szerző:
NIL
Tetszett a cikk?

Ha valaki azt mondta volna múlt hét elején, hogy Görögország bejuthat a legjobb nyolcba a vb-n, csak nevetünk és nevetünk. Ma viszont még akár oda is juthatnak Costa Rica ellen. Előtte azonban készüljünk igazi focira: Hollandia – Mexikó. Értékeltünk és tippeltünk. A hvg.hu szubjektív ajánlója.

Egy negyeddöntő már kialakult a világbajnokságon, a tegnapi mérkőzések után Brazília Kolumbiával mérkőzik meg a legjobb nyolc között. Ám három párosításnak még mindig össze kell jönnie, ebből pedig egyben a mai két meccs győztesei csapnak majd össze. A kora esti mérkőzést hat órától a B csoport első helyezettje, Hollandia játssza a házigazdák mögött csoportmásodik Mexikóval, míg éjszaka a torna egyértelmű legnagyobb meglepetése, Costa Rica lép pályára a – szerintünk – nem megérdemelten továbbjutó Görögország ellen.

Az átlagos szurkolónak amúgy a mai meccsnap este nyolc körül véget is érne, ha nem járnánk a világbajnokság egyenes kieséses szakaszában. Hiszen egyértelműen jobban hangzik a korábbi meccs párosítása: az eddig mindenkin - köztük a címvédő spanyolokon és a szombaton a brazilokkal szemben csak tizenegyesekkel alulmaradó Chilén is - átgázoló Hollandia a Guillermo Ochoa bravúrjai alapján már-már feltörhetetlennek tűnő mexikói kaput fogja rohamozni.

A másik találkozó - a többi hét nyolcaddöntővel ellentétben - (papíron) viszonylag nevetséges neveket tud felmutatni: Costa Ricát és Görögországot. Ebből a párosításból viszont csak a dél-amerikaiak érdemlik meg, hogy itt vannak: a világbajnokság (egyik) halálcsoportjából elsőként (!!!) jutottak tovább, három volt címvédő, Uruguay, Olaszország és Anglia előtt. A görögök – akár 2004-es Európa-bajnokok, akár nem – semmiképpen sem férnek be a világ legjobb tizenhat csapata közé. Négy ponttal jutottak tovább, sima vereséggel Kolumbia, halálunalmas döntetlennel Japán, és egy, az utolsó másodpercekben kapott büntetővel kiharcolt győzelemmel Elefántcsontpart ellen. Megkockáztatjuk, még Japánnak is inkább itt lenne a helye.

18.00, Hollandia - Mexikó

Hollandia és Mexikó a focitörténelemben hetedszer csap össze ma. És miként a fogadóirodák, úgy a történelem is (szoros) európai győzelmet sugall: eddigi hat meccsükön háromszor holland és kétszer mexikói győzelem, illetve egy döntetlen született. Ma pedig nem csodálkoznánk, ha a narancssárgák győzelmeinek száma kétszeresévé nőne a zöldekének: a hvg.hu szerint Hollandia jut a negyeddöntőbe.

Míg mindenki – még mi is – a hollandok nagyon fiatal védelme miatt aggódott a vb előtt, addig a kétszemélyes támadósor gyorsan meggyőzte a szkeptikusokat: Arjen Robben és Robin Van Persie úgy repíti a hátán a holland csapatot, hogy védekezni már szinte nem is kell. Ha pedig mégis arra kerül a sor, akkor a fiatal hátsó szekció szétoszlatja minden kételyünket afelől, hogy tapasztalatlanok, és nem elég jók a válogatotthoz. Az Oranje az utolsó percekben bukta el a 2010-es dél-afrikai vb-t, és az Európa-bajnokságot kicsit elengedve úgy felkészült az újabb világversenyre, hogy semmiképpen sem lenne meglepetés újbóli döntőbe jutásuk. A spanyolok ellen aratott 5-1-es győzelmükről már nem tudunk újat mondani, és bár az ausztrálok mintha megszorongatták volna őket, a hollandok töretlenül továbbmentek, majd Chilének is berámoltak kettőt.

 

AFP / Luis Acosta

A menetelés két hősét már megemlítettük: a tornán csatárt játszó szélső, a Bayern Müchent erősítő Robben élete formáját nyújtja, bemutatta a futballtörténelem leggyorsabb sprintjét (37 kilométer/órával futotta le Sergio Ramost), három gólt szerzett, és minden meccsen csapata egyik legjobbja volt. Kerek egésszé teszi a támadószekciót a manchesteri Van Persie-vel, aki nem annyira fényes szezonja kiteljesedett a válogatottban. Ha valakit még ki kell emelnünk, az az a csupán 21 éves Memphis Depay, aki ugyan csereként lépett pályára mindig, de így is két gólt szerzett már.

Ellenfelük az a Mexikó lesz, aki ki-ki meccsen vívta ki továbbjutását Horvátország ellen azután, hogy az első körben több, a bíró által meg nem adott gól után mégis megverte Kamerunt, illetve azután, hogy kapusa, a francia Ajaccio csapatát erősítő Guillermo Ochoa élete formáját nyújtva több góltól is megmentette a csapatot Brazília ellen. Ellentétben ellenfelükkel, nekik pont a védelmük acélos, ám hasonlóan a hollandokhoz, ők sem szomorkodnak a többi poszton sem. Egy játékost hiányolunk a kezdőből, aki úgy cserejátékos mindig, hogy tulajdonképpen a legnagyobb név a csapatban. Ő pedig Javier Hernandez, alias Chicharito a Manchester Unitedből, akit Miguel Herrera folyamatosan mellőz a kezdőből, helyette az első sorban Giovani Dos Santost és Oribe Peraltát játszatja. Ezzel nincs is probléma, de az 5-3-2-es felállásban a három fős középpályára hátrébb tudna csúszni az ex-barcás Dos Santos, helyére pedig Hernández kerülhetne, aki igencsak sokat dobna a támadójátékukon. Ugyanis – bár a közép-amerikaiak itt sem gyengék – ha van hol javítani, az az első sor, márpedig nagyon nagy szükség lesz rá az Oranje ellen. Azonban ha ezt orvosolják, - akár Chicharitóval, akár nélküle – ütőképes mexikóiakra számíthatunk majd a ma esti meccsen.

 

AFP / Javier Soriano

22.00, Costa Rica - Görögország

Még maguk a játékosok is csak nevettek volna talán, ha azt mondjuk, hogy július elsejére bent lesznek a világbajnokság legjobb nyolcasában. Márpedig készüljünk fel a tényre: Costa Rica vagy Görögország bent lesz a világbajnokság negyeddöntőiben.

Gyakorlatilag a világ összes futballszurkolója csoportutolsónak várta Costa Ricát pár héttel ezelőtt. Aztán mi lett? 3-1-gyel nyitottak Uruguay ellen, és ha ez nem lett volna elég, még Olaszországot is megverték. Barátkozni kellett a gondolattal, de igaz volt: Costa Rica biztos továbbjutó volt abban a csoportban, ahol még a futballszakértők sem tudtak dönteni a torna előtt, hogy a D csoport másik három csapata közül melyik kettő fog továbbjutni. Erre még rakott egy lapáttal Costa Rica az angolok elleni döntetlennel: 7 ponttal csoportelső lett a halálcsoportban az a válogatott, amelyet - talán Ausztrália mellett - a legkevésbé tartottak nemhogy továbbjutásra, de még pontszerzésre is esélyesnek.

 

AFP / Javier Soriano

És hihetetlennek tűnik leírni, de igaz: jók. Nem is kicsit. Lendületes támadások, jól mozgató középpálya, sziklaszilárd védelem. És még valami: elképesztő elszántság. Nem állnak meg egy szekundumra sem, minden labdát meg akarnak szerezni, agresszívak, erősek, és egyszer sem állnak ki feltartott kézzel. Most - papíron – a legkönnyebb ellenfelük jön, és ha megverik, akkor a világelitben vannak, a Föld legjobb nyolc csapatában. Costa Rica. Barátkozzunk vele! Szerintünk mindenképpen ők jutnak tovább.

Ha van csapat, amely nem érdemelte meg a továbbjutást a csoportkörökből, az – nagyon sajnáljuk a szurkolóikat, de – a görög. Sem papírforma, sem rendes forma alapján. Még az első róluk szóló cikkünkben írtunk a viszonylag erős támadósorukról: Samaras, Fetzfatzidis, Salpingidis, Mitroglou, Gekas – a maguk szintjén mind egész jó játékosok. Mit láttunk belőlük? Semmit. Kettő! Összesen ennyi gólt lőttek a tornán, ebből egyet büntetőből! És mind a kettőt egy meccsen!

 

AFP / Aris Messinis

Egy sima vereség a  kolumbiaiakkal: nem meglepetés.  Egy döntetlen Japánnal a vb egyik legunalmasabb meccsén: hát rendben, ez van, ennyire telik tőlük, 2004-ben az Európa-bajnokságon pont kijött nekik a lépés, nyertek, de azóta semmi. Utolsó meccs: ha nyernek Elefántcsontpart ellen, továbbjutnak. Óriási meglepetés, vezetést szereznek a 42. percben, jött is, amit vártunk, ráültek az előnyre második félidőben. Az afrikaiak kihajtják, ami bennük van, jön is az egyenlítés a 74. percben, ha minden így marad, Elefántcsontpart továbbjutó. Túl a rendes játékidőn, hosszabbítás, a görögök reményt vesztve támadnak. Jön a begurított labda a tizenhatosra balról, Samaras venné át, de hopp, ott az elefántcsontparti védő, a támadó meg kap az alkalmon: nagyon el akart esni a lábban, hát el is esett benne. Büntető, a Celtic csatára berúgja (végre egy támadó is gólt szerez), eufória (és röhej): Görögország a legjobb tizenhatban.

 

Most itt az erőtől és bátorságtól duzzadó Costa Rica, és vele együtt a görögöknek – szerintünk – a pofára esés. Ilyen játék nem való a világbajnokság negyeddöntőibe.

A magyar válogatottnak pedig az lenne a legnagyobb szégyen, ha az ősszel kezdődő Eb-selejtezőkön kikapnánk tőlük. Ebbe bele sem merünk gondolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!