szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon hasonló előadás elképzelhetetlen lenne a nemzet színházában, de az osztrák Burgtheater nem ijedt meg az aktuálpolitikától: Sebastian Kurz bukását dolgozták fel a társulati tagok.

A Kurz-ügy: A chatprotokoll (Causa Kurz: Die Chatprotokolle) című rövid előadásban a bécsi nemzeti színház, a Burgtheater tagjai a korrupciós botrányba belebukott kancellár, Sebastian Kurz esetét dolgozták fel úgy, hogy különböző politikusok bőrébe bújva a Kurz lemondásához vezető chatüzenetekből olvastak fel. A produkció a Standard napilap támogatásával készült.

A 20 perces elsőadást videón is meg lehet tekinteni – vette észre a Népszava a Standard cikkét. A színészek a többi között magát Kurzot, illetve a pénzügyminisztérium korábbi kabinetfőnökét, Thomas Schmidet személyesítik meg.

Az osztrák kancellár október 9-én jelentette be a lemondását, miután pár nappal korábban a hatóságok házkutatást tartottak a kormányfő köreinél és a kancellári hivatalban.

A konzervatív politikus ellen két eljárás van folyamatban. Az egyikben az ügyészség azt vizsgálja, hogy miniszterelnökként hamis tanúvallomást tett-e a 2019 májusában kirobbant, a Néppárt és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) koalíciós kormányának bukásához vezető, Ibiza-botrányt feltáró parlamenti vizsgálóbizottság előtt.

A másik ügyben az a gyanú vetődött fel vele és közvetlen környezetével szemben, hogy pártelnökké választása érdekében 2016-ban közpénzből finanszíroztak a népszerűségét növelő sajtómegjelenéseket és kozmetikázott közvélemény-kutatásokat. Ebben az ügyben tíz ember ellen vizsgálódik a gazdasági és korrupciós bűncselekményeket vizsgáló ügyészség hűtlen kezelés és vesztegetés miatt. A jelenleg az Osztrák Néppárt (ÖVP) parlamenti frakcióját vezető Kurz tagadja a vádakat.

A bécsi társulat és a magyar közélet

A Burgtheater tagjai akkor sem riadtak vissza az aktuálpolitikai eseményektől, amikor Magyarországról kellett véleményt formálni. Emlékezetes, hogy 2015-ben vendégjátékkal szerepeltek a Vidnyánszky Attila által vezetett Nemzeti Színházban a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) keretében. A Sirály előadása után egy, a magyarországi demokráciát féltő politikai nyilatkozatot olvasott fel a társulat egyik tagja, mire Vidnyánszky számonkérő levelet írt Karin Bergmann igazgatónak.

Bergmann postafordultával reagált is a levél, hangsúlyozva, hogy nem kérnek elnézést a társulat akciója miatt. Később Bergmann kiemelte: a Burgtheaterben véleményszabadság van, és ezt képviselik más színházakban is.

Három évvel később még provokatívabb lépésre szánta el magát a színház: 2018-ban Orbán Viktor és Matteo Salvini beszédeit olvasták fel színésznők a Burgtheater egyik játszóhelyén. A közönségben ott ült a volt osztrák államfő mellett Orbán egyik európai kritikusa, Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter is. Az előadáson a hvg.hu is jelen volt, és interjút készített az ötletgazdával, az egyik színésznővel és a híres vendéggel.

Videó: A bécsi Burgtheater színésznői Orbán Viktort szavalnak

Rendhagyó darab premierjét tartották szerda este Bécsben: Orbán Viktor és Matteo Salvini beszédeit olvasták fel színésznők a Burgtheater egyik játszóhelyén. A közönségben pedig ott ült a volt osztrák államfő mellett Orbán egyik európai kritikusa, Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter. Az előadáson a hvg.hu is jelen volt, és interjút készített az ötletgazdával, az egyik színésznővel és a híres vendéggel.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!