szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a napokban jelentetett meg egy előzetes jelentést az egészséget meghatározó társadalmi tényezőkről és az egészségi egyenlőtlenségekről a WHO Európai Régiójában. A jelentés legfontosabb megállapítása, hogy hatalmasak a különbségek Kelet-Európa és Nyugat-Európa között.

Több mint két évtizeddel a vasfüggöny elbontása után éles határ választja el Európa keleti és nyugati felét. Magyarország pedig szilárdan lehorgonyzott az új „vasfüggöny” keleti oldalán - és úgy tűnik, tartósan ott is marad. Születésekor egy izlandi férfi majdnem 20 évvel hosszabb életre számíthat, mint egy orosz. Még érdekesebb azonban, hogy a lista elején gyakorlatilag csak nyugat-európai országok találhatók.

Portugália kivételével minden nyugat-európai országban hosszabb a férfiak várható élettartama, mint 75 év; Szlovénia kivételével minden kelet-európai országban ennél rövidebb. A magyar férfiak még ezen a listán is rosszul állnak. Nemcsak Csehország vagy Lengyelország előz meg minket, hanem nálunk jóval szegényebb országok is - például Albánia, Szerbia, Azerbajdzsán, vagy Örményország - olvasható a Bioetika blogon. A nőknél is ilyen hatalmasak a különbségek? A Bioetika blogon megtudhatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Alvásadósság: csak természetben lehet megfizetni

A háziorvosok zöme nem tudja, hogy az alvászavar betegség. Mintha éjszaka nem is élnénk: a beteg meg sem említi, az orvos pedig nem kérdez rá. Így számos betegség eredete szó szerint az éjszaka homályába vész, holott az alvási defektusok adott esetben szívrohamot, sztrókot, depressziót, diabéteszt is okozhatnak. Márpedig ezek sok felesleges vizsgálatot követő tüneti kezelése nemcsak drága, hanem csekély hatékonyságú is.