szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Harvard Egyetem munkatársai a valódi béltükrözéssel szemben a virtuális módszert részesítik előnyben, ezzel ugyanis megelőzhető a beavatkozás előtti hashajtó kúra.

A kezdeti fázisban lévő tanulmány 605 betegre irányult, ennek alapján Michael Zalis és munkatársai megállapították, hogy a hagyományos eljáráshoz képest a virtuális tükrözés kevésbé képes felismerni a kisebb kiterjedésű rosszindulatú elváltozásokat. Mindazonáltal a megelőző hashajtó kezelés hiánya miatt a betegek ezt a módszert részesítették előnyben.

Becslések szerint csupán az Egyesült Államokban évente 50 ezer halálesetért felelős a vastagbélrák. Ugyanakkor a betegség szűrése könnyen elvégezhető: az endoszkópos beavatkozás képes felismerni a daganat előállapotának számító polipokat, és lehetőséget is nyújt azok eltávolítására.

A virtuális kolonoszkópiának nevezett eljárás az idei évben kezdett elterjedni, és az amerikai ráktársaság el is fogadta azt mint megfelelő szűrőmódszert. A száloptika bélhuzamba történő felvezetése helyett az orvosok CT segítségével vizsgálják át a vastagbél állapotát, keresve a rosszindulatú elváltozásokat. A módszer előnye, hogy nem igényel nyugtatót, azonban a hagyományos eljáráshoz hasonlóan a beleket szén-dioxidos gázzal tágítják, és eddig hashajtó kezelésre is szükség volt. Ezzel szemben az Annals of Internal Medicine oldalain bemutatott új módszer más úton tisztítja a bélhuzamot: a betegek a beavatkozást megelőzően csupán alacsony rosttartalmú ételt fogyaszthatnak, és két nap múlva elvégezhető a vizsgálat.

A tanulmány 50-85 évesekre terjedt ki – náluk a legmagasabb a vastagbélrák kialakulásának kockázata. A tápanyag jelölést is tartalmazhat, így külön kontrasztanyagra sincs szükség. Az eredményeket számítógéppel lehetett kiértékelni. Pár héttel később a leleteket leellenőrizték hagyományos kolonoszkóp segítségével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!