szerző:
H. A.
Tetszett a cikk?

A fiatalok felé próbált nyitni a Nemztközi Olimpiai Bizottság, amikor megengedte, hogy négy teljesen új, és egy visszatérő sportág is ott legyen a XXXII. nyári olimpiai játékok programjában.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

Évekig tartó fontolgatás után öt új sportág felvételét hagyta jóvá a tokiói olimpia programjába 2016-ban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB). Az új sportokat maguk a szervezők választhatták ki annak alapján, hogy mi számít helyben népszerűnek. Fontos szempont volt az is, hogy az új események felkeltsék a fiatalabbak érdeklődését is, illetve, hogy tükrözzék a sport urbanizációjának trendjét.

Így lehet majd Tokióban gördeszkásokat, karatékákat, sportmászókat, hullámlovasokat és baseballozókat/softballozókat látni érmekért versengeni.

A sportágakat eredetileg csak a 2020-as olimpia programjába vették fel, azóta azonban eldőlt, hogy közülük három – a gördeszkázás, a hullámlovaglás és a sportmászás – versenyzői Párizsban is összemérhetik a képességeiket. Sőt, 2024-ben már breaktáncosok vetélkedését is követni lehet majd.

Gördeszka

Tokióban két versenyszám lesz műsoron, az utcai és a park; mindkettőben nemenként 20-20 versenyző indulhat. Az előbbiben olyan tereptárgyakon – korlátokon, lépcsőkön, padkákon – kell minél kreatívabb trükköket bemutatniuk a sportolóknak, amilyenekkel az utcákon is találkozhatnak. A park változatban pedig egy épített medencében adnak elő különböző ugrásokat.

Magyar gördeszkás nem jutott ki az olimpiára, de ennek ellenére is érdemes lesz nézni a küzdelmeket. Indul ugyanis például Sky Brown, a mindössze 13 éves tehetség – 2019-ben a park szám vb-bronzérmese –, akinél fiatalabb brit versenyző még sosem szerepelt ötkarikás játékokon. Ebben a szakágban az amerikaiak a favoritok, a nőknél Heimana Reynolds és Tom Schaar. Az utcai versenyen a férfiaknál szintén amerikai sikerre számítanak a legtöbben Nyjah Huston révén, a házigazdák viszont Horigome Juto jó szereplésében reménykednek. A nőknél a brazil Leticia Bufoni a legnagyobb esélyes.

Karate

A karate a programba kerülésével hazatért: a világszerte elterjedt és tízmilliók által űzött japán gyökerű küzdősport Okinava szigetéről származik. Tokióban két számban, kumitében (küzdelem) és katában (formagyakorlat) versengenek az érmekért, előbbiben három-három női és férfi kategóriában osztanak éreket, utóbbiban pedig mindkét nemnél egy-egy olimpiai bajnokot köszöntenek majd. Az olimpiai program annyiban eltér a világbajnokságétól, hogy a nők és a férfiak nem öt, illetve hat, hanem három-három küzdelmi súlycsoportban mérkőznek.

A karate sporttörténelmi olimpiai bemutatkozásán magyar versenyző is szerepel majd: A 25 éves Hárspataki Gábor, az MTK Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes karatékája azzal vívta ki a tokiói indulás jogát, hogy a júniusi párizsi kvalifikációs tornán küzdelmi kategóriájában, a 75 kilósok között harmadik lett. A sportág utolsó kvótaszerző viadalára 96 ország csaknem félezer versenyzőjét nevezték.

Sportmászás

Ennek a sportágnak három szakága – a gyorsasági, a boulder és a lead – ismert, amelyeknek természetesen megvannak a maguk specialistái. Tokióban azonban nem külön-külön, hanem kombinációban fognak versenyezni, azaz mindenkinek mindhárom számban meg kell méretnie magát, és végül az elért helyezési számaik szorzata alapján áll össze a végső rangsor. Így aztán összesen két érmet osztanak majd ki.

A gyorsasági mászásban egyszerre két versenyző próbál minél gyorsabban feljutni egy 15 méter magas fal tetejére, egyforma útvonalon. Az győz, aki a legrövidebb idő alatt teljesíti a feladatatot.

A boulder biztosítás nélküli nehézségi mászást jelent kis magasságokban. Ebben a számban már külön-külön indulnak a sportolók, akik nem tudják előre, hogy milyen pályát építenek nekik a szervezők: menet közben kell kitalálniuk, hogyan tudnak feljutni a 4,5 méter magasan található csúcsra, amelyet két kézzel meg kell érinteniük. Négy percük van a feladatra, amelyet, ha leesnek, akárhányszor újrakezdhetnek.

A lead, vagyis nehézségi mászás célja, hogy a versenyző minél magasabbra jusson a falon hat perc alatt. Ebben a számban biztosítókötelet is használnak – amelyet rendre be kell akasztani az egyre magasabban lévő biztonsági karabinerekbe –, mivel akár 15 méteres magasságba is eljuthatnak. Ha a mászó leesik, a versenye véget ér. A pontjait az alapján kalkulálják, hogy hányadik kapaszkodóig jutott.

Ebben a sportágban Tokióban nem indulhat magyar versenyző. A nőknél a legesélyesebb a győzelemre a hatszoros világbajnok szlovén Janja Garnbret, a férfiaknál pedig az ötszörös világelső cseh Adam Ondra.

Hullámlovaglás

A szörf jó ideje szerepel az olimpiai programban, mellé csatlakozik most a hullámlovaglás, amelyben a sportolók vitorlázat nélkül, csak a víz felhajtó- és tolóerejére támaszkodva, egy szörfdeszkán mutatják be manővereiket. Ezeket ötfős bírói testület pontozza, figyelembe véve a mozdulatok nehézségét, változatosságát, kombináltságát, gyorsaságát és folyamatosságát, illetve, hogy mennyire számítanak újításnak.

Harmincperces futamukban a versenyzők a lehető legtöbb hullámra próbálnak majd felkapaszkodni, amelyek közül azt a kettőt veszik majd figyelembe, amelyeken a bemutatott manőverekre a legtöbb pontot kapják. A selejtezőkben a húsz férfi és húsz nő közül még négy-öt versenyző indul egyszerre, a harmadik körtől viszont már csak kettő-kettő, aki pedig gyengébben teljesít, kiesik.

Ebben a sportágban sem érdekelt magyar versenyző az olimpián. A legesélyesebbek az ausztrál és az amerikai szörfösök, de a brazilok is egyre erősebbek.

Baseball/softball

A férfiak baseballban, a nők pedig softballban versenyezhetnek újra Tokióban. Újra, hiszen ezek a sportágak 1996-tól már szerepeltek az olimpiai programban, legutóbb 2008-ban, Pekingben.

Mindkettőben kilenc-kilenc játékos alkotja a csapatokat. A játék során az a cél, hogy a dóbótól érkező labdát az ütő eltalálja, és minél messzebbre juttassa. A dobó csapattársa igyekszik elcsípni a labdát, és minél gyorsabban visszajuttatni, az ütőé pedig azért rohan, hogy a bázisokat érintve lehetőleg hazafusson.

A két sportág szabályai igen hasonlóak, ám a softballt kisebb pályán és nagyobb labdával játsszák. Emellett a nők alulról indítják a játékszert, míg a férfiak felülről, így az sokkal jobban fel tud gyorsulni.

Softballban az Egyesült államok válogatottja megnyerte az utóbbi két világbajnokságot, így favoritnak számít. Baseballban a legtöbben japán győzelmet várnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Sport

Szilágyi Áron: Ajándékként fogom fel, hogy ott lehetek az olimpián

Élete formájában volt, amikor kiderült, hogy a járvány miatt elhalasztják a tokiói játékokat. A karantén alatt sütött-főzött, és kiolvasta a rég félretett könyveket, de hiányoztak neki a feladatok és a célok. Mostanra visszanyerte a formáját, és azért utazik Tokióba, hogy teljesítse, amit még soha senkinek nem sikerült: háromszoros olimpiai bajnok legyen egyéniben. A csapatot is győzelemhez segítené Szilágyi Áron.