szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A halálos kórházi fertőzéseket okozó szuperbaktérium, az MRSA teljes genomjának azonnali meghatározása segíthet a járványkitörések gyors megállításában - demonstrálták tanulmányukban brit kutatók.

Egyre több adat gyűlik össze arról, hogy az új genetikai elemző technikák, a korszerűbb készülékek olyan gyors genommeghatározást tesznek lehetővé, hogy azt már gazdaságosan lehetne alkalmazni betegségek gyors diagnózisára, így kezelésük mielőbbi megkezdésére is.

Az MRSA (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) baktérium leggyakrabban a kórházakban, az intenzív osztályokon bukkan fel, ahol olyan embereket fertőz meg, akiknek a szervezete egyébként is legyengült állapotban van. A járványkitörések hullámokban jelentkeznek, amikor a baktérium új törzsei felváltják a korábbiakat. A járvány kitörésekor egész osztályokat zárnak le, és hosszas vizsgálódás indul annak megállapítására, melyik baktériumtörzs okozta a fertőzéseket.

A brit Wellcome Trust Sanger Intézete és a Cambridge-i Egyetem kutatói az amerikai Illumina genomszekvenáló cég munkatársaival közösen egy 2009-ben, kórházi újszülött osztályon lezajlott MRSA-járványkitörés mintáin demonstrálták, hogy érdemes a valós idejű szekvenálást alkalmazni a baktériumtörzs meghatározására.

Demonstrációjukban 24 órán belül a rendelkezésükre állt minden szükséges információ a fertőzést okozó kórokozóról.

"Úgy gondolom, hogy a közegészségügyben a teljes genomszekvenálás használatát támogató bizonyítékok robbanásának legelején vagyunk" - értékelte Sharon Peacock kutatásvezető, a Cambridge-i Egyetem munkatársa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!