szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A víz gyógyító ereje már az ókorban ismert volt, hittek a gyógyfürdők jótékony hatásaiban. Ám nem csak a passzív fürdőzés, hanem a vízben végzett tornagyakorlatok is kedvező változásokat indíthatnak el a szervezetünkben. Lássuk, miről is van szó.

Érdemes kihasználni a víz fizikai tulajdonságait. Többek között azért, mert a felhajtóerő révén csak testtömeg töredéke nehezedik az ízületekre, csontokra, mindezzel az adott mozgások kivitelezése jóval könnyebbé válik. Míg a hidrosztatikai nyomás következtében a szövetekre jelentős nyomás nehezedik, amely a szövetekben felhalmozódó folyadékot összepréseli és kiürülésre kényszeríti; így csökken például az ödéma. Mivel a víz sűrűsége lényegesen nagyobb, mint a levegőé, ezért nagyobb ellenállással szemben kell erőt kifejteni. Ezáltal több erőfeszítést igényel az adott mozdulat elvégzése vízben, mint szárazon.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Fitnesztermi edzések: kinek, melyik ajánlott?

A fitnesztermek világa napjaink talán legnépszerűbb sportprogramjaihoz, a súlyzós erőedzésekhez, alakformáláshoz, az általános közérzet javításához kínál optimális körülményeket. Nem csak a kézisúlyzók, hanem az állítható ellenállást biztosító gépek, valamint a megfelelő testhelyzetet garantáló padok és állványok teszik alkalmassá a különféle izomcsoportok edzését, egyszerre vagy akár külön-külön is.

hvg.hu Plázs

A túledzettség jelei

Ki gondolná, hogy a túl sok, túl hosszú, túl intenzív edzésprogram legalább olyan ártalmas, s talán még ártalmasabb, mint a semmittevés. Pedig így van. Nem csak az élsportban, hanem a szabadidő-sportolók körében is megfigyelhető az úgynevezett túledzettség állapota. Miről is van szó?

hvg.hu Plázs

A hat legfontosabb edzés

Előző cikkünkben az úszás, aqua-aerobik és az erőtréning időskorban betöltött szerepéről volt szó. Az alábbiakban folytatjuk a sportágak felsorolását az idősebb korosztály mozgásprogramjának lehetséges elemeit.

hvg.hu Plázs

Edzéstervek: elkerülhető a hasi elhízás

Az életkor előrehaladtával élettani, testalkati változások sorozatával vagyunk kénytelenek szembenézni. Ahogyan mennek az évek, úgy csökken az izomtömeg és nő a test zsírtartalma, amely a megváltozott hormonszinteknek tudható be. Negyven év felett már sokkal jobban oda kell figyelni az elfogyasztott ételek mennyiségére és minőségére, valamint a rendszeres testedzésre a normál testsúly, lapos has elérése, illetve megőrzése érdekében.

hvg.hu Plázs

A hét legfontosabb izomcsoport edzése

Előző cikkünkben a fizikailag aktív életmód kialakításának első lépéseiről és a mozgásprogram előtti szűrővizsgálatok jelentőségéről volt szó. Az alábbiakban az alapvető mozgásformákat tekintjük át az érettebb kor látószögén keresztül.

hvg.hu Plázs

Edzésterv: hogyan lesz formás a váll?

Hamarosan beköszönt a lenge blúzok, ujjatlan pólók, mélyen kivágott ruhák szezonja. Az alábbiakban sorra vesszük mindazokat a gyakorlatokat, sportmozgásokat, amelyek a vállak és karok szépségét és erejét fejlesztik.