szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az egészségi kockázatok ellenére töretlen a barna bőr divatja és még mindig tolonganak a szoláriumokban az emberek. Szakértők ezért szigorúbb feltételeket szeretnének bevezetni a napstúdiók számára.

2009-től törvényben tiltanák a szoláriumok használatát tizennyolc éven aluli fiatalok részére. A szakértők azonban úgy vélik, ez önmagában nem elég.

Szolárium helyett válasszuk a napozást
© Dripnet
"A mesterséges UV sugárzás minden korosztály számára súlyos egészségi kockázatokkal jár" - közölte az European Sociaty of Skin Cancer Prevention elnöke a társaság nemzetközi konferenciáján. A kongresszus elnöke „riasztó helyzetről” beszélt. Németországban például - minden figyelmeztetés ellenére - 12 millió polgár rendszeresen, 4 millió - többnyire fiatal - pedig akár hetenként kétszer keres fel napstúdiót.

„Csaknem mindegyikük a műtőasztalon fog landolni” – mondta a dermatológiai prevenció (ADP) elnöke. „Aki 30. életéve előtt rendszeresen szoláriumba jár, 75 százalékkal emeli annak a kockázatát, hogy élete folyamán rosszindulatú melanomában (bőrrák) betegedjen meg.” Nemcsak gyermekek és 18 éven aluli fiatalok számára kell megtagadni a szoláriumokba való belépést, hanem az érzékeny világos bőrűek, vörös vagy szőke hajúak részére is. Ugyanígy a 40 éven felüli, sok, különösen pigmentfoltos vagy gyakori gyermekkori napégéses személyeknek sincs keresnivalójuk a szoláriumban.

Elengedhetetlen, hogy a - képzett - személyzet az első szoláriumozásnál ne csak a látogató korát és bőrtípusát vizsgálja meg, hanem kérdezze meg az esetleges bőrt érzékennyé tevő gyógyszerfogyasztást is. A napstúdiókban azonban hiányoznak a szakmunkaerők. Franciaország, Svédország és Svájc már rendeletben szabályozza a szoláriumok üzemeltetését.

„A szoláriumhasználat következtében fokozott rákkockázatról szóló aktuális tanulmányi eredmények magukért beszélnek” – mondta az Euroskin rákmegelőzési társaság elnöke. A bőr és az élet van veszélyben. Az Euroskin évek óta igyekszik az EU-nál egységes szabályokat keresztülvinni a napstúdiók üzemeltetésére és használatára. A társaság törekvései eredményeként 2007 óta Európa-szerte érvényes a sugárerősség korlátozása 0,3 watt/m²-re minden új barnító-készülékre vonatkozóan. Azonban a legtöbb szolárium még régi készülékeket használ, amelyekre ez a korlátozás nem kötelező.

További védőintézkedések kezdeményezéséről szól az Euroskin EU-hoz szóló kilencpontos beadványa. Szerintük például a pénzbedobós szoláriumokat és a barnulásgyorsítókat be kell tiltani. Az Euroskin további követelése, hogy a szoláriumok mondjanak le az egészségre való „biopozitív” hatás reklámozásáról. Indoklásuk szerint a szervezet D vitamin termeléséhez nem szükséges a szolárium. Nem alkalmas öngyógyításra sem akne vagy neurodermitis esetén. Ha orvosilag indokolt UV besugárzás szükséges, az pedig csak egészségügyi intézményekben, orvosi felügyelet mellett történhet.

A kongresszuson hangsúlyozták az előadók, hogy nincs szükségünk szoláriumra, elég a napsütés. Ahhoz, hogy a napi D3 vitamin szükségletet fedezzük, negyedórás séta teljesen elegendő. Az esetleges D vitamin hiányt kiegyenlített táplálkozással, hallal vagy élelmiszerkiegészítőkkel kell pótolni.
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Függőséget okozhat a szolárium?

A szolárium nem pusztán a szépség ígéretével csábítja a barnulni vágyókat, amerikai kutatók szerint ugyanis az ibolyántúli sugarak sok vonatkozásban a kábítószerekkel rokon hatást fejtenek ki.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Kikre leselkedik az alattomos melanóma?

Mennyire gyakran szoktuk tükör előtt megvizsgálni az anyajegyeinket? Pedig nem ártana minél sűrűbben elvégezni az önvizsgálatot, s ha bármi furcsát észlelünk, orvoshoz fordulni. Egyes korosztályoknál a bőrrák ugyanis a leggyakoribb daganat Magyarországon. Ám ha idejében felismerik, a betegség csaknem minden esetben gyógyítható.