szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgynevezett mély agyi stimulációs műtétet hajtottak végre szombaton egy betegen az Országos Idegtudományi Intézetben. A szakemberek szerint ez az eljárás forradalmasítja a mozgászavarok kezelését. Különlegessége, hogy a beteget nem altatják végig, sőt, van, amikor kommunikálnia kell a műtétet végző szakemberekkel.

A mély agyi stimuláció, angolul deep brain stimulation (DBS) a Parkinson-kór, az esszenciális tremor és disztónia valamint az epilepszia kezelését forradalmasította. Az eljárással a mozgászavarok tüneteit próbálják enyhíteni: elektródákat ültetnek be a betegségért felelős agyi területekre, hogy azokat nagy frekvenciájú elektromos stimulációval meggátolják a kóros tünetekhez vezető üzeneteket kiadásában.

Túry Gergely

Az operáció a leírás szerint komplex orvosi beavatkozás, a beteg nincs végig altatásban, sőt, a műtét bizonyos szakaszában kommunikálnia kell a műtétet végző szakemberekkel.

Túry Gergely

Az Országos Idegtudományi Intézet a harmadik legnagyobb idegsebészeti központ Európában. Világszinten is élen jár egyebek mellett a neurostimulátoros beavatkozásokban, a kis sebfelülettel járó gerincműtétek terén, a sebészeti behatolás nélküli tumor kezelésekben, valamint a gyógyszerrel nem kezelhető epilepsziák és fájdalmak kezelésében – olvasható az intézmény bemutatkozásában.

Túry Gergely
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!