szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mivel a leggazdagabbak nyilván nem akarnak lemaradni semmiről a repülőút alatt sem,  a magánrepülőgépen lehetőségük...

Mivel a leggazdagabbak nyilván nem akarnak lemaradni semmiről a repülőút alatt sem,  a magánrepülőgépen lehetőségük van internetezni, faxot küldeni vagy fogadni és telefonálni is. Világszerte hat „big player” cég foglalkozik business jetek, magánrepülőgépek szatellit kommunikációjával. Egyikük az innovációiról híres Satcom1.

A cég ügyvezető igazgatója, Karina Larsen érdeklődésünkre elmondta: ha internetezni szeretne valaki a magángépén, nyilván rengetegfajta szolgáltatás közül választhat, de alapesetben kétszáz dollárt kell fizetni rendszer üzembe helyezéséért, majd 59 dolláros rendelkezésre állási díjat számláznak havonta. Ehhez adódik az internet használat költsége, ami lehet adatforgalom-alapú elszámolással például 7,95 dollár megabájtonként, perc alapú elszámolással pedig egy perc videókonferencia például 8,95 dollárba kerül csatornánként. Egy csatorna 64 kilobit per másodperces adatforgalmat garantál, ezért kettőre van szükség belőle. Egy tízperces videókonferencia tehát majdnem kétszáz dollárba (179) kerül.

Ha a gépről egy földi telefonszámot hív valaki, akár hét dollárt is fizet percenként, attól függően, milyen rendszert használ. A rendszer komplex - az ár is ennek fényében változik -, tízféle módja is van, hogyan lehet például egy a levegőben levő gépről egy másikra faxot küldeni. Aki tehát rendszeresen videókonferenciákat bonyolít, sokat szörfözik, faxol, telefonál, YouTube videókat néz, miközben repül, több ezer dollárt költhet pusztán az internetszámlája kiegyenlítésére havonta. És többeknek nem csak egy magángépe van, de akár kettő-három is.

Ha a család is gyakran elkíséri a családfőt, és a gyerekek nem szívesen mondanának le a megszokott rajzfilmjeikről, a családfő rendelhet live TV szolgáltatást is. A legtöbb repülőgépen van tévé - de általában a négy órával azelőtt felvett BBC híreket játsszák le vagy filmeket kínálnak. A Satcom1 technológiájával ugyanazokat a csatornákat nézhetik a repülőgépen, mint amiket otthon a házukban, normál adásidőben, nem pedig felvételről. A szolgáltatás nyolcezer dollárba kerül havonta, de ezért az összegért korlátlanul használhatják a rendszert - nézhetik a gyerekek például a kedven rajzfilmjüket.

worldinterestingfacts.com

Legyűrűzik a luxus

Nyilván sokakban felmerül a kérdés, ki engedheti meg magának, hogy csak a tévézésre nyolcezer dollárt költsön havonta, vagy internetre annyit, amennyit más egy évben keres. Elnökök, emírek, sejkek, királyok, előkelőségek és a pénzarisztokrácia - a nagyvállalatok vezetői. A szakember szerint azonban hamarosan eljön az az idő is, amikor nem csak a gazdagok és szépek internetezhetnek majd, de az átlagos utasok egy normál repülőjáraton is. Mint mondta, a rendszer rendelkezésre áll, a technika fejlett olyan szinten, hogy meg lehet oldani, csak a pénzügyi válság miatt a legtöbb társaság jelenleg nem invesztál ebbe a fejlesztésbe.

De példa van rá: 2010 márciusa óta az Oman Air járatain például már lehet internetezni és mobiltelefonálni is. A felszállás és a leszállás idejét leszámítva bárki használhatja a mobilját (természetesen a borsos roaming tarifákkal számolni kell), de wi-fi hálózatra is kapcsolódhatnak az utasok, ugyanúgy, mintha bármelyik nyilvános hotspotot használnák. Karina Larsen szerint két-három éven belül világszerte elterjed, hogy hitelkártyával fizetünk vagy internet vouchert vásárolunk, és emaileket olvasunk, chatelünk, szörfözünk, miközben repülünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!