El lehet menni: Az ígéret földje
Szabó Sándor projektvezető egy nemzetközi cégnél a londoni Canary Wharfban. Kiszámítható kilátások
Megvalósulhat Orbán Viktor ígérete az egymillió új munkahelyről, csakhogy ezeknek az állásoknak a nagy részét alighanem külföldön töltik be a magyarok. A felmérések szerint minden második-harmadik tervezi, hogy hosszabb-rövidebb ideig külföldön vállal munkát, máris százezres nagyságrendben vették a sátorfájukat a magyarországi kilátástalánságot megelégelők. További részleteket a hvg friss, év végi dupla számában találhat.
El lehet menni: Berlinben nincs az a szorongásérzet
Naponta hallani magyar szót Berlinben: a piacon az árusok közt, a villamoson, vagy a sarki élelmiszeresnél. Kis szerencsével magyar fogorvost, pszichiátert vagy óvónőt is találunk - pedig Berlin sok szempontból nem tartozik a legvonzóbb célok közé sem a kivándorlók, sem a németek számára. A munkanélküliségi arány 13 százalék, a városnak nincs jelentős ipara és más német településekhez képest jóval alacsonyabbak a bérek, állandó munkát találni nehéz. A legtöbb magyar mégis jól és otthon érzi magát. El lehet menni-sorozatunk Berlinből, másodszor.
El lehet menni: Modern rabszolgatartás
Aki nem beszél elég jól angolul, annak a szállodák adnak munkát, de ez most a családfenntartásról szól, nem az én vágyaimról - mondja Vojnár Éva, aki három éve takarít Londonban. Cikksorozatunk szereplői mind sikeres magyarok, bár sokan néhány négyzetméteren laknak csupán és fizetésük alig több a minimálbérnél. Kiszámítható mindennapok, anyagi biztonság, új lehetőségek, ennyi éppen elég ahhoz, hogy egy sarokba szorított magyar elinduljon.
El lehet menni: Itt egy órányi munkabérből tovább elvagyok
Van, akit a nyelvtanulás szándéka, van, akit szerelem hajtott Münchenbe, de legtöbben a hazai bérek és munkakörülmények miatt fogták a sátorfájukat és költöztek Bajorországba. El lehet menni-sorozatunk újabb darabja.
El lehet menni: "A boldogságot keresem, itt senki nem bánt"
Egyszerű ember vagyok, a boldogságot keresem, itt senki nem bánt. A szabadság a lényeg. Lehet erről álmodozni a panelek között, meg ki lehet jönni, és kipróbálni, milyen - vallja Akhim György, aki még néhány éve Szegeden élt, most pedig London fekete negyedében. Nem kér sokat az élettől, csak annyit, hogy békén hagyják, mindig legyen egy kis pénz a zsebében, és hát a hip-hop sem utolsó szempont.
El lehet menni: "Az első kilenc hónap gyilkos volt"
Bécsbe a legkönnyebb ingázni a "nyugati" nagyvárosok közül, mégis sokan fordítanak hátat Magyarországnak, amikor végre beindul kint a vállalkozásuk. Minek is mennének vissza, ha egyszer Bécsben megbecsülik őket? És ehhez még perfekt németnek sem kell lenni. A kezdet viszont nagyon nehéz. A hvg.hu sorozata ezúttal Bécsben dolgozó vállalkozókról szól.
El lehet menni - Harcsa Veronika egy nagy váltásról
Harcsa Veronika nemrégiben jelentette be: elhagyja az országot Brüsszelért. Azt mondja, fantasztikus élete volt Budapesten, de sokszor észnél kellett lennie, hogy nevét ne kössék se egy politikai vonalhoz, se egy médiumhoz. Skype-on értük utol az énekesnőt a brüsszeli otthonában. Interjú.
El lehet menni: gazdasági csoda helyett végső leépülés?
Óriási, lényegében kiaknázatlan gazdasági lehetőségek rejlenek a külföldi diákokra építő fizetős, idegen nyelvű orvosképzésben, a hallgatók már most eurómilliókat hagynak az országban. Az orvoselvándorlás azonban néhány éven belül ezt is ellehetetlenítheti - a magyar egészségüggyel együtt.
El lehet menni: ha az angolok buták, minek jössz ide?
Angol nyelvterületen akart élni egy ideig, hogy angoltanárként hitelesebb legyen, de inkább letelepedett. Két gyereke van, Eddie és Vincent, édesapjuk angol. Az ország déli partján, Brightonban élnek, ahol Zsuzsanna magyar gyerekeknek segít a beilleszkedésben. Cikksorozatunk az Angliában dolgozó magyarokról.
El lehet menni: A maga ura lett a londoni metrón
Kata a londoni metrónál dolgozik, mielőtt "duty train staff manager", azaz a vonatvezetők felettese lett, ő is metróvezető volt. Korábban a vendéglátásban dolgozott, sőt takarított is Angliában, ahová egy sikertelen német alapvizsga után érkezett. Tizenegy éve él Londonban, au pair vízummal érkezett 2001-ben. Cikksorozatunk a Londonban dolgozó magyarokról.
El lehet menni: modern rabszolgatartás Londonban
El lehet menni: A "Pestről hozatott szakács" Londonba megy
Gyertyás Csaba három és fél éve érkezett Londonba. Jelenleg egy négycsillagos szálloda konyhafőnöke. Dél körül érkezik, estig marad, a minimálbérnél jobban keres. Nem él nagy lábon Londonban, de elégedett a helyzetével, nem meggazdagodni jött a brit fővárosba. Mielőtt lelépett, még adott egy esélyt Magyarországnak. Cikksorozatunk a Londonban dolgozó magyarokról.
El lehet menni: "A magyar mentalitás Londonban nem jó"
Borbély Krisztián azt tervezte, hogy három, legfeljebb négy év kemény munkával annyi pénzt gyűjt össze Angliában, hogy kerékpárboltot nyithasson Magyarországon. Álma hat év alatt teljesült. Igaz, nem Budapesten, hanem Londonban nyitotta meg saját üzletét. Cikksorozatunk a Londonban dolgozó magyarokról.