szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A kutatók olyan E-melltartót fejlesztettek ki, amely világszerte segíti az orvosokat a beteg nők megfigyelésében.

A melltartóba olyan érzékelőket építettek, amely méri a legfontosabb életjeleket, és feltölti egy vezeték nélküli hálózatra (Bluetooth vagy Wi-Fi), amelyhez a betegek és orvosaik is hozzáférhetnek. A fejlesztők, az Arkansasi Egyetem kutatói a nanotextíliákat és az okostelefon technológiát ötvözték, és a melltartó mellett egy E-trikót is létrehoztak a férfibetegeknek.

A fejlesztésben részt vevő Vijay Varadan elmondta, hogy az E-melltartó folyamatos, valósidejű megfigyelést tesz lehetővé, hogy így bármilyen patofiziológiai változást ki lehessen mutatni. A rendszer méri a vérnyomást, a testhőmérsékletet, a légzésszámot, az oxigénfelhasználást és bizonyos idegi aktivitásokat. A hagyományos EKG-hoz hasonló mérést is készít, így még azt is képes jelezni, ha a páciens szívrohamot kap.

Az érzékelők körülbelül 2 cm átmérőjűek, és olyan arany nanoelektróda szálakból készülnek, amelyeket egy szövetalapra rögzítve beleszőnek a melltartó anyagába. A melltartóra csíptethető vezeték nélküli modul segítségével kommunikálnak a rendszer szoftverrel. Az összegyűjtött és a hálózatnak továbbküldött adatokat az orvosok egy biztonságos adatbázisban érhetik el. A szoftver GPS-t is tartalmaz, amely az egész világon nyomon követi a pácienseket.

A fejlesztők szerint a sportmelltartót a sportolók arra is felhasználhatják, hogy mobiltelefonjuk segítségével mérjék a létfontosságú életjeleiket a gyakorlatok végzése közben. A rendszer vészjelzések küldésére is beprogramozható, amennyiben rendkívüli vagy rendellenes körülményeket érzékel. Varadan most készül publikálni az E-melltartóval kapcsolatos eredményeit, de az érzékelőrendszerről szóló tanulmánya már megjelent a Journal of Nanotechnology in Engineering and Medicine szakfolyóiratban. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!