Az Alaptörvény értékhorizontjába belefér-e a Queen? – kérdezte Csák Jánost Vadai Ágnes
A válaszból sajnos nem derült ki.
hvg.hu
Eligazítást kért Vadai Ágnes Csák János kultúráért felelős minisztertől arról, hogy mi az, ami belefér az Alaptörvény értékhorizontjába, és mi az, ami nem. A kérdés azért vetődött fel, mert a közelmúltban az Alaptörvény értékhorizontjára hivatkozva indokolta meg a fordítástámogatási kuratórium feloszlatását Demeter Szilárd, miután a Bolognai Nemzetközi Könyvvásáron feltűnt a Meseország mindenkié című könyv észt fordítása.
Ahogy eljutott hozzá az információ, hogy fordítási támogatást ítéltek meg a mesekönyvnek, megszüntette a szakmai bizottságot.
A könyv fordítása a Petőfi Kulturális Ügynökség fordítástámogatásában részesült. Demeter azt mondta, „a gondolat-, vélemény- és szólásszabadság, tehát az alkotói szabadság híve”, de mindennek van egy határa, és ez az „Alaptörvény értékhorizontja”, szerinte csak az támogatható közpénzzel, ami azon belül van. Adódik hát a kérdés, hogy mi van az értékhorizonton belül. Vadai Ágnes így a következő kérdéseket intézte Csák Jánoshoz:
1. Mi pontosan az Alaptörvény értékhorizontja?
2. Például a Queentől az I Want to Break Free című szám, és különösen a videóklip belefér-e az Alaptörvény értékhorizontjába?
3. Mi tartozik az önök tiltott, tűrt és támogatott kategóriás művészeti besorolásába?
Csák János helyett az államtitkára, Vitályos Eszter válaszolt, igaz nem épp a feltett kérdésekre. Azt írta a 24.hu szerint, hogy meggyőződése szerint „Magyarország Alaptörvénye mindenki számára kiolvashatóan és hűen tükrözi hazánk több mint ezeréves történelmét meghatározó, keresztény-konzervatív értékrendjét.”
Az 1984-es I Want to Break Free a Queen egyik legismertebb száma, a basszusgitáros John Deacon szerzeménye a The Works című albumon jelent meg.
Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:
Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Utoljára 1977-ben a Securitate emberei dokumentálták úgy a Bretter György temetésén résztvevőket, ahogy most Orbán Viktor erdélyi magánlátogatásán csattogtak a fényképezőgépek.