szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szabó Klára Petra és Szvet Tamás mutatkozott be Svédországban egy viking temetkezési halmon – írja a Műértő.

A korábban már több közös alkotást is létrehozó magyar művészházaspár, Szabó Klára Petra és Szvet Tamás egy nemzetközi zsűri választása alapján valósíthatta meg House of Silent (A csend háza) című projektjét a Stockholm melletti Jakobsbergben 2017 márciusában és áprilisában.

A projekt középpontjában a csend mint alkotási közeg és mint létforma állt. A jakobsbergi lakosok által viking temetkezési halomként tisztelt Kalejdohill dombon lévő műteremházban megvalósított munkába a csendet három jelentési szintjén is belefoglalták.

Szabó és Szvet meghatározták, hogy a House of Silent egy saját magukra alkalmazott életvitelszerű, néma (beszéd nélküli) együttműködést jelent, amelyet az egy hónap során mindvégig be is tartottak. Egymással sem beszéltek, minden esetben a kommunikáció más formáit választva figyeltek oda egymásra, egyfajta terápiaszerű együttlétet megvalósítva. (A némaságot csak a házon kívüli, a szervezők által kért események idejére függesztették fel.)

A csend második jelentési szintje a helyi lakosok hangos instrukciók nélküli bevonását jelentette egy közös munkába: a hímzésbe. Egy olyan egytónusú, kézzel varrott „városi szövetet” hoztak létre egy hónapos megfeszített munkával, amely tükrözi a művészeti programnak helyet adó Jakobsberg városszerkezetét. A közel kétszer kétméteres mű elkészítésére a város lakói számára workshopokat hirdettek meg. Ezek során bárki bekapcsolódhatott az előzetesen írásban megkapott instrukciók szerint a műteremben a meditatív gyakorlatnak ható, lapos öltéses varrásba. A „csendmű” a közös munkafolyamat-szakaszok alatt született meg.

Szabó Klára Petra – Szvet Tamás: House of Silent – projekt, 2017 közösségi performance, pamut, hímzés, 200x160 cm ©Kalejdohill, Jakobsberg, Stockholm, a művészek tulajdona

A harmadik szint pedig a projekt során születő „csendmű” volt.  A művészek érzékeny mikrofonnal rögzítették a többórás szekciókat, a felvételen a faház finom reccsenéseitől a lélegzetvételeken át a tűk sercegéséig minden zörej hallatszik. A nemritkán napi tíz-tizenkét órás néma munka jelentős megterhelést rótt a művészekre. A helyiek közül végül tíz-tizenkét személy lett rendszeres visszajáró résztvevője a közös meditatív varrásoknak.

További részletek a friss Műértőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!