Fél év alatt rekordösszeget tettek félre nyugdíjra a magyarok
Több forrásból összesen 105 milliárd forint áramlott az önkéntes nyugdíjpénztári számlákra.
Több forrásból összesen 105 milliárd forint áramlott az önkéntes nyugdíjpénztári számlákra.
Tavaly Budapesten az átlagfizetés több mint felét kellett kifizetni egy 60 négyzetméteres lakás bérleti díjára. Érdekes módon ez a helyzet még egészen jónak tekinthető, 7-8 évvel ezelőtt akár a fővárosi átlagfizetés kétharmadát is felemésztette a lakbér.
Megkezdődött a nyár utolsó hónapja, a nyaralás és a nagy meleg mellett a lakásvásárlást tervezőknek érdemes a hitelkamatokra is figyelnie. A Bankmonitor szakértői összeszedték a legkedvezőbb ajánlatokat. Ha nem is jelentős mértékben, de sajnos drágulni kezdtek a lakáscélú jelzáloghitelek.
Egy augusztus 5-én közzétett jogszabálytervezet értelmében valóban csökkentenék a lakástámogatásokhoz szükséges elvárt társadalombiztosítási jogviszony idejét a katások, átalányadózók és mezőgazdasági őstermelők esetében. Van azonban komoly meglepetés is a tervezetben.
Májusban rekordot döntött a fedezetlen hitelekre kötött szerződések összértéke.
A Bankmonitor új kalkulátorának segítségével most mindenki könnyedén megnézheti, hogy reálisan mennyi nyugdíjra számíthat a magyar államtól. A várakozások gyakran érdemben eltérnek a realitásoktól.
Rossz hír: augusztus elsejétől 50%-kal, 4,5 ezrelékre nő a tranzakciós illeték, sőt, sajnos e különadó jellegű teher körét ki is szélesítik, és más pontokon is lesz illetékemelés. Emiatt első körben augusztustól, majd októbertől a sokat bankoló, illetve devizát (is) utaló-váltó kis- és középvállalkozások éves szinten milliókkal fizethetnek többet. Ráadásul várhatóan a saját számlás forint-deviza átváltásért is illetéket kell majd fizetni! Nézzük, hogyan változhatnak a főbb szabályok, illetve mit tanácsol a Bankmonitor kkv pénzügyekkel foglalkozó szakértője a cégek banki díjainak, költségeinek érdemi, akár 50-70%-os lefaragására.
A 2019. július és 2021. június között babaváróhitelt igénylő házaspárok jó hírt kaptak: számukra hosszabb idő áll rendelkezésre a baba érkezésére. Hány család érintett, illetve pénzügyileg hogyan hat rájuk a lehetőség? Ha mégsem jön a baba, érdemes lehet esetleg előtörleszteniük a hitelüket? A Bankmonitor szakértői megvizsgálták a szóba jöhető lehetőségeket.
2023. július 1-től a megtakarításos élet- és nyugdíjbiztosításokat az eddigi 15 százalékos személyi jövedelemadón (kamatadó) túl 13 százalékos szociális hozzájárulás (szocho) is terheli. A Bankmonitor biztosítási szakértői megvizsgálták, miként érinti ez a megtakarítók pénzügyi helyzetét.
Sok fiatal gondolja úgy, ráér az életbiztosítás megkötésével idősebb koráig, amikor nagyobb esélye lesz a betegségeknek. A Bankmonitor szakértőinek számítása szerint azonban ez pénzügyileg nem kifizetődő, mert annyival drágább idős korban megkötni egy életbiztosítást, hogy összességében többet kell fizetni a védelemért 20 évre, mint 40 éves időtartamra.
Figyelmeztet az OECD: Magyarországon nagy hiányosságok mutatkoznak a tőkefedezeti nyugdíjpillérek hatékonyságában. Más lenne a helyzet, ha még meglennének a magánnyugdíjpénztári megtakarítások.
A kormány május 1-jén bejelentette, hogy meghosszabbítja a kamatstopot, az intézkedés addig érvényben marad, amíg a jegybanki alapkamat nem csökken 10 százalék alá. A Bankmonitor szakértői megvizsgálták, ebben a helyzetben mi várható, hova emelkedhetnek az érintett kölcsönök törlesztőrészletei?
Aki most szeretne lakást vásárolni, az két dolgot néz lélegzet-visszafojtva biztosan: a lakásárak és a lakáshitel-kamatok alakulását. A Bankmonitor vizsgálata szerint jelenleg 8,7%-os THM-től – teljes hiteldíj-mutató – indulnak a lakáshitelek költségei, vagyis 20 millió Ft hitelösszegre a legjobb esetben 172 134 forintot kell törleszteni két évtizeden keresztül. Az egyes banki ajánlatok között azonban jelentős a differencia: 20 millió forint hitelösszegnél például havi 30 ezer forintot meghaladó a különbség a legkedvezőbb és a legdrágább ajánlat között, ami teljes visszafizetésben csaknem 7,5 millió forint.
Az év első hónapjában mindössze 716 fiatal házaspár igényelt babaváró hitelt, és bár a február erősebb volt, az 1231 igénylő még így is jelentősen elmarad a korábbi időszak 4-5 ezres átlagától. Emiatt a bankok között mind nagyobb a verseny az ügyfelekért, már csak azért is, mert közülük sokan lakáshitelt is igényelnek mellé. Mivel a babaváró esetében az egyes bankok hitelkondíciói azonosak, a pénzintézetek mind nagyobb összegű bónuszokkal csalogatják magukhoz a fiatalokat. A Bankmonitor szakértői megnézték, mekkora összegű jóváírásokra számíthatnak most a párok, illetve milyen feltételeket várnak el ezekért cserébe a pénzintézetek.
Apró, ám bizakodásra okot adó módosítás jelent meg a hétfő esti Magyar Közlönyben a Széchenyi Kártya Programhoz kapcsolódóan, fedezték fel a Bankmonitor szakértői.
A napokban kiderült, hogy 15,90 százalék lesz a jelenleg megvásárolható Bónusz Magyar Állampapír következő negyedévre érvényes kamata. Ez pedig már versenyre kelhet az eddigi sztár, a hosszú futamidejű inflációkövető állampapír elsőéves 16,00 százalékos kamatával. A Bankmonitor szakértői megvizsgálták, vajon melyiket érdemes választani a jelenlegi helyzetben.
Jó hír, hogy több ingyenes bankszámla is elérhető már Magyarországon, ezeknél ráadásul nemcsak a számlavezetésért nem kell fizetni, de a legnépszerűbb tranzakciók is díjmentesek lehetnek. Így bizonyos feltételek teljesülése esetén ingyenes a bankkártya, a net- és mobilbank, a belföldi forintutalás, vagy éppen a csoportos beszedési és állandó átutalási megbízások. Igen ám, de az ingyenességnek minden esetben vannak feltételei, amelyeket, ha nem teljesítünk, akkor bizony fizetnünk kell. Megvizsgáltuk a feltételeket és a "büntetési tételeket".
A Bankmonitor nyugdíjszakértői kiszámolták, mekkorát nőttek tavaly a különböző jövedelmi csoportokba tartozó nyugdíjasok bevételei. Az eredmények elkeserítőek: éppen a legalacsonyabb nyugdíjak növekedtek a legkevésbé, míg az igazán magas nyugdíjakra messze infláció feletti emelés rakódott.