A titokzatos melanin, avagy visszafordítható az őszülés? (x)
Nehéz az őszüléssel szembe nézni, hiszen szeretnénk minél tovább fiatalok maradni. Tény, hogy az ősz hajszálak az évek múlásának egyik első hírnökei. Kevesen vagyunk, akik büszkén vállaljuk a korunkkal járó ezüstös hajszálakat.
Az őszülés titkát már régóta kutatják. Sokan próbálkoztak megfejteni a rejtélyt, több-kevesebb sikerrel. Nemrég egy Szlovákiában élő biokémikus kísérletezett ki egy olyan vegyületet, amely képes visszavarázsolni a hajszálak eredeti színét. Az általa kifejlesztett természetes enzimen alapuló szerben nincs semmilyen vegyi anyag, nem allergizál, nem festék. Férfiak és nők - még kismamák is - kockázat nélkül használhatják.
- A REPAREX őszülés gátló hajtonik biztonságos megoldást nyújt mindkét nem számára, mellyel immár éveket fiatalodhatunk, legalábbis ami a hajunkat illeti – mondja a készítmény kifejlesztője dr. Sova.Ottó- Maga a folyamat lassú és egyenletes, még a közvetlen környezet, a családtagok sem veszik észre a hajszínváltozást. És ez akkor is igaz, ha valaki leáll a szer használatával, ősz hajszínét szeretné visszakapni.
Hogy jött az ötlet?
- Régóta foglalkoztatott az őszülés kérdésköre – meséli a feltaláló biokémikus. - Számtalan teória létezett az őszülés folyamatáról, kiváltó okairól, de igazából egyiket sem tudtuk hasznosítani a gyakorlati kutatómunkánkban. Aztán 1985 körül megjelent egy tudományos publikáció, miszerint a szervezetben mindig jelen van a színt hordozó melanin, csak oxidált formájában. Amikor a melanin bekerül a hajszálba, a gyökereknél bizonyos sejtek elvonják tőle az oxigént, s a hajszál így nyeri el a színét, azaz megjelenik a hajszín. Ha ezek az oxigén-elvonó sejtek öregedés, betegség, egyéb okok kapcsán kihalnak, elkezdünk őszülni. Nem sokkal ezután egy másik érdekes hír látott napvilágot: egy venezuelai orvos arról számolt be, hogy amikor idősebb páciensei lábát ólom ecetsavval kezelte, a borogatás után az ősz szőrzet visszanyerte eredeti színét (a kémiában közismert, hogy az ecetsav fémes vegyületei oxigén elvonó hatással rendelkeznek). A két tudományos hír beindította a fantáziánkat, és lázas kísérletezésbe kezdtünk.
Mi a hatásmechanizmusa a készítménynek?
- Több száz oxigén elvonó anyagot próbáltunk ki, míg végül megszületett a minden tekintetben leghatékonyabb megoldás – mondja a biokémikus kutató. – A REPAREX őszülés gátló hajtonik kombinált, szerves-szervetlen módon gátolja az őszülést. Az általunk kikísérletezett enzim kivonja az oxidált melaninból az oxigént és „ráköti” az ezüst acetátumra. Az oldat átlátszó, mint a tiszta víz, és az oxigén-elvonó mechanizmus leállását kompenzálja. Elvonja a hajban lévő melanintól az oxigént, így a haj fokozatosan visszanyeri eredeti természetes színét. Használói nem csak külsőre „fiatalodnak meg”, hanem gondolkodásuk is megváltozik, önbizalmuk nő.
Jelenleg is dolgoznak a terméken?
- A tudományos kutatás folyamata nem állhat meg, a szert a mai napig folyamatosan fejlesztjük. Amikor 3 évvel ezelőtt megjelent a termékünk a piacon, még harminc nap kellet hozzá, hogy visszahozza a haj eredeti színét. Ma már ez a folyamat mindössze 6-8 nap alatt zajlik le! Reméljük, hamarosan eljön a nap, amikor egyszeri használat után sikerül véglegesen megállítani az őszülést.
Milyenek a felhasználói visszajelzések?
- Nagyon sok pozitív visszajelzést apunk folyamatosan nem csak a hazai, de külföldi piacainkról is, ahol használják termékeinket. Minden véleményt, tapasztalatot örömmel fogadunk és megköszönünk, hiszen ez segíti legjobban kutató munkánkat.
Dr. Sova Ottó rendkívül büszke a találmányára. - Egyre népszerűbb, és ennek nagyon örülök – mondja. – Nem véletlen, hogy ma már Magyarországon is sokan a mi általunk kidolgozott módszert választják ősz hajszálaikra. Használata nem zárja ki a hajfesték, henna alkalmazását, és ez fordítva is igaz. Felvitele jóval gyorsabb, eredménye sokkal természetesebb, mint a hagyományos hajfestés, és az őszülés bármely szakaszában elkezdhető, akkor is, ha valaki évek óta ősz – mondja a kutató.
… ÉS ÖNNEK VANNAK ŐSZ HAJSZÁLAI?
Reparex őszülés gátló hajtonik infó: www.oszules.hu