szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A második világháború után jelentek meg, és azóta sem tűntek el itthon a mozgókönyvtárak, hiába szorítja ki a modern technika nagyon lassan, de biztosan a papíralapú könyveket. Budapesten sokáig jártak könyvtárvillamosok, vidéken pedig buszokba építettek be könyvespolcokat. Pécsen csütörtökön avattak fel egy ilyen járművet.

Budapesten 1945 nyarán rendezték be az első mozgókönyvtárat egy sérült villamoskocsiban. Az ötlet már korábban felmerült, de csak a második világháború után valósították meg, miután több fiókkönyvtár megsemmisült a fővárosban. Az 1-es könyvtárvillamost később követte a 2-es és a 3-as, a három kocsiban összesen körülbelül kétezer kötet volt.

A mozgókönyvtárakra vakvágányokon lehetett felszállni egyebek mellett a Bosnyák téren, a Béke téren, a kőbányai Liget téren vagy éppen a János kórháznál a hét meghatározott napjain.

Az első ilyen villamost 1955-ben selejtezték, a másik kettőt 1965-ben és 1969-ben szűnt meg. 1973-ban a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár könyvtárbuszt indított – írja a WikiPedia.

Budapesten egy napra feltámadt a mozgókönyvtár, méghozzá 2000-ben. Két régi UV-kocsit raktak tele könyvekkel, a járat a 2A-s vonalon ingázott. A régi idők emlékére mindössze 3 forint volt a viteldíj – emlékeztetnek a villamosok.hu-n.

villamosok.hu

A pécsi Csorba Győző Könyvtár továbbviszi a hagyományt: új könyvtárbuszukat csütörtökön avatták fel. A kor igényeinek megfelelően már számítógépek is vannak a légkondicionált járműben, amelynek a tetejére üvegablakokat tettek, hogy senkinek se kelljen hunyorogni olvasás közben.

MTI/Sóki Tamás
MTI/Sóki Tamás
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!