Tetszett a cikk?

93 éves korában elhunyt Göncz Árpád volt köztársasági elnök. 1922. február 10-én született Göncz Árpád József Attila-díjas magyar író, műfordító, politikus. Az 1956-os forradalom után életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték, melyből 1963-ban szabadult. A rendszerváltás után a harmadik Magyar Köztársaság első elnökévé választották. Képes összefoglalónkban pályájának rövid áttekintésével búcsúztatjuk Göncz Árpádot.

Életének 94. évében, családja körében elhunyt Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság volt elnöke kedden - tudatta a család nevében Gulyás András titkárságvezető az MTI-vel. Temetéséről később intézkednek.

Göncz Árpád 1922. február 10-én született Budapesten. Az 1956-os forradalom után életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték, 1963-ban szabadult.

A második világháborút követően kisgazda, majd a rendszerváltás idején a Szabad Demokraták Szövetsége politikusa volt. 1990-ben tagja lett a rendszerváltás utáni első szabadon választott Országgyűlésnek, amelynek első elnökévé is választották. Pozíciójából adódóan betöltötte az ideiglenes köztársasági elnöki tisztséget, majd augusztusban a harmadik Magyar Köztársaság első elnökévé választották. Tisztségét 2000-ig viselte.

Utolsó éveiben az egykori államfő kerülte a nagyobb nyilvánosságot - bár ritkán adott interjút is -, utolsó hivatalos szereplése 2013-ban volt, amikor részt vett egy róla szóló könyv bemutatóján. Egy közeli forrásból korábban úgy értesült a Bors, hogy időskorából fakadó betegeskedése Göncz Árpád miatt egyre ritkábban hagyta el budai lakását, főleg családjával töltötte hétköznapjait.

1990. augusztus 3. - A Magyar Köztársaság Országgyűlése ünnepi ülésén Göncz Árpádot választotta meg Magyarország köztársasági elnökévé.
Szigeti Tamás
1991. Antall József miniszterelnök és Göncz Árpád köztársasági elnök az Országgyűlés ülésén
Bánkuti András
1991. augusztus 16. - II. János Pál látogatása a Parlamentben. A pápa jobbján Paskai László bíboros, balján Göncz Árpád köztársasági elnök.
Benkő Imre
Göncz Árpád és Stumpf István
Bánkuti András
1998. - Kövér László, Orbán Viktor és Deutsch Tamás előtt a Parlamentben
Bánkuti András
Göncz Árpád átadja a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét Boross Péternek, a Magyar Köztársaság volt miniszterelnökének.
MTI / Kovács Attila
1999. május 3. - Nelson Mandela kitünteti Göncz Árpádot a Dél-afrikai Köztársaság Nagykeresztjével.
Vörös Szilárd
1999. augusztus 18. - László Ágnes újságíróval és Szalay Zoltán fotóriporterrel a Parlamentben
Pataky Zsolt
2000. január 15. - Tízéves az Alkotmánybíróság - szakmai konferencián Sólyom Lászlóval
Pataky Zsolt
Antifasiszta tüntetés a budai Várban - Kovács László, Horn Gyula és Göncz Árpád
Túry Gergely
2000. június 22. - Évzáró a Közép-európai Egyetemen Soros Györggyel
Bánkuti András
2000. - Schmitt Pállal a Magyar Olimpiai Bizottság ülésén
Bánkuti András
2000. augusztus 4. - Mádl Ferencnek, a harmadik köztársaság második elnökének ünnepélyes beiktatása a Kossuth téren
Dudás Szabolcs
2000. október 30. - Zbigniew Brzezinski, az Amerikai Egyesült Államok volt nemzetbiztonsági főtanácsadója és Göncz Árpád volt köztársasági elnök Nagy Imre szobrának koszorúzásakor
Dudás Szabolcs
Göncz Árpád
Bánkuti András
2003. július 8. - Göncz Árpád volt köztársasági elnök átvette az Európa Intézet Alapítvány által adományozott Corvinus-díjat a Magyar Tudományos Akadémia budapesti székházában, a magyar és az európai kultúra közötti kapcsolat megerősítéséért tett erőfeszítéseiért. Képünkön Glatz Ferenc, Mádl Ferenc és Göncz Árpád.
Túry Gergely
A Szabad Demokraták Szövetsége 15. születésnapi ünnepségén a Budapesti Kongresszusi Központban. Képünkön Kuncze Gábor, Göncz Árpád és Demszky Gábor.
Dudás Szabolcs
2004. június 14. - Göncz Árpád volt köztársasági elnök lányával, Göncz Kingával az Országgyűlés páholyában, néhány perccel Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszteri esküje előtt.
Dudás Szabolcs
2004. október 25. - Az utolsó sorkatona leszereléséig hátralévő utolsó tíz napot jelképező mérőszalag első darabjának ünnepélyes levágása előtt Göncz Árpád aláírja a centimétert.
Müller Judit
2005. április 1. - A Demos Magyarország alapítvány bemutatkozó rendezvényén Gyurcsány Ferenccel
Túry Gergely
2005. április 10. - Göncz Árpád volt köztársasági elnök Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke feleségével, Fellegi Katalinnal, valamint Bethlen István, a Magyar Páneurópai Unió elnöke József Attila sírjánál. Valamennyien részt vettek a költő születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett zarándoklaton és virrasztáson a Fiumei úti temető 35-ös parcellájánál.
Túry Gergely
2010. - A kolumbiai festőművész, Fernando Botero kiállításán a Szépművészeti Múzeumban
Szépművészeti Múzeum / Józsa Dénes
2011. - Megemlékezés ifjabb Bibó Istvánnal édesapja sírjánál
Dr. Gulyás András
2012. - Göncz Árpád és felesége, Zsuzsa asszony otthonukban
dr.Gulyás András
Göncz Árpád 90. születésnapja alkalmából civilek szerenádot tartottak a Vérhalom téren.
Stiller Ákos
Vissza-vissza - harsogták a résztvevők, akik a boldog születésnapot is elénekelték Göncz Árpádnak.
Stiller Ákos

Kövessenek minket a Facebookon is!

Iliás Katalin (szerkesztő) Nagyítás

Elhunyt Nelson Mandela, a 46664-es fogoly - Nagyítás-fotógaléria

Huszonhét évet töltött börtönben, de ez sem törte meg. Viselkedésével, tartásával, nézeteivel egy ország történelmét írta át, jelképévé vált a polgárjogi harcnak, kiállásával pedig - legalább részben - a világot is megváltoztatta. Nelson Mandela, a híres 46664-es fogoly, 95 éves korában, csütörtökön meghalt. Képes összeállításuk egy igazán nagy ember életének kulcsmomentumairól.

hvg.hu/MTI Nagyítás

Mick Jagger 70 éves - Nagyítás-fotógaléria

Pénteken ünnepli 70. születésnapját Mick Jagger, a legendás brit rockzenekar, a Rolling Stones frontembere. Jagger 1943-ban látta meg a napvilágot Dartfordban Michael Philipp Jagger néven. Az eleinte jó tanuló, templomi kórusban éneklő mintagyerek hamar a rockvilág fenegyerekévé vált. Későbbi zenész- és szerzőtársával, Keith Richárddal már öt éves korában megismerkedett, azonban mivel évekre szem elöl tévesztették egymást, csak 1962-ben alapították meg a Rolling Stonest. Első fellépésük 1962. július 12-én volt, ám jellegzetes zenei hangzásuk mellett Jagger "botrányos" színpadi viselkedésének is köszönhetően már a hatvanas évek közepére a jólfésült Beatles versenytársaivá váltak. Bár a szkeptikusok már többször a zenekar kifulladását jósolták, Mick Jagger és a Rolling Stones az idei Glastonbury fesztiválon is bebizonyította, hogy nemcsak a rocktörténelem-könyvekben, de a színpadon is ott van még a helyük.

hvg.hu Nagyítás

50 éves az Erzsébet híd – Nagyítás-fotógaléria

Ötven éve adták át Budapest egyik legnevezetesebb hídját, melyet a második világháború után újraépítettek, melyen egykor villamos is közlekedett, s amely ma talán a legforgalmasabb fővárosi átkelő. A Sávoly Pál által tervezett, Erzsébet királynéról elnevezett híd ma az első kerületet köti össze ötödikkel, teljes hossza pedig 378,6 méter. Elődje az akkori időkben műszaki csodának számított, 1894-ben tervezték, építési munkálatai 1903 őszén fejeződtek be, tervezésében Czekelius Aurél, Kherndl Antal, Gállik István, Beke József és Nagy Virgil vettek részt. Az első híd a németet csapatok 1945 telén lezajlott visszavonulásának esett áldozatul. Január 18-án a budai oldalon végzett robbantás után a híd összedőlt, a kár nagysága miatt végül lehetetlennek tűnt a helyreállítás, így újjáépítették. A második, kábelhídnak épített átkelő 1961 és 1964 között épült, a forgalomnak november 21-én adták át. Az elmúlt ötven évben része volt taxisblokádban, hat sávja kerékpáros-felvonulások útvonalául szolgált, de volt itt politikai nagygyűlés, tüntetés, 2002-ben pedig még el is foglalták.

Iliás-Nagy Katalin Nagyítás

80 éves a dalai láma

Egyszerű parasztcsaládban született. Hároméves sem volt, amikor felfedezték benne az egyik legnagyobb vallás vezetőjét. Tizenöt évesen egy háború előtt álló ország vezetőjévé vált. "Dalai láma – ahány ember, annyifélét ért e kifejezésen. Vannak, akik úgy értik, élő buddha vagyok, az irgalom bódhiszattvájának, Avalókitésvarának földi megtestesülése. Másoknak azt jelenti, „istenkirály” volnék. ... Amikor száműzetésbe menekültem, ellenforradalmárnak és parazitának neveztek. Csakhogy magam úgy vélem, a föntiek közül egyik sem illik rám, számomra a „dalai láma” egyszerűen az általam betöltött tisztség viselője. Emberi lény vagyok én is, történetesen tibeti, aki úgy döntött, hogy buddhista szerzetes lesz" – írta magáról negyed századdal ezelőtt életrajzi könyvében Tendzin Gyatso, a XIV. dalai láma, aki nemrég Magyarországon is járt, és lerántotta a leplet a dobogókői szívcsakra titkáról.

Fülöp Máté (szerkesztő) Nagyítás

50 éve halt meg Edith Piaf – Nagyítás-fotógaléria

Soha nem volt könnyű élete a világ talán leghíresebb sanzonénekesnőjének. Nagy szerelme halála után rászokott az alkoholra és a morfiumra, de élete legnagyobb szenvedélye mindig is a színpad maradt – képösszefoglaló.

hvg.hu Nagyítás

A pucér modell: Kate Moss 40 éves – Nagyítás-fotógaléria

Január 16-án ünnepli 40. születésnapját Kate Moss. De vajon rémálom-e ez a nők által rettegett kor számára? Nem valószínű, ő ugyanis még mindig a világ egyik legjobban kereső modellje, úgy is, hogy anti-szupermodellként vonult be a divattörténelembe 17 éves korában – félmeztelenül.

hvg.hu Nagyítás

Bob Marley 70

Pontosan hetven éve született Robert Nesta Marley, vagy ahogy mindenki ismeri Bob Marley, aki bár a legtöbbeknek egyet jelent a reggae-stílussal, valójában jóval több volt ő egy tehetséges dalszerzőnél. A legendás Wailersszel készített dalai tele voltak filozófiai, vallási témákkal, a későbbi popkultúrára gyakorolt hatása pedig felbecsülhetetlen. Kingston szegénynegyedében nőtt fel, a hatvanas években élt Amerikában is, de igazán '72-ben robbant a Catch The Fire albummal. A marihuána gyógyító szentségét és a pánafrikanizmus nézeteit hirdette. 1981-ben, hosszas betegeskedés után, rákban hunyt el, de szellemi és zenei öröksége ma is elevenen él.