Tetszett a cikk?

Akik közös tulajdonban lévő bérházban, panellakásban, műemléki vagy helyi védelem alatt álló épületben, esetleg a több százezer B-30-as téglából falazott családi házak egyikében laknak sovány vigasz, hogy az újonnan épülő lakások egyre nagyobb hányada a szigorodó követelményeknek és a folyamatosan fejlődő építőanyag-iparnak köszönhetően energetikai szempontból egyre korszerűbbek.

A folyamatosan emelkedő energiaárak, és néhány az Uniós ösztönző finanszírozási program eredményeképpen napjainkban felgyorsult a régi házak, lakások utólagos hőszigetelésének igénye. Épületeink energia és fűtés igényének csökkentése, elsősorban a meglévő vagy új falszerkezetek hőszigetelő képességének fokozásával érhető el.

A homlokzati falszerkezetek külső oldali hőszigetelése azonban nem minden esetben megoldható. Például, amikor több lakásos házban a tulajdonosok nem tudnak megegyezni a közös beruházás finanszírozásáról, régi műemléki épületeknél, ahol a homlokzat architektúrája, burkolata vagy díszítése nem takarható el szigetelő lapokkal, vagy szomszédjogi problémák miatt (tűzfalak, oldalhatáron álló épületek) kivitelezhetetlen. Ilyen esetekben csak a belső oldali hőszigetelés kerülhet szóba. Fontos szempontok azonban, a szigetelőanyagok tűzállósága, természetes alkotóelemei, stabil ellenálló kivitele és páratechnikai viselkedése.

A fenti problémákra megfelelő megoldást jelenthetnek a kálcium - szilikát alapanyagú hőszigetelő rendszerek.

További képek a Galériában

A pórusbeton 1992 óta ismert a falazóelemek piacán. Hazánkban hőszigetelőanyagként 2008 szeptembere óta Ytong Multipor néven kerül forgalomba a Németországban már jó ideje rendszeresített ásványi hőszigetelő lap. Ahhoz, hogy az Ytong kiváló tulajdonságait megtartva a már ismert és bevált hőszigetelő termékek hőátbocsátási értékéhez igazodó hőszigetelő anyagot kapjunk, tulajdonképpen a pórusok számát kellett növelni. Az eredmény, alacsony hővezetési tényezőjű (λ=0,045 W/mK), könnyű (115 kg/m3) Ytong Multipor lapok. A gazdaságos felhasználás érdekében a lapok nagyméretűek (600 x 390 mm), és különböző vastagságúak (60 - 200 mm)

A kapilláris anyagszerkezetből adódóan az Ytong Multipor lapok kiváló páraszabályzó tulajdonságúak, ennek köszönhetően alkalmazásukkal a belső oldali hőszigetelés párazáró réteg készítése nélkül is elkészíthető. A lakóterek falszerkezeteiben „normál” hőmérsékleti és páraviszonyok mellett, nem alakul ki páralecsapódás, így elkerülhető a penészedés megjelenése. A szigetelendő falszerkezetre történő teljes felületű ragasztással elkerülhető, hogy a hőszigetelő lap és a falszerkezet között un. „bezárt légrések” alakuljanak ki, ahol a pára összegyűlhet és a hideg falfelületen lecsapódhat. Emellett az alapanyagok és az Ytong Multipor habarcs lúgos közege is akadályozza a penészgombák elszaporodását. A páraszabályozó szerep megtartása érdekében fontos, hogy a ragasztás és az elsődleges felületképzés a termék páratechnikai tulajdonságaihoz is jól igazodó Ytong Multipor habarccsal, a végleges felületképzés (festés) pedig kellően páraáteresztő, ásványi alapú anyagokkal történjen.

Az Ytong Multipor lapok kiváló megoldást nyújtanak az alulról hűlő födémszerkezetek, mélygarázsok, átjárok, pinceterek hőszigetelésének kialakításra is. A pontosan kivitelezett szigetelés önmagában, külön felületképzés nélkül is stabil, esztétikus felületű, azonban glettelt és festett kivitelben is készíthető.

A „Környezetbarát” tanúsítvánnyal rendelkező Ytong Multipor ásványi lapok egyedülálló anyagtulajdonságuknak köszönhetően széleskörű felhasználást tesznek lehetővé lakó, ipari illetve régi és új épületek különböző szerkezeteinek hőszigetelésére, mely előnyöket a 2009-ben átadott Construma díj is igazol.

 További információ