A BBC listát készített a filmtörténet 100 legjobb vígjátékáról
52 ország 253 kritikusának véleménye alapján állt össze a rangsor: az elmaradhatatlan Woody Allen-, Zucker/Abrahams/Zucker- vagy Monty Python-mozik mellett már egy 2016-os komédia is felkerült a listára, a győztes viszont még az ötvenes évekből került ki.
hvg.hu
A BBC nagy filmes listáit mindig élvezet végigböngészni, újra és újra elővenni, amikor nem tudjuk eldönteni, mit nézzünk legközelebb. Két éve a 100 legjobb amerikai filmet, tavaly pedig a 21. század legjobb mozijait rangsorolták, de egyik listán sem bővelkedtek a jó néhány évtizede elnyomott műfajnak számító komédiák.
A százas lista elég szerteágazó lett, még ebből az évtizedből is bekerült három film: Hétköznapi vámpírok (62.), Toni Erdmann (59.), Koszorúslányok (44.). A legtöbb filmmel Charlie Chaplin (Aranyláz, Nagyvárosi fények, A diktátor, Modern idők) és Ernst Lubitsch (Becsületes megtaláló, Mind a kettőt szeretem, Ninocska, Lenni vagy nem lenni) képviselteti magát, tőlük négy-négy filmet választották be, Chaplinnek ráadásul mindegyik komédiája a top 25-ben kötött ki.
Több rendezőnek is sikerült viszont három filmmel bejutni a százba:
Woody Allen (Zelig, Szerelem és halál, Annie Hall)
a Zucker/Abrahams/Zucker-trió (Top Secret!, Csupasz pisztoly, Airplane!)
Howard Hawks (Szőkék előnyben, Párducbébi, A pénteki barátnő)
Rob Reiner (A herceg menyasszonya, Harry és Sally, A turné)
Preston Surges (A Palm Beach történet, Sullivan utazásai, Lady Eve)
John Landis (Szerepcsere, Blues Brothers, Party zóna)
Buster Keaton (Hét esély, A generális, Ifjabb Sherlock detektív)
Mel Brooks (Katasztrofális siker, Fényes nyergek, Az ifjú Frankenstein)
Jacques Tati (Hulot úr nyaral, A nagybácsim, Playtime)
A BBC egy 100-as listán gyűjtötte össze az elmúlt 15 és fél év legjobb filmjeit, a világ 177 kritikusának közreműködésével. Két magyar rendező három műve is szerepel a listán.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.