Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Miközben a spanyol közvélemény arról vitázik, hogy mit jelent a fuck off, a játékvezetőt azért vizsgálják, mert üzleti érdekeltsége összeférhetetlen lehet a bírói munkájával.

Furcsa botrány rázza meg a napokban a spanyol futballt, főszereplői Jude Bellingham, csapata, a Real Madrid és José Luis Munuera Montero játékvezető.

Utóbbi azzal rántotta magára a klub vezetésének és szurkolóinak haragját, hogy az Osasuna elleni hétvégi, 1-1-es döntetlennel véget ért bajnoki első félidejében kiállította Jude Bellinghamet.

A bíró kezében a 39. percben villant a piros, mert úgy hallotta, hogy a madridiak angol sztárja azt mondja neki: „baszd meg” (fuck you). A meccs után azonban mind Bellingham, mind a Real vezetőedzője, Carlo Ancelotti állította: nem ez hangzott el. A játékos nem akarta megismételni, hogy mi szaladt ki a száján, de ami elhangzott, leginkább a „bassza meg”-hez (fuck) áll közel, amit nem is Munuera Monterónak szánt. „Ha megnézik a videót, látszik, hogy nem azt mondtam, mint ami a beszámolókban megjelent, és remélem, hogy a szövetség ezt figyelembe veszi. Nem inzultáltam senkit, ez világosan látható a felvételen, még csak nem is a játékvezetőnek szántam, magamnak mondtam” – magyarázta, hozzátéve, hogy szerinte a bíró nem értette a különbséget, és hibázott, amikor kiállította.

Nos, a spanyol szövetség nem értett vele egyet. A szervezet fegyelmi bizottsága úgy ítélte meg, hogy Bellingham igenis Munuera Monterónak szólt oda, ezért két mérkőzésre eltiltották. És még olcsón megúszta, mert akár 12-ről is kizárhatták volna.

A focista nem először jár így: tavaly egy hasonló kifakadása után is azonnal pirosat kapott, akkor Gil Manzanótól. A játékvezető akkor így írta le az esetet: „A mérkőzés lefújása után, még a pályán felém rohant, és agresszívan azt kiabálta újra és újra, hogy »ez egy kibaszott gól«”. Akkor is két meccsre szóló eltiltást kapott, akkor a Celta Vigo és éppen az Osasuna elleni bajnokit kellett kihagynia.

A Real most jelezte, hogy fellebbez, hogy a 40-szeres angol válogatott a Girona és a Real Betis ellen is játszhasson. Azzal érvelnek, hogy Bellingham nem „fuck you”-t, hanem „fuck off”-ot mondott, ami mindössze annyit is jelenthet, hogy „kopj le”, bár a „menj a picsába” fordítás stílusában talán közelebb áll hozzá.

A spanyol médiában komoly vita robbant ki a két kifejezés jelentéséről és kulturális értelmezéséről, megszólaltak róla angoltanárok, de egy rádióműsor vezetői még egy angol szálloda recepcióját is felhívták, hogy megtudják, hogyan reagál, akinek azt mondják a vonalban, hogy „fuck off”. Az illető letette a telefont.

A Real még Cristiano Ronaldo egy 2018-as nyilatkozatát is elővette, amelyből arról beszélt, hogy az angol játékosok gyakran mondogatják ezt a pályán, mégsem kapnak érte büntetést a játékvezetőtől, „mivel nem sértő vagy becsmérlő kifejezés”.

A fegyelmi bizottság szerint az esetről készült felvételek és szakértők által szolgáltatott bizonyítékok alapján nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy Bellingham nem azt mondta, amit a játékvezető állít, nem derül ki, hogy a „fuck” igét milyen szó követte. Az ügyet a fellebbviteli testület vizsgálja majd.

Vizsgálják a bírót is

A kiállítás után Munuera Monteróra záporozni kezdtek a sértések. Egy podcastban azt állította, hogy több ezer bántó és fenyegető üzenetet kapott a közösségi médiában az elmúlt napokban, amelyekkel a családját is célba vették. Ennek nyomán a spanyol szövetség közleményt adott ki, amelyben azt írták, visszataszítónak találják a kollégájukat ért támadásokat.

Később azonban bejelentették, hogy vizsgálatot indítottak a Munuera Montero ellen, és annak lezártáig nem bíráskodhat. Felvetődött ugyanis a gyanú, hogy egy üzleti érdekeltsége összeférhetetlen a játékvezetői tevékenységével. A spanyol AS jelentése szerint a Talentus Sports nevű cégével lehet a gond, amely tanácsadással és menedzsmenttel foglalkozik, és amely üzleti kapcsolatban áll egyebek mellett a La Ligával, a spanyol szövetséggel, az európai labdarúgó-szövetséggel (UEFA) és több futballklubbal, köztük az Atlético Madriddal, a Manchester Cityvel, az Aston Villával és a Paris Saint-Germainnel.

Amennyiben úgy találják, hogy az összeférhetetlenség fennáll, akár 100 ezer eurós büntetést és ötéves eltiltást kaphat.

A játékvezető az Instagram-oldalán reagált az állításokra, amelyeket hazugságnak nevezett. Azt írta, a céget egy éve alapította, ez idő alatt pedig négy vagy öt konferencián szólalt fel, hogy a sport értékeit közvetítse a fiatalok felé. A Talentust – írta – a jövő számára hozta létre, akkor akar vele komolyabban foglalkozni, amikor már nem dolgozik majd játékvezetőként, a tevékenysége pedig teljesen jogszerű.

Arra is kitért, hogy az elmúlt hónapokban egyre fokozódó támadásokat tapasztalt a játékvezetői kollektíva ellen, amelynek ő a következő áldozata. A Real Madridot ugyan nem nevezte meg, de nyilvánvaló, hogy annak ügyködésére utalt: a klub jó ideje minden tizenegyest és kiállítást egy ellene szóló összeesküvés bizonyítékaként értékel. A vezetése nemrég panaszt is benyújtott a bajnokságban tevékenykedő bírók miatt mind a szövetségnek, mind a kormánynak, mivel úgy ítélte meg, hogy szerint számos igazságtalan döntés született a kárára a pályán.

(Marca, BBC, besoccer, football-espanya.net, The Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!