szerző:
bankmonitor.hu
Tetszett a cikk?

Most júliusban rekordot döntött a magyar szabadfelhasználású fogyasztási hitelezés, amikor a lakosságnak nyújtott személyi hitelek összege elérte a 80,1 milliárdot. Ennek apropóján érdemes megvizsgálni milyen lehetősége van azoknak, akik most kívánnak személyi kölcsönt felvenni.

A személyi kölcsönök egyszerű és gyors megoldást kínálhatnak azok számára, akik szabadfelhasználású hitelt keresnek. Az egy évvel ezelőtti hitelekhez képest most alacsonyabb kamatok mellett lehet ilyen kölcsönt felvenni. Mutatjuk az elérhető konstrukciókat.

Melyek a legjobb hitelajánlatok?

Bankmonitor

A 3 milliós hiteleknél (500 ezer forintos jövedelemmel és 7 év futamidővel) az UniCredit Bank Fix kamat személyi kölcsöne rendelkezik a legalacsonyabb THM-mel, és törlesztőrészlettel. Ez azonban nem mindig jár együtt, például az Erste személyi kölcsöne kisebb törlesztővel rendelkezik, mint a listában előtte levő MBH Bank hitele, mivel az Erste Bank folyósítási jutalék címén leveszi a hitelösszeg 1%-át (jelen esetben 30 ezer forintot) a folyósított összegből.

Az 5 milliós hiteleknél (700 ezer forintos jövedelemmel és 7 év futamidővel) szintén UniCredit Bank Fix kamat személyi kölcsöne rendelkezik a legalacsonyabb THM-mel, azonban nem ennek a hitelnek a legkevesebb a törlesztőrészlete. A Raiffeisen hitelének legalacsonyabb a törlesztője, de mivel a hitelösszeg 1%-át elkéri hitelbírálati díjként a kölcsön felvételekor, ami megnöveli a THM-et, emiatt már az UniCredit Banké a legkedvezőbb konstrukció.

Azonban a THM és a törlesztő nem minden, mivel az UniCredit Bank ajánlata csak akkor érvényes, ha a hitel teljes futamideje alatt az adós vezet náluk számlát és legalább havi 450 ezer forintot is oda utal. Ilyen kitételek a második (Raiffeisen) és a harmadik (CIB) ajánlatnál nincsenek.

A személyi hitel jobb választás lehet a folyószámlahitelnél vagy a heti törlesztésű hiteleknél, mivel kedvezőbb kamat mellett juthat az igénylő hitelhez. Emellett nagyobb biztonságot és kiszámíthatóságot kap az érdeklődő, mivel végig fix törlesztőrészletet kell fizetni és ingatlanfedezet sem szükséges.

A leggyakoribb hitelcélok:

  • autóvásárlás
  • lakásfelújítás, korszerűsítés
  • ingatlanvásárlás
  • váratlan orvosi költségek
  • utazás nagyobb családi események finanszírozása
  • adósságrendezés

Mekkora törlesztőt érdemes bevállalni?

A legnagyobb megengedhető törlesztőrészlet a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabályozza. Ez a személyi kölcsönök esetében, ha az igénylők összjövedelme nem éri el a 600 ezer forintot akkor törlesztőrészlet nem haladhatja meg a jövedelem 50%-át, 600 ezer forintot elérő jövedelemnek pedig a 60%-át lehet hiteltörlesztőre fordítani.

Összességében a jogszabályi korlát nem jelenti azt, hogy addig el is lehet menni: bizonyos esetekben a bankok alacsonyabb határokat húznak meg. Ráadásul akkor sem kell a maximális törlesztőt bevállalni, ha a bank azt megengedné. Végső soron mindenkinek más a helyzete és saját magának kell felmérnie, hogy pénzügyileg mi a legoptimálisabb megoldás.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!