HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Van, amikor beválik a tinédzsermódszer, és van, amikor nem.

Van, aki a gyerekek elől titkolja, és van, aki nem akarja a testőrök orrára kötni.

Ezért is szoktak párok hangos szó helyett üzenetben (cseten, olykor sms-ben) veszekedni. Angolul ez a fexting (a fighting és a texting összevonásával).

Mint nemrég kiderült, a titkosszolgálati felügyelet alatt álló Jill és Joe Biden is gyakran nyúl ehhez az eszközhöz. Az amerikai elnöki pár ezzel azonban nem mutat jó példát.

Házassági tanácsadók egyébként is egyre gyakrabban találkoznak a veszekedésnek ezzel a diszkrét módjával, ezért tapasztalják a hátrányait is. Az írásos üzenet nehezítheti a megértést, hiszen hiányzik belőle az arckifejezés, a testbeszéd, a hangsúly. Csak az jön át, hogy valaki dühös, de például az már nem, hogy esetleg reszket a hangja, ő maga is meg van bántva.

További kockázat, hogy az üzenetek megőrződnek, így erős a kísértés, hogy valamelyik fél újra előveszi őket, újra feltépi a sebeket.

Más szakértők kevésbé borúlátóak.

Arra hivatkoznak, hogy a tizenévesek alapból szövegesen kommunikálnak. Ha ebbe bevonódnak a szülők is, akkor eredményesnek láthatják az üzengetést, ezért alkalmazzák egymás között is.

Egy brit terapeuta, Anjula Mutanda szerint – írta a londoni The Guardian – szerencsésebb esetben a szöveges veszekedés enyhítheti is a konfliktust. Abban az esetben, ha a felek fogalmazás közben jobban megválogatják a szavaikat, mint tennék azt szemtől szembe.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a bizonytalan jövőre való felkészüléssel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!