szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kanadaiak azonban félnek az öngyilkosság-turizmustól, ezért a „szolgáltatást” csak a kanadai állampolgárok számára teszik elérhetővé.

Az AP hírügynökség jelentése szerint Kanadában csütörtökön jelentették be az asszisztált öngyilkosságnak zöld utat adó törvény életbe lépését.

Az egyik magas rangú kormányzati tisztviselő az AP-nek elmondta, a kanadaiakra vonatkozó kizárólagosságot azért tartalmazza a törvényt, hogy elkerüljék a Kanadába áramló „öngyilkosság-turizmust”. Azt is hozzátette, hogy a törvény az asszisztált öngyilkosságot csak azon kanadaiak számára teszik lehetővé, akik nem szenvednek pszichés betegségben, mentális zavarban.

Fazekas István

Mi a különbség az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság között?

A szakirodalom szerint az eutanázia olyan kívánságra végrehajtott ölés, amely során az orvos gyógyszerek adagolásával szándékosan megöl egy személyt, az illető önkéntes és kompetens kérésére. Az asszisztált öngyilkosság során az orvos szándékosan segít egy embernek öngyilkossága végrehajtásában, az illető önkéntes és kompetens kérésére biztosítja számára a gyógyszereket, melyeket a beteg saját magának ad be.

Liberális fordulat?

A kanadai legfelsőbb bíróság tavaly februárban törölte el a gyógyíthatatlan, de ítélőképességük birtokában lévő betegek orvosi segédlettel végrehajtott öngyilkosságára vonatkozó tilalmát. Akkor arról is döntés született, hogy egy év múlva lép hatályba a legfelsőbb bíróság saját, 1993-ban meghozott döntését megsemmisítő ítélet. Ez azt jelenti, hogy az egyhangúlag meghozott döntés nyomán egy évet adtak a kanadai szövetségi parlament számára egy olyan törvény megalkotására, amely elismeri az ebbe beleegyező és elviselhetetlenül szenvedő felnőtteknek azt a jogát, hogy orvosi segítséget kérjenek az életük bevégzéséhez. Az új kanadai miniszterelnök Justin Trudeau liberális kormánya némi haladékkérés után most rukkolt elő az új törvénnyel.

AFP / Nicholas Kamm

Hol választhatják még az önkéntes halált Kanadán kívül?

Az asszisztált öngyilkosság Svájcban, Németországban, Albániában, Kolumbiában, Japánban és az Egyesült Államok bizonyos államaiban, többek között Washingtonban, Oregonban, Vermontban, Új-Mexikóban és Montanában is engedélyezett. A Benelux államokban is lehetővé teszik, de csak akkor, ha a beteg állapotát valóban reménytelennek találják az orvosok, és a betegnek mindeközben elviselhetetlen fájdalmai vannak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!