szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új NAT lehetőséget ad egy új tantárgy, az összevont természetismeret bevezetésére, de ilyen szakos tanárokat egyelőre nem képeznek az egyetemek. A minisztérium elárulta, ki taníthatja majd.

Az általános iskola 7-8. évfolyamán és a középiskola 11-12. évfolyamán ezentúl lehetősége lesz az iskoláknak a fizika, kémia, biológia, földrajz tantárgyakat összevonva is tartani. Felmerül a kérdés, ha e mellett döntenek az oktatási intézmények, akkor honnan lesz szaktanár ezen új tárgy tanítására. Ilyen tanárt eddig ugyanis nem képeztek az egyetemek, és nem biztos, hogy mondjuk, a fizika szakos tanárok képesek a kémiát is szakszerűen tanítani.

Az összevont science tárgy egyébként nem ördögtől való, sok országban tanítják így a természetismeretet, Magyarországon is fel-felmerült ez az ötlet, de eddig mindig elég nagy ellenállás volt ezzel szemben – írtuk korábban. A szakképzésben az összevont természettudományos tárgyakat pedig már korábban bevezették, a szakértők szerint katasztrofális eredménnyel.

A tárgy bevezetése most valószínűleg leginkább a tanárhiány csökkentését szolgálja, ugyanis az egyik legsúlyosabb probléma éppen a természettudományos területen jelentkezik. Ha van egy iskolában legalább egy ilyen (egy fizika vagy biológia vagy kémia vagy földrajz) tanár, és ő átvenné az összevont tárgyat, akkor varázsütésre meg lenne oldva a többi tárgy oktatása is.

Az Emmi lapunknak küldött válaszából az derül ki, hogy valóban ez – legalábbis az egyik – oka a tárgy NAT-ba illesztésének. Mint írják: azt „a természetismeret szakos tanárok mellett biológia, fizika, földrajz és kémia szakos tanárok is taníthatják majd abban az esetben, ha elvégzik az ehhez szükséges kiegészítő képzést”. Megjegyzi a minisztérium azt is, hogy mivel a NAT-ot felmenő rendszerben vezetik be (szeptembertől az 1., 5., és 9. évfolyamon) a felkészülésre van még két tanév. Legelőször ilyen tárgy bevezetésére ugyanis csak 2022-ben lesz lehetőség.

A science tárgyhoz egyelőre nem csak tanárok nincsenek, hanem hiányoznak az ilyen tankönyvek, oktatási programcsomagok, képzések is. Nahalka István oktatáskutató szerint annak bevezetését egy jó ötéves fejlesztési folyamatnak kellene megelőznie. Ő azt jósolja, hogy senki sem fogja választani ezt a lehetőséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!