélettől, a Gyurcsány-kormány idejében is létezett, csak „nem volt ennyire irritáló”, és „nem volt leöntve ekkora önhittséggel és megkérdőjelezhetetlenséggel”.

A lemez további négy száma már eltávolodik a NER-től, és személyesebb hangvételre vált. Őszinte és ragadós rockszámoknak szánják őket tévedésekről és újrakezdésekről, a programhirdető Világszakadtság pedig Petőfi-szövegekbe és női mellekbe kapaszkodva ugratna ki a mélypontokról. Petőfi megidézése egyébként nem egyedi jelenség. A Red Bull Pilvaker Allstars például némi benzinárral és kordonnal aktualizálja a Föltámadott a tengert.

Akik már belenyúltak

A közélet, a politikusok, és a mindenkori hatalom megpiszkálása nem egyedi jelenség a zenepiacon. Magyarországon a Belga politikus rapjei már klasszikus számba mennek, a Hétköznapi Csalódások Orbán Viktort pécézte ki, a Kafkaz Gyurcsány Ferencnek ment neki diszkréten, a Moby Dick és a Tudósok pedig a politikusokat általában szedte szét. Schmitt Pál plágiumbotránya idején számtalan mémet generált, ennek egyik legeredetibb színfoltja volt Terék Zsolt szerzeménye, a Dokikopi Pali.

Természetesen a nemzetközi poppiac is hemzseg a a közéletre reflektáló zenekaroktól. A Green Day az American Idiottal, a Sex Pistols többek között a brit monarchiát támadó botrányalbumával, Frank Zappa pedig egész életművével szállt be a ringbe. A Kozmoszt főleg a Hilltop Hoods Fifty in Five című száma ihlette. Az ausztrál hip-hop csapat öt percbe sűrítette bele az emberiség elmúlt ötven évét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!