szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban és Indiában gyártott, interneten forgalmazott tradicionális ájurvédikus szerek határérték fölötti mennyiségben tartalmazhatnak ólmot, higanyt vagy arzént egy amerikai jelentés szerint.

India 1,1 milliárd lakosának túlnyomó része, valamint a világ más részein élő, Dél-Ázsiából származó emberek többsége ájurvédikus gyógyszereket használ. "1978-tól máig nyolcvan, ájurvédikus szerrel összefüggő ólommérgezést jelentettek világszerte" – közölte Robert B. Saper, a bostoni orvosi egyetem munkatársa az amerikai orvosi szövetség folyóiratában (Journal of the American Medical Association).

Az ájurvédikus szereknek két csoportja van, az egyik csak növényi hatóanyagokat tartalmaz, a másikba – a ráza sasztra nevűbe – fémeket (higanyt, ólmot, vasat, cinket), ásványi anyagokat (pl. csillámpalát), vagy ékköveket (pl. gyöngyöt) is tesznek.

A Saper csoportja által analizált 193 ájurvédikus szer több mint ötöde, 20,7 százaléka tartalmazott fémet, az arány közel azonos volt az Egyesült Államokban és az Indiában gyártott medicinák körében. A ráza sasztra-szerek 40,5 százalékában mutattak ki fémet a kutatók. Különösen az ólom és a higany koncentrációja volt nagy a készítményekben.

"Több indiai gyártmányú ráza sasztra szer alkalmazásánál is megeshet, hogy az ólom- és/vagy higanybevitel százszorosan, vagy akár tízezerszeresen nagyobb az elfogadható határértéknél" – írják a vizsgálatot végző kutatók jelentésükben.

"A fémtartalmú termékek 95 százalékát amerikai honlapokon árusították, 75 százalékuk a "helyes termelési gyakorlattal előállítva" (Good Manufacturing Practices) minőségvédelmi megjelölést alkalmazta a készítményekre" – közölték az amerikai szakemberek.

A vizsgálat tapasztalatai alapján Saper és munkatársai új, szigorúbb kormányzati szabályozást sürgetnek a fémtartalmú szerek forgalmazásával kapcsolatban.

Bár a legutóbbi tanulmány az ájurvédikus készítményekre koncentrált, Saper szerint hasonló gondok vannak más tradicionális szerek (például a kínai, mexikói és közép-keleti), valamint a nyugati kultúrákban alkalmazott gyógynövénytartalmú étrendkiegészítők fémtartalmával is.

A kutatók eredményeik alapján azt javasolják, hogy az ájurvédikus medicinák alkalmazói kerüljék a ráza sasztra-készítményeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!