szerző:
Horn Andrea (Tokió)
Tetszett a cikk?

Megszegte a szigorú kijárási szabályokat két grúz cselgáncsozó.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

Elvették az akkreditációját két grúz dzsúdósnak a tokiói olimpián, mert turistáskodáson kapták őket – jelentette be a szervezőbizottság szóvivője. A járványügyi szabályok szerint a versenyzők csak két célból hagyhatják el az olimpiai falut: ha edzeni vagy versenyezni mennek.

Takaja Maszanori nem árulta el, kikről van szó, később azonban a grúz olimpiai bizottság nyilvánosságra hozta a nevüket. Vaza Margvelasvili és Lasa Savdatuasvili is ezüstérmet nyert a játékokon.

A két sportoló azért hagyta el az olimpiai falut, hogy meglátogassa egy itt élő ismerősét. „Senki sem állította meg őket a kijáratnál, így azt hitték, távozhatnak. Csak egy kis kinti levegőt akartak szívni, lazítani a kemény verenynap és a szigorú lezárások után” – mondta az AFP-nek egy grúz sportvezető.

Csak papíron nagy a járványügyi szigor az olimpián

A két versenyző a hírek szerint a kedvelt turistalátványosságnál, a Tokyo Skytree-nél, Japán legmagasabb épületénél futott össze a közös ismerőssel, akivel fotózkodtak is. Nem volt nehéz felismerni őket, mivel a grúz olimpiai csapat egyenruháját viselték.

Mivel a sportolók már túl voltak a versenyeiken, az akkreditációjuk visszavonása nem jelentett számukra komoly problémát. Már el is hagyták Japánt, a szabályoknak megfelelően: az előírások szerin 48 órával a szereplésük befejezése után a versenyzőknek ki kell lépniük az országból.

A grúzok esete előtt a szervezők csak fenyegettek azzal, hogy visszavonják a szabályok megsértőinek akkreditációját. A minden olimpiai küldöttségnél és médiumnál kötelezően kinevezett, úgynevezett Covid-összekötőknek azonban már több levelet is küldtek, hogy figyelmeztessék őket az esetleges szankciókra. Az a hír járja ugyanis, hogy Tokió belvárosában rendszeresen rajtakapnak külföldieket éttermekben, szórakozóhelyeken. Az összekötők felelőssége, hogy a hozzájuk tartozó sportolókkal, stábtagokkal, tudósítókkal megismertessék a szabályokat, „kordában tartsák” őket és elvégeztessék velük a szükséges PCR-teszteket a megfelelő időközönként.

Japánban az elmúlt négy napban rendre megdőlt az egy napon belül diagnosztizált új koronavírus-fertőzöttek számának rekordja. Szombaton országszerte 12 342 új esetet jelentettek, Tokióban pedig 4058-at. A játékok szervezői is közzétették a szűrővizsgálatok során talált fertőzöttek számát: ezúttal 18 ember szervezetében mutatták ki a kórokozót, július 1-je óta pedig már összesen 259-ében.

Szuga Josihide japán miniszterelnök pénteken tagadta, hogy az olimpiának köze lenne a számok emelkedéséhez, ami miatt újra meghosszabbították a rendkívüli járványügyi állapotot Tokióban. Emellett a fővárossal szomszédos három prefektúrában – Csibában, Kanagavában és Szaitamában –, továbbá a nyugati Oszakában is rendkívüli állapotot rendeltek el.

Egyre több a koronavírusos Tokióban, az újságírókat figyelmeztetik az olimpiai szervezők

A Tokióban zajló olimpiai játékoknak nincs közük ahhoz, hogy Japánban rendre rekordszámú új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak - állítja a japán miniszterelnök. Kormánya szerint a járvány most a fiatalok körében terjed, akiket önmérsékletre szólítottak fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!