szerző:
Bodnár Zsolt - Mizsur András
Tetszett a cikk?

Nem bírtuk kivárni a foci-Eb kezdetét, ezért a Football Managerhez fordultunk, hogy szimuláljuk a tornát. A kísérlet szerint nem sikerül Spanyolországnak a címvédés, de felsejlik a 2008-as Eb egyik nagy meccsének szelleme is. A magyar válogatott viszont igazi meglepetéscsapat lett, csak a későbbi győztes tudott minket megállítani – Dzsudzsákék még a házigazda franciákat is legyőzték a nagy menetelésben.

A szimulációt a Football Manager 2016-tal játszottuk végig, de nem szóltunk bele a játék menetébe, csak szemlélőként kísértük figyelemmel az Európa-bajnokság történéseit. A Football Managert a világ legpontosabb játékaként tartják számon, a statisztikáit a való életben is használják a klubok.

The Magyar Way – mázlival továbbcsusszanni

Vészjósló előjelekkel kezdtük 44 év utáni Eb-szereplésünket: a Norvégia elleni második pótselejtező hőse, Priskin Tamás már az osztrákok elleni meccs előtt lesérült, így ki kellett hagynia csaknem az egész tornát. Bernd Storck szövetségi kapitány húzott egy váratlant, és Király Gábor helyett a Ferencváros kapusát, Dibusz Dénest állította a kapuba, Kádár helyett pedig Korhut került be a kezdőbe. A sógorok ellen így 4-4-2-es felállásban a Dibusz – Korhut, Juhász, Guzmics, Fiola – Stieber, Gera, Nagy, Dzsudzsák – Szalai, Németh összeállítású csapat kezdett.

Az osztrákok erősen nyitották a mérkőzést; sorra jöttek a beadásaik a szélről, Arnautovic szerzett is egy lesgólt, de Geráék szép lassan átvették a kezdeményezést, aminek a 32. percben meg is lett az eredménye. Németh Krisztián elegáns perdítését a sokat kritizált Szalai Ádám vágta a kapuba. Németh később maga is betalált, és a 63. percben már 2-0 volt ide. Alabáék már hiába erőlködtek a meccs hajrájában, ez maradt a végeredmény.

Duplán bizakodva várhattuk a portugálok elleni meccset, mert Cristiano Ronaldóék csak 2-2-őt játszottak Izland ellen. Szerencsétlenségünkre azonban Priskin után Szalai is lesérült, így ő is egy kis pihenőre kényszerült.

A portugálok ellen egészen a 80. percig tartotta magát válogatottunk, a Szalait helyettesítő Böde rendre veszélyes volt az ellenfél kapuja előtt, Dzsudzsák csapatkapitányhoz méltóan játszott, és Dibusz is magabiztosan fogta a portugál lövéseket, de Ronaldo mesterhármasával végül bedaráltak minket. A másik meccsen Izland lesöpörte Ausztriát (2-1), ami azt jelentette, hogy amennyiben az utolsó fordulóban Storck csapata nyer Izland ellen, akkor biztosan továbbjut a csoportból.

A sorsdöntő meccs előtt Storck megint megkavarta a kártyákat, és Németh mellett a lengyel gólkirályt, Nikolicsot kezdette. A kapitány húzása azonban most nem jött be, és impotens támadójátékkal nagyon simán kikaptunk 2-0-ra a Gylfi Sigurdsson vezette izlandiaktól.

Az Eb bombameglepetését mi hoztuk

Ezután reménykedhettünk, hogy a megszerzett 3 ponttal és mínusz hármas gólkülönbséggel a legjobb csoportharmadikok között becsusszanhatunk a nyolcaddöntőbe – a csoportot Portugália nyerte Izland előtt.

Meglepetésre egyetlen győzelem is elég volt a nyolcaddöntőhöz, ahol a házigazda franciákat kaptuk, vagyis szinte borítékolható volt, hogy a szerencsés továbbjutás után véget ér a magyar Eb-csoda. Hát nem így történt, ugyanis nagyot küzdve – és az egész torna egyik legnagyobb meglepetését okozva – 2-0-ra lenyomtuk a franciákat. Mangala hibáját kihasználva előbb az Eb egyik nagy reménysége, Nagy Ádám szerezte meg első válogatottbeli gólját, majd egy szélvészgyors kontra után Németh Krisztián bombázott a rövid felsőbe.

De nem véletlenül lett Dibusz Dénes a meccs embere: Pogbáék nem fogták vissza magukat, összesen 28-5 lett a kapura lövések aránya, abból is 8-2 a kaput eltaláló. Ez ugye azt jelenti, hogy amikor jó irányba küldtük a labdát, abból gól is lett. Ilyen helyzetkihasználást kívánunk a csapatnak élőben is!

A negyeddöntőben az addig legtöbb gólt rúgó, a nyolcaddöntőben az angolokat 3-1-re verő német válogatottat kaptuk, és bár erre a mérkőzésre már Priskin és Szalai is bevethető állapotba került, Storck kapitány mégis Böde Danit kezdette Németh mellett. Jól mutatja a játék képét, hogy míg a németeknél a Schürrle–Götze–Müller trió lett a csapat legjobbja, addig a legmagasabb értékelést kiérdemlő magyar játékosok Juhász, Kádár és Fiola lettek.

Az első félidő gyakorlatilag jelentős történés nélkül telt, egyetlen kaput eltaláló lövést jegyezhettünk fel Thomas Müller neve mellé, de Dibusz ekkor még résen volt. Nagyon hiányoztak viszont az olyan egyéni teljesítmények, mint amiket az előző meccseken láttunk Stiebertől vagy Dzsudzsáktól. A védelmünket végül a 74. percben tudta megtörni a világbajnoki címvédő gárda, ekkor Schürrle maradt üresen a 16-oson belül, és nem hibázott Dibusszal szemben. Az 1-0-s végeredménnyel végül büszkén búcsúztunk a francia tornától.

André Schürrle megint fontos gólt szerzett
AFP / Gabriel Bouys

A többi csoportban is akadt ám meglepetés

Bár természetesen voltak olyan papírforma-csoportok, mint például az A jelzésű, ahol a házigazda Franciaország 9 ponttal, Románia pedig 6 ponttal jutott tovább, míg az egyaránt 0 gólt „szerző” Albánia és Svájc 1-1 ponttal búcsúzott, azért tartogatott néhány meglepetést is a csoportkör.

A B csoportban például majdnem újra lesújtott az angol átok: csak legjobb harmadikként jutott tovább a háromoroszlános csapat, míg előttük végzett Oroszország, és a 6 ponttal első helyet szerző brit rivális, Wales is. Az E csoport szintén majdnem hozott egy sokkoló kiesést – igaz, ez volt a legdurvább négyes. Belgium és Svédország után csak harmadikként végzett az olasz válogatott, de 4 pontjukkal végül befértek a legjobb harmadikok közé.

Szintén papírforma-eredményt hozott a C csoport, ahonnan a legtöbb, 9 gólt szerző németek mellett Lengyelország és Ukrajna is továbbjutott. A D csoportban viszont nagy csalódást okozott Horvátország és Csehország is, igaz, nem is volt könnyű dolguk Spanyolország és az első helyen végzett törökök ellen.

A hanyatló Nyugat több fronton is elvérzett

Nem elég, hogy a nyolcaddöntőben mi kivertük a házigazdákat, úgy általánosan dübörgött a keleti blokk: a walesi csodának Lengyelország, míg Izland menetelésének Oroszország vetett véget, a portugálok álmait Ukrajna törte össze (igaz, ebben nagy szerepet játszott Pepe 7. percben kapott piros lapja is), az olaszokat pedig Törökország páholta el 2-0-ra.

Ilyen eredmények mellett simán belefért Belgium győzelme Románia felett, a két rangadón pedig a várható eredmény született: Angliát Németország búcsúztatta, a spanyolok pedig nagy meccsen, 3-2-re verték Svédországot – annak ellenére, hogy Sergio Ramos már 1-0-s spanyol vezetésnél, a 10. percben kiállíttatta magát.

A negyeddöntőkben végleg megbizonyosodhattunk arról, hogy ez a sorsdöntő piros lapok tornája: hiába vágott neki nagy reményekkel Lengyelország a spanyolok elleni összecsapásnak, Lewandowski 34. percben történő kiállításával teljesen borult a taktika, és végül négyet rámoltak az ibériaiak Fabianski kapujába.

Lewandowski nagy hibája a lengyelek Eb-menetelésének végét jelentette
AFP / Savo Prelevic

A nagy menetelő csapatok közül aztán végül csak a magyarok estek el – Törökország az orosz válogatott ellen folytatta a nagy utazást (2-0), míg az ukránok újabb nagy vadat ejtettek, ezúttal Belgium ellen (2-1).

Egy sima, egy fordított

Gyönyörű párosítások jöttek össze az elődöntőkre. A világbajnoki címvédő Németország megkapta az ekkorra már a nyugati sztárcsapatok rémeként elhíresült Ukrajnát, a nagy győzelem után magabiztosan érkező Eb-címvédő Spanyolország pedig a félelmet nem ismerő törökök ellen bizonyíthatta, hogy megérdemli-e az újabb trófeát.

Érdekes módon mindkét mérkőzés lezajlott már egyszer a csoportkörben – Németország először 4-0-ra verte Ukrajnát, a D csoport presztízsmeccsén pedig 2-1-es török győzelem született.

Kis híján megismételte magát a történelem, ugyanis a németek ugyanúgy négy góllal tömték ki az ukrán kaput, miközben egyet sem kaptak, a törökök pedig még egyet rálicitáltak, és ezúttal 3-1-es eredménnyel jutottak tovább – a meccs hőse Burak Yilmaz, a pekingi Beijing Guoan FC csatára volt, aki a 89. és a 92. percben szerzett találatokkal biztosította be a döntőbe jutást.

A legjobbak és a legjobb

A török-német döntő nemcsak azért ígérkezett pikánsnak, mert Mesut Özil és Emre Can személyében két török származású játékos is szerepelt a németeknél, hanem mert még mindenki jól emlékezett 2008-ra. A nyolc évvel ezelőtti Eb-n az elődöntőben találkozott a két csapat, akkor a 90. percben lőtte a döntőbe Philipp Lahm a Nationalelfet.

Ez a meccs sem tűnt rosszabbnak, Cenk Tosun már a második percben megszerezte a vezetést a törököknek, de Thomas Müller hét perc múlva válaszolt is, így a 9. percben 1-1-et mutatott az eredményjelző. Aztán a 17. percben Gökhan Gönül buktatta a tizenhatoson belül a gólszerzőt, aki maga állt a labda mögé a tizenegyesnél, és megszerezte második találatát. Ekkor még nem tudta, de az eseménytelen második félidő után végleg kiderült: ez volt a győztes találat, 2-1-re megnyerte a meccset Németország, és vele az Európa-bajnokságot, így a négy világbajnoki cím mellé feljegyezhették a negyedik Eb-diadalt is.

A sok góllal járó végső győzelem ellenére azonban a három legjobb játékos közt csak Müller tűnik fel, míg a legtöbb gólt szerző trió közt nem találunk német játékost – mindkét lista élén egy török végzett. A 30 éves Burak Yilmaz hat mérkőzésen nyolc gólt szerzett, és 8.17-es összesített értékeléssel lett a torna legjobbja. Szinte még megközelíteni sem tudta őt a 2. helyen végző Cristiano Ronaldo–Álvaro Morata kettős, akik 5 gólig jutottak.

A magyarok közül egyedül Németh Krisztián szerzett egynél több gólt – ő kétszer talált a kapuba. Több statisztikai lista élén is találunk viszont magyar játékost: az egész torna alatt legnagyobb távolságot futó játékos Dzsudzsák Balázs lett, ami azért is nagy eredmény, mert ő 5 meccsen futott le 67,5 km-t, míg a második Nuri Sahin hét mérkőzés alatt járt be 62,1 km-t a pályán. A másik statisztikával nem nagyon büszkélkedhetünk: Guzmics Richárd nevéhez fűződik ugyanis a legtöbb gólhoz vezető hiba, szám szerint kettő.

Dzsudzsák a lelkét is kihajtotta, nagy tapsot érdemel
MTI / Koszticsák Szilárd

Egy ilyen fordulatos Európa-bajnoksággal simán kiegyeznénk – csak remélni tudjuk, hogy nem csal a Football Manager, és a magyar válogatott a való világban is bombameglepetést okoz majd. Storckéknak az adhat erőt, hogy a szimulációnk is bebizonyította: akár egyetlen bravúros eredmény is továbbjutást érhet. Onnantól pedig bármi megtörténhet.

A félelem megeszi a foci-Eb-t?

Le jour de gloire est arrivé, azaz eljött a dicsőség napja - vajon mi fog lejátszódni a fejekben, amikor ehhez a sorhoz ér a Marseillaise, a francia himnusz éneklése/hallgatása közben a Stade de France közönsége, a pályán vigyázban álló 22 játékos, és persze sok millió tévénéző?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!