Budapesten 1945 nyarán rendezték be az első mozgókönyvtárat egy sérült villamoskocsiban. Az ötlet már korábban felmerült, de csak a második világháború után valósították meg, miután több fiókkönyvtár megsemmisült a fővárosban. Az 1-es könyvtárvillamost később követte a 2-es és a 3-as, a három kocsiban összesen körülbelül kétezer kötet volt.
A mozgókönyvtárakra vakvágányokon lehetett felszállni egyebek mellett a Bosnyák téren, a Béke téren, a kőbányai Liget téren vagy éppen a János kórháznál a hét meghatározott napjain.
Az első ilyen villamost 1955-ben selejtezték, a másik kettőt 1965-ben és 1969-ben szűnt meg. 1973-ban a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár könyvtárbuszt indított – írja a WikiPedia.
Budapesten egy napra feltámadt a mozgókönyvtár, méghozzá 2000-ben. Két régi UV-kocsit raktak tele könyvekkel, a járat a 2A-s vonalon ingázott. A régi idők emlékére mindössze 3 forint volt a viteldíj – emlékeztetnek a villamosok.hu-n.
A pécsi Csorba Győző Könyvtár továbbviszi a hagyományt: új könyvtárbuszukat csütörtökön avatták fel. A kor igényeinek megfelelően már számítógépek is vannak a légkondicionált járműben, amelynek a tetejére üvegablakokat tettek, hogy senkinek se kelljen hunyorogni olvasás közben.