szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több száz játékos, edző, illetve válogatott közösségimédia-oldalait nézte meg az UEFA, hogy azt vizsgálja, miként terjed a gyűlölködés a neten az Eb alatt.

FOCI-EB 2024
A magyar labdarúgó-válogatott zsinórban harmadszorra jutott ki az Európa-bajnokságra. Marco Rossi együttese az A jelű négyesben kapott helyet a házigazda Németország, Svájc és Skócia mellett. Kövesse velünk a kontinenstornát, a legfontosabb hírekről cikksorozatunkból értesülhet!
Friss cikkek a témában

Egy nagy sportesemény alatt érdekes és érdektelen statisztikák iszonyatos tömegei készülnek el, most viszont az UEFA egy olyat mutatott be, amelynek csak távolról van köze a focihoz: megnézték, hogyan terjed a közösségi médiában a gyűlölet az Európa-bajnokság alatt. Játékosok, edzők, illetve válogatottak Facebook-, Instagram- TikTok-, valamint Twitter-oldalát figyelték, együtt 622-t, ezeken összesen 4656 kommentet jelöltek meg „potenciálisan gyűlöletkeltőként”. Vagyis oldalanként 7-8-at, szóval vagy sokkal barátságosabbak a kommentelők, mint ahogy azt hihetnénk, vagy nem ment túlságosan mélyre az UEFA a vizsgálattal.

A bejegyzések közül végül csak 308-at vittek tovább a közösségimédia-platformok moderátoraihoz, ők pedig 219-et töröltek.

Az UEFA azt is közzétette: a legtöbb gyűlölködő bejegyzést a belga, a horvát, az ukrán és a holland játékosok kapták. Az összes problémásnak ítélt bejegyzés 74 százaléka a játékosok ellen irányult, 15 százalék az edzőket szidta, kicsit meglepő módon csak 4 a bírókat, és 7 százalék ahelyett, hogy egy személyben talált volna be valakit, valamelyik válogatott oldalára ment gyűlölködni.

A statisztikából az is kiderül, hogy az esetek elsöprő többségében, 94 százalékban gyűlöletbeszédet találtak, 4,5 százalékban rasszista, 1,5 százalékban pedig homofób kommenteket jeleztek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!