Ilyen dinoszauruszcsontvázat még sosem találtak
Egy fiatal dinoszaurusz szokatlanul jó állapotban megmaradt fosszíliájára bukkant egy amerikai diák. A szakértők korábban elsiklottak a lelet felett.
A fiú egy Parasaurolophus, egy hozzávetőleg 75 millió évvel ezelőtt Észak-Amerika nyugati részén élt dinoszaurusz maradványait találta meg. Ez a faj eddigi legkisebb és legteljesebb csontváza, amelyet valaha találtak - olvasható a PeerJ című szaklapban.
A példány körülbelül 2,5 méter hosszú volt halálakor - ez a kifejlett egyedek méretének egynegyede. A koponya 246 milliméter, a combcsont pedig 329 milliméter hosszú. Korábban két paleontológus is elsiklott a különleges lelet felett. "Elsősorban azt akartam tudni, milyen csontdarab áll ki a kőzetből. Amikor feltártuk a koponyát, nagyon izgatott voltam" - mesélte a leletet megtaláló Kevin Terris.
A diák a csontokat a Utah államban lévő Grand Staircase Escalante National Monument nevű nemzeti parkban találta még 2009-ben, 17 éves korában. Néhány nappal korábban két tapasztalt régész járt a helyszínen, ők azonban nem vették észre a csontokat - közölte a kaliforniai Claremontban lévő Raymond M. Alf Régészeti Múzeum. A Joe névre keresztelt fosszília tudományos azonosítása a közelmúltban fejeződött be.
A Parasaurolophus, vagyis az úgynevezett fejdíszesszerű gyík növényevő volt, legfeltűnőbb ismertetőjegye az üreges fejdísze, amely az orrcsonttól indul ki és a fej hátsó részéről kinyúlva a nyak felett végződik. Bár a Utahban talált egyed halálakor valószínűleg egyévesnél is fiatalabb volt, mégis felismerhetőek már a koponyán a csontkinövés kezdeményei. Ez tudományos szempontból azért meglepő, mert a rokon fajok esetében ezek a fejékek akkor kezdtek kifejlődni, amikor az egyed legalább már fejlődése feléig eljutott.
A szakértők feltételezése szerint az üreges csontdísz segítségével az állatok hangokat tudtak gerjeszteni.