szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hamarosan a múlté lehet a trópusokon előforduló, féreg által okozott vakság - állapította meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmánya.

Az úgynevezett folyami vakságot egy gyógyszer törölheti el a Föld színéről. A WHO kutatói Maliban és Szenegálban tizenhét éven át kezeltek rendszeresen 126, a betegséggel érintett faluközösséget a gyógyszerrel. A megbetegedések száma folyamatosan csökkent, míg végül már nem is jelentettek új eseteket. Ezt követően leálltak a kezeléssel, és tizenhat-huszonkét hónap elteltével sem betegedett meg senki a közösségekben - írta a Frankfurter Neue Presse internetes kiadása a PLoS Neglected Tropical Diseases című szaklapban megjelent tanulmányra hivatkozva.
   
"Ez a bizonyíték történelmi mérföldkő, messzemenően kihat a betegség elleni harcra - mondta Uche Amazigo, a folyami vakság afrikai programjának igazgatója. - A kísérlet előtt nem tudtuk, hogy leállhatunk-e valaha is a kezeléssel." 
   
A folyami vakság másik neve onchocerciasis. WHO-adatok szerint világszerte mintegy 37 millió embert érint a krónikus bőr- és szembetegség. Legtöbbjük Afrika szegény, vidéki részén él. 
   
A kórokozót szúnyogok terjesztik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Vakságot okozhat a migrén

Teljes vakság lehet a rendszeres fejfájásrohamokból, különösen idős korban - figyelmeztetnek amerikai tudósok.

MTI Plázs

Megvan az időskori vakság oka?

A fejlett világban ma az időskori vakság leggyakoribb oka a retina foltos, makuláris elfajulása. Brit kutatók olyan génmutációt fedeztek fel, amely kapcsolatba hozható ezzel az elváltozással. Ez a betegség gyógyításához is közelebb vihet.