szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A prosztatarák szűrését népszerűsítő egészségügyi kampányok egy friss német tanulmány szerint nem kívánt mellékhatással is járhatnak: eltántoríthatják például a férfiakat a prosztatavizsgálattól.

A Psychological Science legújabb számában ismertetett kísérlet során a Heidelbergi Egyetem kutatói a prosztatarákszűrésre való hajlandóságot vizsgálták 45 éven felüli férfiak esetében két német nagyvárosban. Olyan férfiakat szembesítettek két kijelentéssel, akik még sosem vettek részt szűrésen: az egyik szerint "tavaly a német férfiak csupán 18 százaléka vett részt szűrésen", a másik szerint "65 százalékukat szűrték". A kutatók megjegyezték, hogy tényszerűen mindkét kijelentés igaz, mert az első adat az egyéves szűrési időszakra utalt, a második pedig az élethosszig tartó szűrési mintát tükrözte. Miután a résztvevők meghallgatták a számukra kijelölt kijelentést, a kutatók arra kérték őket, jelezzék, részt kívánnak-e venni szabványos szűrővizsgálaton a következő évben.

Az eredmények azt mutatták, hogy azok a férfiak, akik a magasabb szűrési arányról hallottak, sokkal nagyobb valószínűséggel jelezték igényüket a szűrővizsgálatra. Az alacsonyabb szűrési arányról tájékoztatott férfiak pedig kisebb valószínűséggel adták meg adataikat, amelyek alapján be lehetne hívni őket rákszűrésre. A szerzők szerint az egészségügyi kampányok tartalmának egyszerű módosításával látványos eredményt lehetne elérni a népszerűsítő kampányokban, legyen szó akár a prosztatarák szűréséről, vagy bármilyen más fontos egészségügyi kérdésről, például a higiéniáról vagy a védőoltásokról.

Monika Sieverding szerint ez azért annyira érdekes, mert rendkívül könnyen változtathatunk. A hozzáállást nagyon nehéz megváltoztatni, a kampány felépítése azonban könnyűszerrel módosítható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Rákszűrés: az is kiderülhet, ami láthatatlan

Izraeli kutatók egy olyan eszköz kifejlesztésén dolgoznak, amelyekkel könnyedén diagnosztizálhatók a szabad szemmel nem látható bőrdaganatok, köztük a melanóma (festékes bőrrák) is.

MTI Plázs

Igazolva látják a mellrákszűrés életmentő előnyeit

Minden egyes, a rendszeres mammográfia miatt feleslegesen kezelt nőre további két olyan nő jut, akinek életét viszont megmenti a mellrákszűrési program - közölték szerdán kutatók tanulmányukban, mely újabb adalék a szűrés hasznáról zajló nemzetközi vitában.

MTI Plázs

Kételkedik a mellrákszűrésben egy tanulmány

Nem találtak bizonyítékot arra, hogy a nők mellrákszűrése bármilyen hatással lenne a halálozási arányra - közölték dán és norvég kutatók szerdán, újabb adalékot szolgáltatva a rutinszűrés szükségességéről zajló nemzetközi vitához.

MTI Plázs

Ellentmondásos eredmények a prosztatarákszűrésről

Nem vet véget a prosztatarák általános szűrésének szükségességéről szóló vitának az Európában és az Egyesült Államokban lefolytatott két legutóbbi tanulmány, melyek ellentétes eredményt hoztak.

Itthon

Gyurcsányt, Orbánt és Győzikét a rákszűrésre!

Tüdőrák, vastagbélrák és emlőrák - ezekre van a legnagyobb esélye egy magyarnak. A nagy esély pedig nem kis túlzás: rákos megbetegedések tekintetében elsők vagyunk a világon. Miért nem járunk szűrésekre? És miért nem járnak a politikusaink? Bodoky György professzorral, a Szent László Kórház onkológiai osztályának főorvosával beszélgettünk régiós hátrányról, elégtelen PR-ról és alternatív kezelésekről.