Közlemény és leláncolás: őrült performansz Bécsben

A bécsi Modern Művészetek Múzeuma elé láncolta magát kedden rövid időre Petro Wodkim orosz performanszművész, hogy tiltakozzon "a művészet bezárása" ellen.

  • MTI MTI
Közlemény és leláncolás: őrült performansz Bécsben

Wodkin akcióját egy elektronikus közleménnyel kezdte, amelyet Karola Krausnak, a múzeum igazgatójának küldött. Ebben "bejelentette", hogy a múzeum "április 30-ától további értesítésig zárva tart".

"A bezárás oka, hogy egy felmérés szerint elfogadhatatlanul magas arányban vannak a látogatók között jómódúak, és csökkent a látogatók érdeklődése a művészet iránt, a múzeumshop és az étterem látogatottságával szemben" – írta az ál-közleményben.

Miközben a múzeum saját közleményében sietett megnyugtatni a látogatókat és az újságírókat, hogy bezárásról szó sincs, Wodkin a múzeum bejáratához vezető lépcső aljában az építési területek lezárásához használatos korlátot állított fel, és hozzáláncolta magát. A művészet "az élet lényege", és nem volna szabad "múzeumokban bezárva lennie" – hangoztatta.

Wodkin nem sokkal később befejezte akcióját. A múzeum közölte: eddig nem ismerték a művészt. "Valószínűleg azért választotta a múzeumot, mert ő egy kortárs művész, és a múzeum passzolt a témához" - mondta Karin Bellmann szóvivő az osztrák köztévének.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.