szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahhoz, hogy az idő múlásával megtarthassuk izmaink erejét, sejtjeinknek meg kell szabadulniuk mindattól a salaktól, ami felhalmozódik bennük az idők során. A sejtek esetében ez elhasznált sejtszervecskéket, mérgező fehérje-lerakódásokat és kórokozók maradványait jelenti.

A Cell Metabolism című szaklapban megjelent tanulmány szerzői olyan egereket vizsgáltak, amelyeknél genetikailag nem működik az autofágia nevű sejtfunkció, ami a sejten belüli lebontást és újrahasznosítást jelenti. Az ilyen állatok izmai az életkor előrehaladtával fokozatosan gyengültek és sorvadtak.  

Marco Sandri, a Padovai Egyetem munkatársa szerint "ha meghibásodik ez a rendszer, és a károsodott részek ott maradnak a sejten belül, akkor az izomrost nem érzi jól magát". A sejtek némelyike el is pusztulhat, ezért az izmok egyre gyengébbek lesznek.  Az egerekben megfigyelt izomvesztés Sandri szerint hasonlít az emberi izomsorvadásos betegségekhez. A kutató úgy véli ezek a mechanizmusok magyarázatot adhatnak olyan, eddig ismeretlen folyamatokra, mint például az izmok erejének csökkenése a kor előrehaladtával.  

Az már korábban is ismert volt a kutatók előtt, hogy a túlzott mértékű autofágia izomsorvadáshoz vezethet, de a mostani eredmények a megfelelő mértékű autofágia fontosságára hívják fel a figyelmet. "Korábban azt hittük, ha csökkentjük az autofágiát, azzal megelőzhető az izomsorvadás" – mondta Sandri. "Most kiderült, hogy ha nem távolítjuk el a salakanyagokat, az is izomvesztéshez vezet."  

A kutató szerint klinikai következményei is lehetnek az eredményeiknek: eddig az izomsorvadással járó betegségekben általában blokkolni próbálták az autofágiát, de bizonyos esetekben vélhetően inkább a folyamat aktiválására lenne szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!